Impregnaty gruntujące do drewna
Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych i budulcowych. Jego piękno urzeka, aby jednak drewno służyło jak najdłużej, musi być odpowiednio zabezpieczone. W tym celu stosuje się impregnaty ochronno-dekoracyjne oraz impregnat gruntujący do drewna. Ochrona drewna jest ważna i jej regularne wykonywanie zapewni drewnu piękny wygląd i wytrzymałość.
Czym jest impregnat gruntujący do drewna?
Impregnat gruntujący do drewna to środek, który zabezpiecza drewno. Jest to warstwa, którą nakłada się jako podkład dla innych środków ochronno-dekoracyjnych — na impregnat gruntujący do drewna nakłada się między innymi emalie ogólnego stosowania, farby oraz lakiery (lakierobejce, lazury do drewna i bejce do drewna).
Impregnat gruntujący do drewna doskonale ochroni materiały drewniane, stosowane w różnych warunkach. nadaje się idealnie do zabezpieczania drewna konstrukcyjnego, wzmacnia drewno, chroni je i sprawia, że jest piękne. Doskonale nadaje się zarówno do drewna ogrodowego (zwłaszcza drewnianych mebli ogrodowych), jak i do elementów drewnianych, które znajdują się we wnętrzu domu.
Warstwa gruntująca tworzy powierzchnię, która wspomaga przyczepność kolejnych warstw emalii lub farb.
W jaki sposób impregnat chroni drewno?
Impregnat gruntujący do drewna w specyficzny sposób chroni materiał — głęboko wnika w jego strukturę i maksymalnie penetruje drewno. Dzięki temu impregnat do drewna gruntujący jest w stanie ochronić nie tylko wierzchnią warstwę materiału, ale również wnętrze konstrukcyjnej, drewnianej belki lub części ogrodowych mebli.
Ochrona drewna jest ważna, ale równie ważny jest estetyczny wygląd mebli lub konstrukcji. Wszelkie uszkodzenia i ubytki warto zamaskować — służą do tego szpachle do drewna.
W przypadku nietypowych zastosowań (np. użycia na drewnie egzotycznym lub na drewnie w budowlach podlegającym Konserwatorowi Zabytków) użycie wyrobu należy skonsultować z producentem.
Przed czym zabezpiecza impregnat gruntujący do drewna?
Impregnat chroni drewno — głęboko wnika w strukturę drewna i sprawia, że materiał staje się bardziej wytrzymały. W znaczący sposób zwiększa też możliwości ochronne. Jest wysoce skuteczny przeciwko pleśniom, hamuje głęboki rozkład drewna i zapewnia pełną ochronę przed grzybami pleśniowymi. Zmniejsza też właściwości palne drewna, dzięki czemu impregnat ochronny idealnie nadaje się do więźb dachowych lub elementów konstrukcyjnych.
Impregnat gruntujący doskonale chroni zarówno miękkie, jak i twarde gatunki drewna. To skuteczna ochrona mebli drewnianych, stolarki okiennej lub elementów konstrukcyjnych. Nadaje się do drewna zarówno gładkiego, jak i szorstkiego, dobrze zabezpieczy także drewno surowe. Impregnować można również okładziny korkowe.
Jak skutecznie walczyć z technicznymi szkodnikami drewna?
Impregnat do drewna gruntujący idealnie sprawdzi się również wtedy, gdy potrzeba zabezpieczyć drewno przed owadami żerującymi. Produkty ochronnodekoracyjne sprawdzą się tutaj znakomicie, zabezpieczając materiały drewniane, stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Zabezpieczają przed sinizną, chroni przed grzybami domowymi. Ochrona przed sinizną, grzybami i owadami jest niezwykle ważna zwłaszcza wtedy, gdy drewno służy jako konstrukcja większej budowli, domku, szopy lub altany.
Jakie impregnaty są idealne do konserwacji drewna budowlanego?
Drewno pokryte farbą może być niewystarczająco dobrze zabezpieczone, dlatego właśnie stosuje się głęboko wnikające impregnaty, lakiery, lazury itp. Użycie wyrobu, który będzie w odpowiedni sposób zabezpieczał drewno, pozwoli uzyskać długotrwały i zadowalający efekt ochrony drewna, zgodnie z oczekiwaniami klientów.
Impregnat gruntujący nanosić należy na odpowiednio wyczyszczone powierzchnie po uprzednim usunięciu starej powłoki. Impregnaty ochronno-dekoracyjne idealnie nadają się przy odnawianiu silnie zniszczonej powierzchni, również w przypadku elementów konstrukcyjnych. Zaletą impregnatu gruntującego jest możliwość głębokiej odnowy drewna, co sprawia, że można zadbać nawet o bardzo zniszczony materiał.
Oprócz impregnatów warto stosować również lakiery do drewna oraz oleje do drewna.
Czy lepiej wybrać impregnat do drewna bezbarwny, czy koloryzujący?
Emalie i farby tworzą warstwę nawierzchniową, która nazywana jest też powłoką nawierzchniową odporną. Gruntujące środki impregnujące wnikają głęboko w drewno, dzięki czemu ochrona jest o wiele pełniejsza.
Impregnat do drewna gruntujący ochroni drewno. Produkty ochronnodekoracyjne sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie należy zadbać nie tylko o stan drewna, ale również o jego piękny wygląd. Z tego względu nasz sklep internetowy Merkury Market oferuje środki impregnujące, lazury, lakiery oraz lakierobejce, które mogą pokryć drewno ochronną warstwą w kolorze bezbarwnym lub nadadzą materiałowi odpowiedni kolor.
Impregnat do drewna bezbarwny zachowa naturalny kolor i wzór danego gatunku drewna. Jeśli jednak występuje potrzeba zmienienia koloru, warto wybrać impregnat koloryzujący lub oleje, lakiery, lakierobejce w odpowiednim odcieniu. Produkty dostępne są w różnych odcieniach, środek taki drewno impregnuje i nadaje mu odpowiednią barwę.
Jaki impregnat do drewna wybrać? Polecamy 5 produktów
Drewno to naturalny, ciepły, szlachetny i ekologiczny surowiec, który - odpowiednio zabezpieczany i pielęgnowany - może służyć w różnej postaci nawet przez dziesięciolecia! Z drewna wykonujemy schody, więźby dachowe, meble ogrodowe, a nawet umywalki.
Jak odnowić drewniany płot?
Renowacja drewnianego płotu i impregnacja to istotny krok, aby zachować estetykę i trwałość ogrodzenia. Drewno jest narażone na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcze, śnieg i słońce, i może ulec degradacji, co może doprowadzić do ...
Farba do mebli ogrodowych - jaką wybrać? 5 polecanych produktów
rewniane meble ogrodowe wymagają regularnej konserwacji. Jeśli nie chcemy, by deszcz, promienie słoneczne, grad, śnieg, grzyb i szkodniki pozbawiły je atrakcyjnego wyglądu i trwałości, musimy przynajmniej raz do roku dokładnie pomalować meble farbą...