Rozplenice
Piękno traw ozdobnych zachwyca od zawsze - swobodny, delikatny ruch liści na wietrze wprowadza odrobinę nostalgii do ogrodów, a jednocześnie podkreśla dynamikę założeń ogrodowych. Wśród traw ozdobnych jednym z najpiękniejszych gatunków jest niezaprzeczalnie rozplenica japońska. Zobacz, jak ta wyjątkowa trawa może odmienić Twój przydomowy ogród.
Czym są rozplenice?
Rozplenice to wieloletnie trawy ozdobne, które pochodzą głównie z Południowo-Wschodniej Azji i wysp Pacyfiku. W ogrodach zagościły już jakiś czas temu i szybko odnalazły w nich swoje stałe miejsce. Zachwyca ich wygląd, pokrój, struktura i kolor liści oraz piękne kwiatostany. Ze względu na łatwość uprawy i wysokie walory estetyczne, rozplenice szybko zyskały sobie ogromną popularność wśród ogrodników, zwłaszcza tych początkujących.
Jak większość traw ozdobnych, tak i rozplenice doczekały się wielu odmian. Najpopularniejszym gatunkiem, uprawianym w ogródkach, jest rozplenica japońska, która ze względu na dużą popularność, dostępna jest w wielu różnych odmianach.
Jak wygląda rozplenica japońska?
Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) to najpopularniejszy gatunek rozplenic, jaki hodowany jest w przydomowych ogrodach. Przez ogrodników często zwana jest 'piórkówką' z uwagi na swój niezwykły kształt kwiatostanów. W naturze występuje w Australii i wschodniej Azji, należy do rodziny wiechlinowatych.
Rozplenica japońska tworzy gęste, kaskadowe, zwarte kępy liści. Kępy zbudowane są z wąskich liści, które przewieszają się delikatnie ku ziemi. Zwykle rozplenica osiąga 60 - 90 cm wysokości i tyle samo szerokości. Kłosy mogą mieć od 5 do 20 cm długości i przypominają nieco wyglądem szczotki do mycia butelek. Rozplenica kwitnie zwykle późnym latem, chociaż możesz spotkać się też z odmianami kwitnącymi jesienią.
Jakie odmiany mają zielone, a jakie purpurowe liście?
Duża popularność rozplenic sprawiła, że ta trawa ozdobna dostępna jest w coraz ciekawszych odmianach. Poszczególne odmiany rozplenicy japońskiej mogą różnić się od siebie wielkością, kolorem liści, kolorem kwiatostanów lub wyglądem poszczególnych części roślin.
Ciekawą odmianą jest 'Hameln'. Jasnozielone liście tworzą kępę, która dorasta nawet do 1 m wysokości. Kwiatostany pojawiają się już w czerwcu, na początku są kremowe, a potem brązowe. Z kolei odmiana 'Moudry' ma przebarwiające się na czerwono liście i kwiatostany.
Jak wygląda pielęgnacja? Rozplenica japońska pod kontrolą!
Piękne liście i puszyste wiechy to charakterystyczne cechy rozplenicy japońskiej. Sama rozplenica nie jest rośliną wymagającą, dzięki czemu skusić się mogą na jej uprawę nawet początkujący ogrodnicy.
Przede wszystkim należy rozplenicy zapewnić odpowiednie stanowisko - to sprawi, że roślina będzie miała dobre warunki wzrostu i szczególne wymagające zabiegi pielęgnacyjne nie będą przy niej konieczne.
Rozplenice japońskie wymagają półcienistych, ciepłych stanowisk. Dobrze, jeżeli miejsce, gdzie rosną, będzie osłonięte przed mroźnymi podmuchami wiatru. Ziemia powinna być przepuszczalna i żyzna, dobrze, jeśli podłoże nie będzie ani zbyt podmokłe, ani zbyt suche. Na zbyt suchej glebie roślina może nie kwitnąć wcale.
Należy pamiętać o corocznym nawożeniu, zwłaszcza wtedy, gdy podłoże nie jest zbyt żyzne. Nawożenie wykonuje się nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi do traw lub uniwersalnymi do roślin ogrodowych. Szczególnie należy zadbać o regularne podlewanie rozplenicy, zwłaszcza w czasie suszy, gdyż bez stałych dostaw wody roślina często może usychać.
Rozplenica jest w większości przypadków mrozoodporna, ale warto okrywać je na zimę, aby być pewnym, że wiosną trawa będzie prezentowała się imponująco.
Jakie aranżacje ogrodowe można wykonać z pomocą rozplenicy?
Rozplenica to wyjątkowa trawa ozdobna - ze względu na swoje długie liście i atrakcyjny pokrój, a także wyjątkowy wygląd kwiatostanów, rozplenice stały się synonimem dynamiki i swobody w ogrodzie. Sadzi się je zarówno jako atrakcyjne solitery, jak i w jednogatunkowych grupach na rabatach bylinowych, skarpach czy przy brzegu oczek wodnych. Dobrze wygląda w miejscach słonecznych, należy jednak wtedy pamiętać o częstym i regularnym podlewaniu.
Jak założyć trawnik?
Zastanawiasz się, kiedy jest dobry moment na założenie trawnika wokół domu? Odpowiedź jest bardzo prosta. Dopiero wtedy, gdy teren zostanie wyrównany. Wszystkie instalacje i przyłącza znajdą się już w ziemi. Gdy wyznaczysz miejsce na rabatki, drzewa i ...