Rośliny cytrusowe
Cytrusy, czyli rośliny cytrusowe to egzotyczne rośliny doniczkowe, które coraz częściej zdobią wnętrza domów. Pierwotnie rośliny cytrusowe pochodzą z obszarów tropikalnych i subtropikalnych Azji południowo-wschodniej. Jednak z biegiem czasu zostały rozpowszechnione na całym świecie, a obecnie uprawiane są w wielu krajach, nawet w Europie. Cytrusy należą do rodziny roślin rutowatych. Charakteryzują się one zazwyczaj wiecznie zielonymi liśćmi, które wydzielają charakterystyczny zapach. Kwiaty cytrusowe są białe, pachnące i skupione w kwiatostanach, które potrafią wypełnić otoczenie intensywnym zapachem. Rośliny te są również zdolne do samozapylania, dzięki czemu mogą się same rozprzestrzeniać.
Pielęgnacja roślin cytrusowych nie jest skomplikowana, ale należy przystosować się do podstawowych wymagań, aby mogła swobodnie rozkwitać i owocować. Niektóre z odmian mogą osiągnąć ponad 2 m wysokości. Domowa uprawa roślin cytrusowych nie tylko dostarczy pysznych i świeżych owoców, ale będzie doskonałym akcentem, który wprowadzi do wnętrza egzotyczny klimat.
Odmiany drzewek cytrusowych
Cytrusy mogą przyjmować formę małych krzewów i większych drzewek. Najczęściej spotykane odmiany cytrusowe to cytryny, limy, limonki, mandarynki, cytrony, pomarańcze, grejpfruty i kumkwaty. Każdy z nich jest wyjątkowo smaczny i orzeźwiający, często wykorzystywany do owocowych deserów, napojów czy po prostu jako przekąska. I słusznie, ponieważ zawierają sporo witamin z grupy B i są źródłem wielu wartości odżywczych.
Drzewka cytrynowe i limonki posiadają soczyste owoce, które wyróżniają się intensywnym, kwaśnym smakiem. Są często stosowane w kuchni do przyprawiania potraw czy napojów. Pomarańcze w doniczkach i drzewka mandarynkowe to jedna z najbardziej rozpoznawalnych odmian, oferująca soczyste, słodkie owoce. Są popularne jako zdrowy przysmak i źródło witaminy C. Grejpfruty dostępne są w różnych odmianach, od tych bardziej słodkich, po gorzkie. Są znane ze swojego zdrowego wpływu na układ pokarmowy. Kumkwaty to małe jadalne owoce o słodko-gorzkim smaku, które można zjadać w całości, łącznie ze skórką, co odróżnia je od innych cytrusów.
Odmiany drzewek cytrusowych nie tylko różnią się smakiem, ale także wymaganiami dotyczącymi pielęgnacji i warunków klimatycznych. Wybierając odmianę do uprawy, istotne jest dostosowanie jej do konkretnej strefy klimatycznej i zapewnienie odpowiednich warunków, aby cieszyć się smacznymi i zdrowymi owocami.
Pielęgnacja roślin cytrusowych
Odpowiednia pielęgnacja i uprawa drzewek cytrusowych pozwoli na swobodny rozkwit i owocowanie roślin. Rośliny cytrusowe najlepiej rozwijają się w miejscu o dużym, rozproszonym świetle, ale nie w miejscu bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalna temperatura uprawy powinna mieścić się między 21, a 29 stopniami Celsjusza w dzień, a nocą nie niższa niż 13 stopni. Latem można wystawić rośliny na balkon lub parapet. W pomieszczeniu natomiast należy unikać miejsc, które bezpośrednio sąsiadują ze źródłem ciepła, aby nie zaszkodzić roślinie. Podłoże powinno być przepuszczalne i lekko zakwaszone. Może być to domowa mieszanka lub gotowa ziemia dedykowana doniczkowym roślinom cytrusowym.
Podczas codziennej pielęgnacji roślin cytrusowych należy pamiętać także o regularnym sprawdzaniu wilgotności podłoża, a w okresie owocowania i wzrostu o obfitym podlewaniu. Oczywiście zachowując przy tym rozsądek, by nie przelać rośliny. Aby pobudzić roślinę do wzrostu i dostarczyć jej niezbędnych składników odżywczych można zastosować nawóz. Ważne jest, aby był to nawóz do cytrusów.
Rozmnażanie roślin cytrusowych
Istnieje kilka metod rozmnażania, z których jedną z najpopularniejszych są sadzonki. Aby to zrobić, należy wybrać zdrową gałązkę, najlepiej o długości około 15-20 cm. Następnie usunąć dolne liście, pozostawiając jedynie kilka górnych. W celu przyśpieszenia procesu ukorzeniania warto zanurzyć koniec gałązki w specjalnym środku do ukorzeniania lub lekko wilgotnym piasku. Całość możemy owinąć w folię i odstawić w jasne i ciepłe miejsce. Aby zapewnić dostęp powietrza, należy w folii wykonać małe otwory. Gdy szczepka się ukorzeni, możemy ją przesadzić do doniczki.
Inną popularną metodą jest rozmnażanie przez nasionka. Pestki pochodzące z dojrzałego cytrusa należy uprzednio oczyścić, a następnie delikatnie naciąć, aby mogły chłonąć wodę. Po wykonaniu tych czynności można przejść do kolejnego kroku, jakim jest namoczenie pestek w wodzie przez ok. 24 godziny. Po tym czasie nasionka umieszczamy w specjalnie przygotowanym podłożu, o odpowiedniej wilgotności. Dla lepszego efektu możemy przykryć całość folią i ją ponakłuwać. Kiedy pojawią się pierwsze kiełki, można je wówczas przesadzić do większej doniczki już z nowym podłożem.
Jak uprawiać drzewka cytrusowe w doniczkach?
Uprawa drzewek cytrusowych w doniczkach może być świetną opcją dla tych, którzy nie mają dostępu do ogrodu lub chcą cieszyć się cytrusami na balkonie, tarasie czy w domu. Rośliny cytrusowe w doniczkach nie tylko prezentują się wspaniale i ciekawie ...