Jodły do ogrodu
Piękne jodły kojarzą nam się z Bożym Narodzeniem i nie bez przyczyny, gdyż te atrakcyjne rośliny bardzo często występują w roli świątecznego drzewka. Estetyczne jodły to również doskonałe drzewa do ogrodów prywatnych. Formy podstawowe, zwykle wyróżniające się potężnymi rozmiarami, są raczej polecane do sadzenia w dużych ogrodach lub parkach. Małe ogródki również mogą cieszyć się pięknem jodły — odpowiednie odmiany będą miały mniejsze rozmiary.
Jodła, czyli jak zyskać piękne drzewo do Twojego ogrodu
Jodła to piękny drzew iglasty, chętnie sadzony ze względu na regularny, stożkowy pokrój. Atrakcyjne są również igły — często ciekawe odmiany wybarwiają się na niebiesko lub złoto. Dekoracyjne są szyszki jodły, długie i brązowe często używane są do stroików świątecznych i zimowych dekoracji stołów i komody. Aby szyszki można było użyć do dekoracji należy je zebrać z drzew, zanim dojrzeją w pełni. Po tym momencie bowiem najczęściej się rozpadają i nie nadają się do stroików.
Jodła pospolita (Abies alba)
To potężne drzewo może osiągać nawet 60 metrów, w naszym klimacie dorasta raczej do 30 - 40 metrów. Błyszczące igły są ciemnozielone z wierzchu i mają jasny pasek na spodzie. Walcowate szyszki mają nawet 15 cm długości. Wyjątkowa jest kora tego drzewa — w porównaniu do innych roślin iglastych ma o wiele jaśniejszy odcień.
Jodła pospolita oraz jodła kaukaska (Abies nordmanniana) to popularne drzewka świąteczne. Często sprzedawcy proponują, aby po świętach drzewko zasadzić w ogrodzie. Bądź jednak ostrożny w takich działaniach! Jodły to potężne rośliny i osiągają ogromne rozmiary, szybko tez rosną, po kilku 10 latach może się okazać, że jodła przysłania całe słońce i przeszkadza innym roślinom we wzroście. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować ze świątecznego drzewka. Jodłę możemy przez kilka lat z powodzeniem hodować w doniczce, co roku nawet zapraszając ją na święta do domu. Dla większego drzewka należy znaleźć dobre miejsce do posadzenia, jodły potrzebują sporej przestrzeni.
Jodła olbrzymia (Abies grandis)
To wysokie (dorastające nawet do 60 metrów, w naszych warunkach raczej 40 metrów), bardzo szybko rosnące drzewo. Korona jest dość wąska o stożkowatym pokroju. Igły mają długość 5 - 6 cm i są z wierzchu ciemnozielone, a od spodu mają charakterystyczne dwa białawe płaski. Gatunek jest światłożądny, ale jest w stanie rosnąć też w półcieniu. W pełni mrozoodporny, preferuje gleby żyzne, ale jest też w stanie znieść słabsze stanowiska. Z początku jego wzrost jest wolny, jednak później rośnie bardzo szybko. Doskonale wygląda jako soliter. Ze względu na rozmiar przeznaczony raczej do sadzenia w dużych ogrodach lub parkach.
Jodła koreańska (Abies koreana)
Forma podstawowa tego drzewa jest dość niewielka w porównaniu z innymi jodłami, osiąga 10, w bardzo dobrych warunkach 15 m wysokości. Bardzo wolno rośnie, po 30 latach osiąga zaledwie 6 - 7 metrów wysokości. Krótkie (do 2 cm) igły są nastroszone, z wierzchu ciemnozielone, pod spodem wręcz białe. Wyjątkowo atrakcyjne są szyszki tego gatunku — mają niebieskofioletowe zabarwienie i około 7 cm długości. Z uwagi na swoją dekoracyjność często wykorzystuje się je do dekoracji stołów i komód nie tylko w okresie świątecznym.
Atrakcyjna jest odmiana 'Icebreaker'. Ta wyjątkowo karłowa odmiana dorasta zaledwie do 40 cm wysokości i podobnej szerokości. Można prowadzić ją również jako formę pienną. Liście mają szaroniebieskie zabarwienie. Świetnie sprawdzi się jako roślina do aranżacji skalnych i jako roślina towarzysząca na wrzosowiska. Można również uprawiać ją w pojemnikach, dlatego aranżacje na balkony i tarasy z wykorzystaniem jodły są jak najbardziej możliwe.
Inne ciekawe gatunki i odmiany jodły
Jodły to wiele gatunków i odmian. W naszym kraju hoduje się z powodzeniem ponad 150 odmian jodeł różnych gatunków! Jest więc z czego wybierać. Bardzo popularne są karłowe lub szczepione na pniu odmiany. Te nadają się do sadzenia nawet w niewielkich ogródkach. Taka jodła nie osiąga dużych rozmiarów i ma niewielkie wymagania, posadzić możemy ją na rabacie, ogródku skalnym lub w grupie innych krzewów iglastych. Wyjątkowo ładnie zaprezentują się również hodowane w pojemnikach na trasie lub balkonie. To gatunki bardzo odporne i wytrzymałe na mróz, sadzonki zwykle nie wymagają dodatkowego okrywania na zimę.
Ciekawym gatunkiem jest jodła balsamiczna (Abies balsamea). Odmiany 'Nana' oraz 'Piccolo' to niewielkie, gęsto rosnące krzewy o kulistym pokroju. Osiągają zaledwie 1 metr wysokości i szerokości. Wyjątkowe w jodle balsamicznej jest to, że igły po roztarciu wydzielają przyjemny, balsamiczny zapach.
Atrakcyjna do większych ogrodów może być także jodła jednobarwna (jodła kalifornijska, Abies concolor). Jodła ta może dorastać do 30 metrów i ma piękny, stożkowaty pokrój. Długie (do 6 cm) igły są niebieskozielone, czasami nawet srebrzyste. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i warunki miejskie, czasami jednak zdarza się jej przemarzać podczas późnych przymrozków. Najlepiej prezentuje się jako soliter w większych ogrodach oraz parkach.