Trzmieliny do ogrodu
Te piękne krzewy na stałe zagościły w aranżacjach wnętrz ogrodowych. Wielość gatunków i odmian tej atrakcyjnej rośliny sprawia, że krzew wykorzystywany jest w zestawieniach kolorystycznych, na obwódki, barwne dywany oraz do nasadzeń grupowych. W ogrodzie spotyka się go często. Trzmieliny zyskały sobie uznanie ogrodników ze względu na ogromną dekoracyjność oraz niskie wymagania i dużą odporność. Zobacz sam, jak trzmielina może odmienić Twój ogród na lepsze!
Trzmieliny, czyli jak zyskać atrakcyjne krzewy ozdobne do ogrodu
Trzmieliny to bardzo zróżnicowana grupa roślin. Znajdują się tutaj zarówno wysokie na kilka metrów krzewy, jak i okazy płożące dorastające zaledwie do kilkudziesięciu centymetrów. Ozdobne są zarówno z liści, jak i kwiatów oraz owoców. Konkretna odmiana może pochwalić się fantazyjnym wybarwieniem. Najbardziej atrakcyjne trzmieliny stają się zwykle jesienią, kiedy obserwować można ich charakterystyczne cztery korkowe listewki na pędach oraz pięknie przebarwiające się liście. Duża część trzmielin to okazy zimozielone, na okres zimowy nie traci swoich liści, są więc atrakcyjne nawet wtedy, gdy przyprószy je delikatny, biały śnieg.
Trzmielina to mało wymagająca roślina i jej uprawa jest niezwykle prosta. Świetnie znosi półcień, a nawet cień i dlatego często sadzi się ją pod koronami drzew, gdzie inne rośliny kiepsko sobie radzą. Mocny system korzeniowy pozwala im przetrwać nawet długotrwałe susze. Pielęgnacja trzmielin nie jest trudna - by zachować trzmielinę w zdrowiu, warto jedynie od czasu do czasu nawieźć ją naturalnym nawozem lub raz do roku mieszanką wieloskładnikową oraz usuwać stare, zaschnięte lub uszkodzone pędy. Szczególnych zabiegów roślina nie będzie wymagała. Dobrze znosi cięcie, więc gdy zbyt mocno się rozrośnie nie wahaj się ją przycinać, świetnie sobie poradzi po nawet bardzo mocnej redukcji.
Owoce trzmieliny są u większości gatunków i odmian trujące, zadbaj zatem o odpowiednią edukację swoich pociech, aby dzieci przypadkiem nie miały przez piękną trzmielinę nieprzyjemności. Jeśli obawiasz się jednak o dzieci, a jednocześnie chciałbyś mieć krzew u siebie, warto posadzić go w drugiej lub nawet trzeciej linii klombu lub rabaty — oddzielony od trawnika innymi roślinami będzie mniej kuszącą opcją dla dzieci lub zwierząt domowych.
Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)
Atrakcyjna w przypadku trzmieliny pospolitej jest odmiana 'Red Cascade'. Ten duży krzew dorasta nawet do 3 m wysokości i charakteryzuje się czterema korkowatymi, wąskimi listewkami na pędach. Zielone liście jesienią przebarwiają się na ciemnoczerwono. Owoce, niewielkie i różowe, długo pozostają na krzewie, zdobiąc go dodatkowo. Trzmielina jest mrozoodporna i pięknie prezentuje się w czasie owocowania oraz w stanie bezlistnym. Poleca się trzmieliny te sadzić pojedynczo, ze względu na rozmiar i atrakcyjne wybarwienie to doskonały soliter do ogrodów.
Trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei)
Właśnie na podstawie tego gatunku ogrodnicy wyhodowali największą ilość różnorodnych wersji. Konkretna trzmielina Fortune'a może wyróżniać się na tle innych trzmielin atrakcyjnym pokrojem, nietypową, fantazyjną kolorystyką lub bardzo sprecyzowanym zastosowaniem.
Odmiana 'Emerald Gaiety' to niska, dorastająca do 0,5 m roślina. Liście są zielone, o atrakcyjnych, białych brzegach, w czasie zimy utrzymują się na krzewie i nieco czerwienieją. Odmiana ta szczególnie polecana jest jako roślina okrywowa do ogrodów. Świetnie nadaje się do sadzenia pod koronami drzew, przy murach lub podporach - wówczas jest w stanie piąć się po nich na wysokość nawet 2 m. Trzmielinę można prowadzić również w formie piennej, świetnie nadaje się w tej wersji do uprawy w pojemniku na balkon lub taras. Doskonale znosi cięcia i szybko się regeneruje, można bez obaw sadzić ją tuż przy trawniku, nawet ścięta przypadkiem przez kosiarkę szybko odrośnie.
Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus)
Charakterystyczne u tej rośliny są liście eliptyczne, które jesienią przebarwiają się na rozmaite odcienie czerwieni. W trakcie nawet lekkiego wiatru poruszają się charakterystycznie niczym skrzydełka u owadów. Cała trzmielina wygląda wtedy niczym otoczona motylami, stąd tez jej nazwa — oskrzydlona. Polecane są do sadzenia pojedynczo lub w niewielkich grupach.
Inne gatunki i odmiany trzmieliny
W ogrodzie możesz pokusić się również o posadzenie trzmieliny korkowej (Euonymus phellomanus). Ta atrakcyjna trzmielina dorasta do 4 metrów wysokości i wyróżnia się ozdobną korą (z czterema korkowymi listewkami na każdym pędzie), ładnie wybarwionymi liśćmi i długo utrzymującymi się na krzewie owocami. Sprawdza się jako soliter oraz w niewielkiej grupie po kilka sztuk. Można z niej również tworzyć naturalistyczne, kolorowe żywopłoty.
Mniej znaną i delikatniejszą wersją trzmielin jest trzmielina japońska. Ten atrakcyjny krzew niestety nie jest w pełni mrozoodporny, należy odpowiednio roślinkę okryć na zimę. W bardzo zimnych rejonach lepiej zrezygnować z hodowania ich na zewnątrz. Świetnie czują się jako okazy hodowane w pojemniku, dlatego warto by rosły w donicach, w sezonie można wtedy wystawić je na balkon lub taras, a na zimę schować do wnętrza domu, czy mieszkania.