Lilaki do ogrodu
Lilak, potocznie nazywany "bzem", kojarzy nam się z wiejskimi ogrodami pełnymi kwiatów i zapachów. te piękne krzewy o pełnych, atrakcyjnych kwiatostanach zachwycają każdego zwłaszcza w okresie ich kwitnienia. Wielość odmian spowodowała, że kwiatostany dostępne są w różnych, nie raz wyjątkowo fantazyjnych wybarwieniach. Zobacz, co nasz sklep przygotował dla Ciebie, jeśli chodzi o ofertę lilaków i przekonaj się, że ta roślina to idealny element do twojego ogrodu.
Lilak, czyli popularny "bez"
Lilak (Syringa) wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z bzem (Sambucus), pomimo, że zwyczajowo przyjęło się nazwy te używać wymiennie. Naturalnie rośnie w południowo-wschodniej Europie, a na nasze tereny został przywieziony z Turcji (stąd nazwa zwyczajowa - bez turecki, popularna zwłaszcza na terenach wiejskich). Rośnie jako małe drzewko lub wysoki krzew. Jest bardzo tolerancyjny co do warunków i nie ma specjalnych wymagań. Lubiany szczególnie za swój piękny wygląd wiosną w okresie kwitnienia (w maju i czerwcu), kiedy to pokrywa się atrakcyjnymi, dużymi, okazałymi i wielobarwnymi kwiatostanami. Kwiaty piękne pachną, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za atrakcyjnością lilaków. Spośród ponad 1 000 odmian najpopularniejsze są te, które kwitną jednolicie na różowo lub biało.
W ogrodach najczęściej sadzi się go w miejscu reprezentatywnym, aby w okresie kwitnienia stanowił atrakcyjny element ogrodu. Tworzy się z niego estetyczne, naturalne, swobodne żywopłoty w ogrodzie. Ze względu na przyjemny zapach warto posadzić go niedaleko okien lub drzwi balkonowych albo tarasowych. Świetnie sprawdzi się także jako element w aranżacji tła kącików wypoczynkowych lub romantycznych. Posadzony samodzielnie w okresie wiosennym będzie tworzył atrakcyjny soliter, który w późniejszym okresie można obsadzić kwiatami - zielone tło lilaka będzie idealne do stworzenia estetycznego klombu. Podobnie krzew sprawdzi się na rabatach w ogrodzie, zwłaszcza odmiany niskie.
Wymagania lilaków
Krzewy lilaka nie są wymagające, dobrze czują się na większości gleb. W pełnym słońcu będą jednak rosły zdecydowanie lepiej, a kwitnienie będzie wyjątkowo obfite. na podłożu jałowym, piaszczystym lub gliniastym mogą rozwijać się słabiej i wytwarzać mniejsze kwiatostany. W miejscach takich warto dodatkowo je nawozić (jednak niezbyt intensywnie) i regularnie podlewać. Większość odmian jest całkowicie mrozoodporna. Mimo to młode sadzonki przez kilka pierwszych lat warto osłaniać, aby zapobiec przemarzaniu podczas wyjątkowo ostrych zim.
Lilak pospolity (Syringa vulgaris)
Najpopularniejszy przedstawiciel swojej rodziny, lilak pospolity, to krzew dorastający do 3 - 4 m wysokości o szerokości 1,5 - 2 m. Liście mają sercowaty kształt i są ciemnozielone, błyszczące z góry. Niezwykle atrakcyjne są kwiatostany - duże i gęste wiechy złożone są z drobnych kwiatów. kwitną na przełomie maja i czerwca i mają bardzo mocny, przyjemny zapach. Lilak pospolity doskonale nadaje się na kwiat cięty i do tworzenia dużych, naturalistycznych bukietów.
Atrakcyjne odmiany lilaka pospolitego: 'Madame Lemoine', 'Beauty od Moskov', 'Ludwik Spaeth', 'Sensation'. odpowiednia odmiana sprawi, że ogród na wiosnę zabarwi się na pożądany przez nas kolor i omami nas cudownym zapachem.
Lilak Meyera (Syringa meyeri)
Lilak Meyera to krzew o zwartym, gęstym, regularnym i zaokrąglonym pokroju. Dorasta do 1,5 metra szerokości i wysokości. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, może powtarzać kwitnienie w sierpniu. Najlepiej sadzić go w dużych grupach.
Lilak drobnolistny (Syringa microphylla)
Nieco niższy krzew, dorasta do 1,5 m. Liście są małe, zielone od spodu pokryte gęstym, szarym meszkiem. Kwiaty zebrane w wiechy, kwitnie obficie w maju, czasami w październiku powtarza kwitnienie, ale o wiele słabiej. Doskonale wygląda sadzony w dużych grupach. Przekwitłe wiechy należy obcinać.
Pielęgnacja i cięcia
Pielęgnacja lilaka nie jest trudna, krzew zwykle nie będzie wymagał specjalnych zabiegów. Po pierwszym posadzeniu (sadzenie najlepiej wykonywać jesienią) warto ściąć lilaka do połowy - to pobudzi kwitnienie krzewu w kolejnym roku. W czasie długotrwałych susz w okresie letnim lilaki warto wspomóc, podlewając je regularnie.
Regularne natomiast muszą być cięcia uschniętych już kwiatostanów. Zapewni to lepsze i bujniejsze kwitnienie krzewu w kolejnym roku. Większość odmian jest szczepiona na podkładkach, należy zatem regularnie usuwać także pędy wyrastające z podkładki lub nadmiar odrostów korzeniowych u rośliny.