Drewutnie
Drewutnie, czyli niewielkie domki do przechowywania opału, to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także estetyczny element ogrodu. Dzięki nim można schować drewno na opał, węgiel czy inne materiały opałowe, zachowując porządek i estetykę przestrzeni. Istnieje wiele różnych rodzajów drewutni, które można dopasować do stylu ogrodu oraz indywidualnych preferencji. Drewutnia na drewno nie musi być tylko elementem użytkowym — warto też zadbać, by drewutnie ogrodowe wyglądały estetycznie tak, by ich obecność na podwórku nie odstraszała.
Składzik i schowek, czyli drewutnia na suche drewno i opał kominkowy
Wśród wielu propozycji, dostępnych w naszym sklepie, znajdziesz zarówno duże, jak i małe drewutnie na drewno i opał. Drewutnie ogrodowe mogą być też wykonane z różnych materiałów, a nowoczesne drewutnie z narzędziownią będą pełniły funkcję domków ogrodowych. W naszej ofercie znajdziesz zarówno drewutnie drewniane, jak i modele wiat oraz domków metalowych lub z tworzyw sztucznych.
Drewniane szopy na drewno kominkowe i opałowe — drewniane drewutnie ogrodowe
Jednym z najpopularniejszych rodzajów domków do składowania opału są drewniane szopy. Drewniane szopy charakteryzują się naturalnym urokiem i doskonale komponują się z otoczeniem ogrodu. Mogą mieć różne rozmiary i kształty, co pozwala na dostosowanie ich do dostępnej przestrzeni oraz ilości przechowywanych materiałów opałowych.
Jeśli ogród jest mniejszy, duża szopa może tak po prostu się nie zmieścić — wielkość drewutni powinno się wtedy dopasować do rozmiaru ogrodu, decydując się na mniejszą architekturę ogrodową, między innymi na nieduże domki drewniane. Taka mała wiata na drewno często będzie wystarczająca, gdy w ogrodzie składujesz drewno, a jednocześnie nie zajmie tak dużo miejsca i umożliwi funkcjonalne chronienie drewna przed niepogodą.
Metalowe modele drewutni — model na niesprzyjające warunki pogodowe
Innym popularnym rozwiązaniem są metalowe domki do przechowywania opału. Metalowe drewutnie są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Domki ogrodowe metalowe są również bezpieczne, ponieważ zapewniają ochronę przed wilgocią oraz ogniem. Dzięki szerokiemu wyborowi kolorów i wzorów metalowe domki do składowania opału mogą być doskonałym uzupełnieniem designu ogrodu.
Drewutnia metalowa może służyć również za domek narzędziowy lub nawet większy magazyn narzędziowy na kosiarki i traktorki do trawy.
Mała drewutnia z tworzywa sztucznego oraz innych materiałów
Kolejną opcją są plastikowe skrzynie lub pojemniki na opał. Plastikowe pojemniki są lekkie, łatwe w montażu i praktyczne w użytkowaniu. Mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, co czyni je wszechstronnym rozwiązaniem do przechowywania opału w ogrodzie. Jeśli potrzebujesz większych rozwiązań, sprawdź domki ogrodowe plastikowe, które z powodzeniem możesz zamienić na drewutnię na suche drewno lub opał.
Niektórzy decydują się również na budowę własnych domków do składowania opału z materiałów dostępnych na miejscu, takich jak kamień, cegła czy bloczki betonowe. Tego rodzaju konstrukcje pozwalają na większą elastyczność w projektowaniu oraz dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Jeśli oczekujesz jeszcze większego dopasowania do ogrodu, sprawdź drewutnie na zamówienie. Możesz też zdecydować się na połączenie drewutni różnych wielkości tak, by stworzyć odpowiedni dla siebie element architektury ogrodowej.
Ile kosztuje drewutnia? Cena drewutni
Koszt drewutni na drewno kominkowe i opałowe może być różny — wszystko zależy od tego, jak duży produkt Cię interesuje, jakie materiały wybierzesz i jak duże ma być chronienie drewna. Drewniane konstrukcje są często wybierane, ale ich cena jest różna — tanie, proste drewutnie z drewna świerkowego zakupisz już od 600 zł, ale skomplikowane drewutnie w formie domków narzędziowych to już koszt nawet kilku tysięcy złotych.
Nowoczesne drewutnie to opcje, które mogą być też bardzo ozdobne. Jeśli w ogrodzie składujesz drewno właśnie w takim budynku, dobrze wiesz, że jest to koszt nawet kilku tysięcy złotych za niewielki element architektury ogrodowej. Wiata na drewno to ażurowa konstrukcja, a cena jest o wiele niższa niż w przypadku domku — tutaj ważne jest przede wszystkim zadaszenie drewutni oraz solidne słupy, które stanowią główną część konstrukcji. Niewielkie drewutnie ażurowe w formie wiaty na drewno to koszt od 700 zł do 2,5 tysiąca złotych.
Drewutnie różnych wielkości to różny koszt zakupu. W odpowiedniej wiacie, altanie lub drewutni będziesz mógł jednak składować różne drewno: bukowe, dębowe, drewno sosnowe lub z drzewek owocowych.
Drewutnie drewniane — jak je zabezpieczyć? Jaki model drewutni ogrodowych wybrać?
Nie ważne, jaki rodzaj domku do składowania opału wybierzesz, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, upewnij się, że wybrana drewutnia jest odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią oraz ogniem, aby zachować bezpieczeństwo przechowywanych materiałów. Tutaj ważne będzie szczególnie zadaszenie drewutni oraz jej odpowiednie odsunięcie np. od miejsca, gdzie stoi grill lub palenisko ogrodowe. Po drugie, zwróć uwagę na estetykę – wybierz domek, który będzie pasował do stylu ogrodu i harmonijnie komponował się z otoczeniem. Po trzecie, dostosuj rozmiar domku do ilości przechowywanych materiałów oraz dostępnej przestrzeni w ogrodzie.
Dobrze zabezpieczony opał zachowa swoje właściwości i będzie zapewniał odpowiednio dużo ciepła po wrzuceniu do pieca i kominka, dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniego przewiewu i osłony przed niepogodą. Nawet prosta wiata na drewno lub domek na przechowywanie narzędzi będzie spełniał tę funkcję, jeśli odpowiednio się go przystosuje i w prawidłowy sposób ułoży się w nim drewno. Przy wyborze domku ważna będzie zatem odporność na warunki atmosferyczne, konstrukcja powinna być też stabilna.
Składowanie drewna w ogrodzie — funkcjonalne drewutnie do ogrodu
Domki do składowania opału są praktycznym i estetycznym rozwiązaniem, które pozwala utrzymać porządek w ogrodzie i zapewnić bezpieczne przechowywanie materiałów opałowych. Niezależnie od preferencji i potrzeb, istnieje wiele różnych rodzajów domków, które można dopasować do indywidualnych wymagań i stylu ogrodu. Na drewutnię zaadaptowany może być domek narzędziowy, małe pomieszczenie gospodarcze przy domku ogrodowym lub nawet altana ogrodowa.
Jak urządzić mały domek ogrodowy? Co powinno się znaleźć w domkach letniskowych?
Domki ogrodowe i domki letniskowe, to w ostatnich latach najczęściej wybierane elementy aranżacji ogrodów i działek, a także idealne miejsce do spędzania wolnego czasu. Te proste konstrukcje architektury ogrodowej biją prawdziwe ...
Jak osłonić działkę od wiatru?
Silne wiatry występują w niektórych częściach kraju o wiele mocniej niż w innych. Wietrzna pogoda zdarza się też częściej wiosną i jesienią, a przecież również w tych porach roku ogród jest miejscem relaksu, zabawy i odpoczynku.