Wiśnie ozdobne
Wiśnie kojarzą nam się z sadami i pysznymi, ciemnoczerwonymi owocami. W ogrodach możemy jednak z powodzeniem spotkać też ozdobne wiśnie, które co prawda nie zawiązują owoców, ale są za to wyjątkowo dekoracyjnym elementem. Wiśnie ozdobne to atrakcyjny sposób na zaaranżowanie przestrzeni. Zobacz, dlaczego warto wprowadzić wiśnie ozdobne do ogrodu.
Wiśnia ozdobna, czyli orientalne piękno w Twoim ogrodzie
Kwitnące wiśnie kojarzone są z pięknymi krajobrazami Japonii. Te piękne drzewka ozdobne są tam sadzone chętnie i często - stąd też dodatkowa nazwa Japonii, Kraj Kwitnącej Wiśni. Wiśnie ozdobne są tam traktowane jako symbol życia i odrodzenia, a w okresie ich kwitnienia, wiosną organizowane są spotkania towarzyskie, imprezy plenerowe oraz festiwale. Ty również możesz przenieść nieco orientalnego piękna do swojego ogródka. Dodaj te atrakcyjne drzewka do swojej przydomowej aranżacji zieleni i ciesz się fantazyjnym elementem w przestrzeni.
Dekoracyjność wiśni ozdobnych
Wiśnie ozdobne są drzewami, których piękno jest szczególnie widoczne w okresie, kiedy kwitną. Wiśnia, w zależności od tego, jaką odmianę sobą prezentuje, kwitnie w rożnym okresie, większość kwitnień przypada jednak na wiosnę, zwykle początkiem maja. Kwiaty, które dodatkowo pięknie pachną, mogą mieć różne wybarwienie, od śnieżnobiałego, poprzez różowy, aż po czerwony. Liście niektórych odmian, zwykle wyrastające po kwitnieniu, mogą mieć fantazyjne, purpurowoczerwone kolory. Takie wiśnie ozdobne będą wtedy atrakcyjne również po kwitnieniu.
Duża część drzewek wiśniowych może być uprawiana w pojemnikach jako odmiany karłowe. Często wiśnie są też wykorzystywane do tworzenia fantazyjnych drzewek bonsai. Odpowiednie cięcia i prowadzenie sprawią, że drzewko będzie można uprawiać w pojemnikach w domu, na tarasie lub balkonie.
Wymagania wiśni
Wiśnia ozdobna nie jest drzewkiem wyjątkowo wymagającym. Posadzona w słońcu będzie szybciej rozwijać kwiaty, a pąki nie będą przemarzać. Warto posadzić ją również na osłoniętym stanowisku, to zmniejszy możliwość przemarzania pąków i wiśnia rok rocznie odwdzięczy nam się przepięknym, wiosennym wyglądem. Wiśnie tolerują większość gleb, jednak na podłożu piaszczystym lub gliniastym mogą rosnąć słabiej - tam będą wymagały dodatkowego nawożenia, zwłaszcza w pierwszych latach swojego wzrostu.
Wiśnia piłkowana 'Kanzan' (Prunus serrulata 'Kanzan')
To najpopularniejsza odmiana ozdobnej wiśni, którą sadzi się w naszych warunkach klimatycznych. Dekoracyjny jest pokrój rośliny, najczęściej drzewo rośnie w formie odwróconego stożka, zdarza się, że ma też pokrój nieregularny, czasami płożący się, parasolowaty lub płaczący. Wyjątkowo ozdobne są kwiaty. Roślina kwitnie na przełomie kwietnia i maja i ma pełne, jasnoróżowe kwiaty, które rozwijają się wraz z pojawieniem się liści. Stosunkowo odporna na niskie temperatury, w pierwszych latach swojego wzrostu będzie wymagała okrywania. Sprawdzi się doskonale jako soliter oraz w nasadzeniach wraz z towarzyszącą jej grupa krzewów liściastych ozdobnych lub rabat kwiatowych. Posadzona przy zakrętach ścieżki stworzy atrakcyjną dominantę.
Popularne odmiany wiśni
Inną, ciekawą odmianą wiśni jest 'Royal Burgundy'. Kwitnie w maju, a kwiaty mają kolor ciemnoróżowy. Delikatnie też pachną. W pozostałej części sezonu odmiana wyróżnia się atrakcyjnymi, ciemnymi, purpurowymi liśćmi.
'Little Jeremy' jest z kolei odmianą karłowatą, która dorasta zaledwie do 1 m wysokości. Kwitnie bardzo obficie w połowie maja, a kwiaty mają biały, atrakcyjny kolor. Drzewko może być uprawiane w pojemniku na balkonie lub tarasie.
Pielęgnacja wiśni
Wiśnia piłkowana to drzewo, które nie wymaga specjalnej pielęgnacji. W pierwszych latach wzrostu warto jednak pamiętać o regularnym podlewaniu. Przy stale wilgotnym podłożu drzewa szybciej się zaadaptują i będą silniejsze w przyszłości. Wiśnie źle znoszą cięcia, zatem ograniczajmy je jedynie do zabiegów sanitarnych - usuwania martwych, uschniętych lub ułamanych gałązek, a także pędów, które wyrastają z podkładki. Cięcia takie wykonuje się wczesną wiosną, przed kwitnięciem lub w sierpniu. Młode drzewa na glebach piaszczystych lub gliniastych warto nawozić dwa razy do roku, u starszych okazów nawożenie można powtarzać raz do roku.