Pęcherznice do ogrodu
Aranżując ogrodowe wnętrza, szukasz na pewno roślin atrakcyjnych, a jednocześnie mało wymagających. Drzewa, krzewy i byliny, którymi nie trzeba się za wiele zajmować, są poszukiwane zarówno przez ogrodników początkujących, jak i tych bardziej doświadczonych. Jednym z doskonałych przykładów rośliny, która nie wymaga wiele, a jednocześnie wyróżnia się ogromną dekoracyjnością, jest pęcherznica kalinolistna. Zobacz sam, jak ta atrakcyjna roślina może zmienić Twój ogród na lepsze!
Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)
Krzew ten jest dekoracyjny, łatwo dopasować go do ogrodowej aranżacji i jeszcze łatwiej uprawiać. Piękny i mało wymagający zyskał sobie popularność wśród ogrodników, zwłaszcza tych początkujących. Pęcherznica kalinolistna dostępna jest w wielu barwnych odmianach, a najpopularniejsze są odmiany 'Luteus' oraz 'Diabolo'.
Krzewy dorastają zwykle do 2 m, maksymalnie do 3 m wysokości i podobnej szerokości. Pokrój zwykle jest kulisty. Liście mają 3 - 5 klap i na brzegach są ząbkowane. Różne odmiany mają nie raz fantazyjne wybarwienie — od żółtego, poprzez soczyście zielony, aż po purpurowoczerwony, czasami nawet lekko brązowy. Pęcherznice mają drobne, zwykle białe kwiaty, zebrane w kwiatostany. Kwitną w czerwcu, często aż do lipca. W tym czasie ich dekoracyjność jest podwójnie widoczna — rośliny są piękne zarówno dzięki liściom, jak i z powodu kwiatów. Owoce pęcherznicy są czerwonoróżowe.
Większość pęcherznic będzie wymagało stanowiska słonecznego, ale dobrze zniesie również półcień. W cieniu niestety tracą swoje intensywne kolory, pamiętaj zatem, aby rośliny zawsze miały wystarczająco dużo słońca. Dzięki temu liście będą odpowiednio wybarwione. Poza tym krzewy te nie mają większych wymagań — dobrze będą rosły na każdym typie gleby i przy umiarkowanej wilgotności. Nie straszne są im susze, zniosą też zanieczyszczenia zarówno powietrza, jak i ziemi. Na starszych pędach kora ma tendencję do łuszczenia się i gubienia liści w dolnych częściach, zmiany te nie są jednak groźne dla krzewów. W uprawie, aby zapobiec łuszczeniu, możesz pęcherznicę odpowiednio przycinać.
Niewielkie wymagania sprawiły, że często sadzi się je w miastach. Pęcherznice kalinolistne najatrakcyjniej wyglądają posadzone w niewielkich grupach, sprawdzą się również jako atrakcyjne solitery (zwłaszcza odmiany wybarwione na żółto lub purpurowo, lub o liściach w kolorze czerwono-brązowym). Pęcherznice różnych odmian nadają się także na żywopłoty swobodne oraz szpalery.
Pęcherznice — atrakcyjne odmiany
Pęcherznica kalinolistna doczekała się na tyle szczególnej uwagi od hodowców i ogrodników, że aktualnie dostępna jest w wielu atrakcyjnych i fantazyjnych odmianach. Zwykle wyróżniają się one między sobą kolorem liści oraz wielkością całego krzewu.
Odmiany 'Dart's Gold', 'Nugget' oraz 'Luteus' to pęcherznice dorastające do 2 - 3 m wysokości i podobnej szerokości. Mają kulisty, lekko rozłożysty pokrój. Okazy te, o cytrynowo-zielonych lub żółtych liściach, są bardzo cenione. Pęcherznica kalinolistna w tych odmianach, posadzona przy grupie roślin iglastych, będzie zatem stanowiła ciekawy akcent kolorystyczny. Ze względu na swoje wybarwienie, które wprowadza nutę energii i odświeżenia do ogrodu, polecana jest do kompozycji kolorystycznych jako towarzyszka okazów o nieco bardziej stonowanych barwach. W ogrodach odmiany te wykorzystuje się również na żywopłoty i szpalery.
Popularna wśród ogrodników, stara odmiana 'Diabolo' ma z kolei purpurowoczerwone liście. Ciemny akcent kolorystyczny, jaki wprowadza do terenów zielonych, może wyjątkowo atrakcyjnie wyglądać w zestawieniach kolorystycznych. Sprawdzi się również jako soliter, zwłaszcza przy ścieżkach, zakrętach dróżek i punktach wejściowych do wnętrz ogrodowych. Z tej odmiany można również tworzyć szpalery oraz swobodne żywopłoty. 'Diabolo' należy zapewnić dostateczną ilość słońca, inaczej liście tracą swoje intensywne wybarwienie. Podobne, ciemne wybarwienia będą mieć odmiany 'Summer Wine' oraz 'Red Baron'.
Nieco niższą odmianą o purpurowych liściach jest 'Little Devil' (odmiana znana jest też pod nazwą 'Donna May'). Krzew ten dorasta do 0,8 - 1,5 m wysokości i nieco mniejszej szerokości. Znosi dobrze okresową suszę, nie ma zatem obaw o jego stan w ciągu upalnego lata. Okazy pęcherznicy kalinolistnej w tej odmianie można z powodzeniem hodować w pojemnikach. Z tego faktu ucieszą się na pewno Ci, którzy prywatnych ogrodów nie posiadają, za to mogą pochwalić się tarasem lub balkonem.
Łatwe w uprawie krzewy ozdobne, czyli jak zadbać o pęcherznicę kalinolistną
Pęcherznica kalinolistna to krzew atrakcyjny dla ogrodników ze względów dekoracyjnych, ale również z powodu jej niewielkich wymagań. Uprawa tego krzewu w ogrodzie jest banalnie prosta. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie stanowisko dla pęcherznicy kalinolistnej. Krzew kocha słońce, zatem w ogrodzie okazy pęcherznicy najlepiej i pięknie rosną na słonecznych stanowiskach. W cieniu niestety pęcherznica czuje się o wiele gorzej. Jej złe samopoczucie objawia się głównie mniej intensywnym wybarwieniem na liściach, czasami również pędy opadają ku ziemi, a kwiaty kwitną mniej obficie. Dla wielu odmian kolorystycznych to właśnie słońce będzie jedynym czynnikiem, o które poproszą Cię, by mogły wyglądać atrakcyjnie w ogrodzie.
Pielęgnacja pęcherznicy kalinolistnej
Najwięcej uwagi pęcherznicom trzeba poświęcić tuż po posadzeniu. Sadzonki podlewaj zatem regularnie, aby nie zabrakło im potrzebnej do rozwoju wody. Pęcherznice są zwykle odporne na mróz, ale aby pięknie wyglądały wiosną i latem warto młode okazy przynajmniej przez pierwszy rok po posadzeniu osłonić na zimę.
Jedyną wadą krzewów jest ich tendencja do wytwarzania zdrewniałych, łuszczących się pędów, które w dolnej części tracą ulistnienie. Aby zapobiec takim przypadkom, okazy należy latem, po kwitnieniu skracać o 1 / 3. Regularnie usuwaj też stare, zdrewniałe pędy (rozpoznasz je po tym, że liście porastają jedynie górną część gałązki). Uważaj jednak, aby nie ściąć pączków — pęcherznica kwitnie na pędach zeszłorocznych i zbyt mocna redukcja może sprawić, że w przyszłym roku krzaczek nie zakwitnie. Cięcia nigdy nie wykonuj wiosną, pędy mają wtedy tendencję do wydzielania dużej ilości soków i takie cięcie może mocno osłabić roślinę.