Chlor do basenu
Na upalne, letnie dni doskonałym sposobem jest kąpiel w chłodnej, basenowej wodzie. Nie tylko pozwoli Ci ochłodzić się i odciąć nieco od uporczywego gorąca, ale doskonale podziała również na cały Twój organizm. Zapewni Ci szczupłą sylwetkę, dobrą kondycję oraz doskonałe samopoczucie. Posiadanie basenu niewątpliwie docenią też rodzice — przydomowy zbiornik to doskonały sposób na wyciągnięcie dzieci z domów. Zabawy w wodzie to świetna rozrywka, nie tylko dla najmłodszych, ale również i dla starszych dzieci oraz dla dorosłych. Aby jednak zabawa była bezpieczna i higieniczna należy odpowiednio zadbać o stan wody basenowej.
Chlor do basenu — często zadawane pytania
Ile chloru należy dodać do basenu?
Zawartość chloru w basenie przydomowym powinna być zawsze utrzymywana na stałym poziomie, dzięki temu chlor będzie działał odpowiednio dobrze. Przyjmuje się zwykle, że na 1000 litrów basenowej wody należy dodać 300 - 600 mg chloru. Zanim zaaplikujesz jakikolwiek środek, pamiętaj o tym, by przeczytać wcześniej etykietę informacyjną od producenta, która zawiera dokładne dane na temat dawkowania.
Kiedy daje się chlor do basenu?
Po wypełnieniu basenu wodą stosuje się tzw. chlor szok, czyli dużą dawkę chloru, która służyć ma oczyszczeniu wody basenowej. Mocne chlorowanie ma przygotować wodę do kąpieli. Później stosuje się regularne, mniejsze dawki chloru tak, aby utrzymać stężenie środka na odpowiednim poziomie.
Dbanie o czystość wody w basenie
O czystość wody w basenie powinien zadbać jej właściciel. Sposobów na utrzymanie zbiornika w dobrej kondycji jest wiele. Należą do nich przede wszystkim: używanie pomp filtrujących, ręczne czyszczenie basenu oraz stosowanie odpowiednich środków chemicznych.
Zainstalowanie pompy basenowej to podstawowy krok każdego właściciela basenu. Czysta woda to gwarancja nie tylko estetycznego i zachęcającego do kąpieli wyglądu — to również zapewnienie higienicznego miejsca zabaw dla każdego uczestnika. Usunięcie zanieczyszczeń i glonów mocno zahamuje rozwój szkodliwych bakterii i sprawi, że kąpiel będzie w pełni bezpieczna i przyjemna.
Pompy do basenu nie zawsze są jednak wystarczającym rozwiązaniem. Często pływające na powierzchni duże zanieczyszczenia — liście, gałązki i duże śmieci — nie będą zbierane przez pompę, a nawet jeśli, to w dużej ilości mogą ją zatkać i doprowadzić do jej uszkodzenia. Z powierzchni basenu zanieczyszczenia należy zatem zbierać ręcznie — pomogą Ci w tym siatki na wygodnym, teleskopowym kiju. Dodatkowe produkty do czyszczenia basenu to również praktyczne szczotki — pomogą Ci pozbyć się glonów ze ścianek i dna basenu. Jeśli nie masz czasu lub możliwości na ręczne czyszczenie, zainwestuj w praktyczny odkurzacz automatyczny.
Idealne do każdego przydomowego zbiornika — chlor do wody
Chlor do basenu to podstawowy element pozwalający na zachowanie czystej i higienicznej wody basenowej. Wykonuje się dzięki niemu pierwszą dezynfekcję, ale również i wszystkie późniejsze, regularne zabiegi. Chlor możesz zakupić w postaci płynu, granulatu lub tabletek. Zanim zaczniesz dawkowanie, dokładnie przeczytaj etykietę informacyjną. Każdy produkt może mieć nieco inne dawkowanie, dlatego zapoznanie się z informacjami od producenta i zastosowanie odpowiedniej dawki środka zagwarantuje Ci czysty i higieniczny basen.
Doraźne środki, czyli na ratunek basenowej wodzie
Wśród preparatów zawierających chlor do basenu spotkasz się na pewno ze środkami określanymi jako "chlor szok". To szczególny rodzaj chloru do dezynfekcji basenu. Preparaty w tej kategorii są bardzo silne i nie mogą być stosowane jako regularne środki. Chlor szok do basenu stosuje się podczas pierwszej dezynfekcji oraz w razie nagłej potrzeby szybkiego i skutecznego zdezynfekowania zbiornika. Sprzedaje się go zwykle w postaci szybko rozpuszczającego się, drobnego granulatu. Ma silne właściwości biobójcze i glonobójcze. Świetnie sprawdzi się jako pierwszy preparat na rozpoczęcie sezonu, podczas nagłego rozkwitu alg lub w razie zauważenia niezdrowego, brązowego zabarwienia wody.
Regularne stosowanie środków chemicznych do wody w basenie
Do regularnego stosowania używa się nieco innych preparatów. Chlor do basenu z tego rodzaju to zwykle wielofunkcyjne tabletki lub szybko rozpuszczający się w wodzie granulat. Dodawanie chloru do basenu powinno być czynnością systematyczną. Regularne stosowanie chloru pozwoli Ci zapobiec rozwojowi drobnoustrojów, zabezpieczy również zbiornik przed nagłym rozkwitem alg i rozwojem grzybów. Do pielęgnacji używaj jedynie sprawdzonych marek i zaufanych produktów. Zawsze również przeczytaj odpowiednie informacje zawarte na etykiecie środka.
Pomocne elementy dla idealnie krystalicznej wody
Chlor do basenu, zarówno ten do szokowych zabiegów, jak i do systematycznego stosowania, bez problemu znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Oprócz samego chloru sprawdź również naszą ofertę dodatkowych akcesoriów oraz inne środki — przydatna będzie chemia do basenu w zestawach startowych. Polecamy praktyczne pływaki — dzięki nim umieścisz w basenie tabletki z chlorem, które powoli będą uwalniały się do wody i stale zapewnią Ci doskonały, wysoki poziom bezpieczeństwa i higieny. Woda w basenie będzie krystalicznie czysta, a Ty i Twoi bliscy — bezpieczni.
Brązowa woda w basenie. Jak się jej pozbyć?
Właściciele basenów często zastanawiają się co zrobić, by woda miała przezroczysty kolor, a ilość żelaza w wodzie nie przekraczała ustalonych norm. W tym celu stosuje się chemię basenową, pompy oraz zadaszenia. Niestety, mimo tego wiele osób bo
Ile chloru do basenu należy wlać? Chlor szok — czy to dobre rozwiązanie? Sprawdź!
Czysty basen to bezpieczny basen, a bezpieczny basen to sprawdzony przepis na udany relaks w ogrodzie. W myśl tej zasady filtrujemy, oczyszczamy i uzdatniamy wodę w basenie ogrodowym, tak by móc z niej korzystać przez długi czas. Kąpiel w ...
Jak wyczyścić dno basenu? Sprawdź nasze porady!
Posiadanie basenu ogrodowego zapewnia ochłodę w upalne dni, ale wiąże się też z pewnymi obowiązkami. W sezonie letnim do jego wnętrza dostają się liczne zanieczyszczenia, takie jak spadające z drzew liście i gałązki, trawa, piasek oraz żwir, z których ...