Pokaż kategorie 

Jak optycznie powiększyć łazienkę przy pomocy płytek? Jakie płytki do małej łazienki? Podpowiadamy!

27.01.2021

 

Mała łazienka powinna zostać zaprojektowana w sposób praktyczny, ułatwiający przechowywanie artykułów chemicznych, kosmetyków i akcesoriów łazienkowych. Poza wygodą i funkcjonalnością, w łazience o niewielkim metrażu, nie może zabraknąć sprytnych rozwiązań, które sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się spójne i przestronne. Duży wpływ na optyczne powiększenie łazienki mają dobrze dobrane płytki.

Wanna Nike 150

 

Jakie płytki do małej łazienki?

Odpowiednio dobrane płytki łazienkowe potrafią odmienić niewielką przestrzeń i sprawić, że nawet mała łazienka będzie wydawać się przestronna. Aby wizualnie powiększyć toaletę, kafelki powinny mieć odpowiedni kolor, wielkość, wzór i sposób wykończenia. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia fugi, jej szerokości i koloru.

  • Kolor. Decydując się na wykończenie łazienki jednolitymi płytkami na podłodze i ścianach, uzyskuje się poczucie spójnego wnętrza, które stanowi doskonałe tło dla umywalki czy wanny. Ciekawą propozycją jest ułożenie identycznych kafli na posadzce oraz ścianie naprzeciwko drzwi, co spowoduje optyczne wydłużenie łazienki. Jasne kolory powiększają, jednak ciemne kafle i dobrze dobrane oświetlenie do łazienki to zgrany duet, eksponujący ciekawe akcesoria łazienkowe czy designerskie grzejniki łazienkowe. Bezpiecznie jest łączyć ze sobą maksymalnie 3 odcienie jednego koloru.
  • Wielkość. Małe płytki optycznie powiększają pomieszczenia, ponieważ jest ich dużo, co w konsekwencji daje odczucie większej przestrzeni. Duże płytki położone bezfugowo lub z cienką spoiną w mniejszym stopniu "tną" przestrzeń, powodując efekt jednolitej powierzchni i harmonijnie urządzonego, przestrzennego wnętrza. Wybór wielkości kafli jest zatem zależny nie tylko od metrażu łazienki, a od preferencji właścicieli.
  • Wzór. W małej łazience ułożenie płytek ściennych i podłogowych najlepiej utrzymywać w stylu minimalistycznym: delikatne dekory, mozaiki, heksagony i jodełki nie przytłoczą aranżacji, a urozmaicą wystrój. Podobne działanie przyniosą struktury - płytkami z efektem 3D w estetyczny sposób wydziela się strefy. Kabiny prysznicowe, natryski i brodziki ze wzorzyście zaaranżowaną ścianą będą potęgować uczucie wizualnego powiększenia strefy kąpielowej. Wybierając kolorowe drążki i zasłonki prysznicowe, należy zachować umiar, ponieważ mogą optycznie przytłoczyć.
  • Sposób wykończenia. Kafle mogą być wykończone w połysku lub macie. Błyszczące płytki odbijają światło, co zwiększa poczucie przestronności. Ze względów bezpieczeństwa i ewentualnego poślizgnięcia się, lepiej nie układać błyszczącej terakoty na podłodze. Matowe płytki połączone cienką fugą dadzą minimalistyczną aranżację.

 

Zasłona tekstylna 150/200 W 100

 

Jakie płytki do małego WC?

Niewielka łazienka to wielkie wyzwanie. Jasne i matowe wielkoformatowe płytki z dobraną kolorystycznie fugą powiększają, a płytki z wykończeniem w połysku potęgują ten efekt. Lustrzane kafelki będę odpowiedzialne za grę światłem i iluzję większego metrażu. W małym WC mniej miejsca zajmą stelaże podtynkowe, nadając lekkość powierzchni.

 

Jakie płytki do WC?

Nawet w najmniejszym WC dobrze będą wyglądać 3 rodzaje płytek: mozaiki, płytki lustrzane oraz wielkoformatowe kafle. Ważne jest, aby spoina łącząca płytki była do nich kolorystycznie dopasowana, ponieważ kontrastująca może je wizualnie "pociąć", przez co łazienka będzie wydawać się jeszcze mniejsza.

 

Płytki w łazienkach – do jakiej wysokości?

Trend na układanie płytek na całej wysokości ściany minął. To dobra wiadomość dla posiadaczy małych łazienek, ponieważ taki sposób montażu kafli optycznie pomniejszał pomieszczenia. Coraz częściej projektanci wnętrz proponują wybrać kafelkowanie łazienek do połowy lub 2/3 wysokości ścian. Ściany bez glazury powinny być pomalowane na taki sam kolor, jak sufit - w ten sposób pomieszczenie zyska na przestronności. Zaletą jest także wizualne podwyższenie pomieszczenia oraz wygoda przy montażu takich dodatków, jak wentylatory łazienkowe.

 

Jaki kolor płytek do małej łazienki?

Aby niewielka łazienka zyskała na przestronności, płytki ułożone na ścianie powinny mieć odpowiednie kolory - sprawiające wrażenie "oddalania" ścian. Wybierać można z szerokiej palety kolorystycznej: klasycznej bieli, chłodnych pasteli oraz stonowanych szarości, beżów i kremów. Ciemniejsze kolory nie są zabronione przy urządzaniu mniejszych pomieszczeń, ale powinny stanowić dodatek - użyty na przykład jako dekor lub ozdobna listwa. O ile ceramika łazienkowa powinna pozostać biała, o tyle czarne baterie łazienkowe to świetny sposób na wprowadzenie w przestrzeń łazienki wyrazistych barw.

Bateria umywalkowa Sol Black

 

Jak ułożyć płytki w małej łazience na podłodze?

W odróżnieniu od jasnych, stonowanych kafelków na ścianach, w małych łazienkach na podłodze mogą pojawić się przyciągające wzrok płytki. Wzorzyste kafelki wprowadzą do pomieszczenia dynamizm i energię, nadając mu nietuzinkowego wyglądu, który doskonale skomponuje się z zachowawczymi kolorami ścian. Podłoga niewielkiej łazienki dobrze będzie wyglądać ułożona w popularny wzór szachownicy i karo, sprawdzą się także płytki drewnopodobne o klasycznym układzie: jodełki, cegiełki i drabinki. Płytki o powtarzalnym wzorze, ułożone z przesunięciem o 1/30 mogą dać wrażenie powiększenia przestrzeni.

 

Jakie płytki podłogowe sprawdzą się w małej łazience?

Aranżując małą łazienkę, można pozwolić sobie na ułożenie terakoty w zdecydowanych kolorach lub wzorach, jednak najbezpieczniej jest wybierać płytki drewnopodobne, płytki imitujące marmur, szarych, czarno-białych, oraz patchworków.

 

Jak układać dekory w małej łazience?

Dekory w niewielkiej łazience najlepiej jest układać według zasady mówiącej o tym, że pionowe wzory wydłużają i podwyższają pomieszczenia, a poziome - poszerzają je. Dzięki temu rozwiązaniu łazienka nie będzie wyglądać na przytłoczoną.

 

Ile kosztuje położenie płytek w małej łazience?

Cennik usług glazurniczych jest zmienny i zależny od lokalizacji. Orientacyjne ceny przedstawiają się następująco:

  • gruntowanie posadzki: 5-8 zł/m2,
  • skuwanie płytek: 35-50 zł/m2,
  • wykonanie wylewki: 25-35 zł/m2,
  • układanie kafli (małe) lub gresu: 110-140 zł/m2,
  • układanie płytek (duże): 70-90 zł/m2,
  • układanie wzorów: mozaika, karo: 120-170 zł/m2,
  • montaż cokołów: 40-50 zł/mb.

 

Jakie lustro wybrać do małej łazienki?

Lustro w łazience o niewielkim metrażu może zostać wykonane na wymiar na całą ścianę, co powiększy wnętrze i podwoi przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem będą także lustrzane fronty szafek, ponieważ będą pełniły 2 funkcje jednocześnie: praktyczną i dekoracyjną. Jeśli lustra mają być elementami ozdobnymi aranżacji, należy je wybierać zgodnie z zasadą stosowaną przy montażu dekorów. Lustrzana mozaika ułożona w kabinie prysznicowej wizualnie ją powiększy.

 

Umywalka Meblowa Ebis 60

 

Farba zamiast płytek – czy sprawdzi się na ścianach w łazience?

Decyzja o zrezygnowaniu z płytek we wnętrzu małej łazienki na rzecz wodoodpornej, przeznaczonej do malowania łazienki farby nie jest złym rozwiązaniem. Jednak aby pomieszczenie nie wyglądało zbyt ascetycznie, warto zamontować chociaż na jednej ścianie glazurę korespondującą z terakotą.

Powrót