Lawendy do ogrodu
Piękny zapach, łagodny wygląd i fantazyjne, fioletowe wybarwienie kwiatostanów - tak, to właśnie ona, lawenda. Te cudowne byliny kojarzą się ze spokojem, pięknem śródziemnomorskich krain i ziołowym ogródkiem na wsi. Estetyka lawendy zachwyca, ale okazuje się, że nie tylko swoje piękno ma lawenda do zaoferowania ogrodnikom. W ogrodzie lawenda może też pełnić rolę rośliny użytkowej, z której pobiera się pachnący materiał do suszenia.
Lawenda, czyli niebanalne piękno i zachwycający zapach
Lawendy w ogrodzie odnalazły swoje szczególne miejsce gdzieś pomiędzy rabatami, a grządkami ziołowymi. Są to bowiem rośliny użytkowe i ozdobne jednocześnie. Piękne i pachnące pomogą Ci stworzyć kąciki wypoczynkowe, w których zrelaksujesz się jak nigdzie indziej. Lawenda posłuży Ci też w inny sposób. Ścięte kwiatostany można suszyć, a wysuszone długo zachowują swój charakterystyczny, przyjemny i uspokajający zapach. Susz możesz wykorzystywać podczas aromaterapii, odświeżania szafy, a nawet gotowania!
Ogrodowe aranżacje z lawendą
W ogrodzie lawenda służy natomiast jako element rabat i kompozycji z krzewami (tam pełni rolę rośliny towarzyszącej). Sadzi się ją w grupach, pojedyncze okazy wyglądają w nasadzeniach nienaturalnie. Można z niej tworzyć niskie, naturalistyczne, nieformowane żywopłoty. Ładnie wygląda wśród roślin, które mają nieco ciemniejsze ulistnienie, stosuje się ją wtedy jako ciekawy akcent kolorystyczny.
Uprawa i pielęgnacja lawendy
Uprawa lawendy nie jest trudna. Na początku należny zapewnić lawendzie odpowiednie stanowisko. Lawenda w ogrodzie będzie potrzebowała stanowiska słonecznego i umiarkowanie wilgotnego z przepuszczalną, ciepłą i wapienną glebą.
Rośliny są łatwe w uprawie i nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Lubią niezbyt wilgotne podłoże, dlatego nie należy ich podlewać zbyt obficie. Rośliny warto za to wspomagać w czasie suszy, podlewając je krótko, ale obficie rankiem. Pamiętaj jednak, by nie zraszać liści i kwiatostanów, gdyż nadmiar wilgoci na pędach może powodować rozwój chorób grzybowych.
Ważne jest również przycinanie lawendy. Cięcie powinno wykonywać się wiosną, skracając krótko lawendę i jej zeszłoroczne pędy.
Lawendy są dość mrozoodporne, chociaż w bezśnieżne i ostre zimy okazy mogą przemarzać. Młode sadzonki najlepiej osłaniać na zimę agrowłókniną lub gałązkami roślin iglastych.
Uprawienie lawendy w doniczkach wymagać będzie jedynie częstszego podlewania. Roślinę łatwo jest przesadzać i rozmnażać, a uprawiana w pojemniku sprawdzi się jako element aranżacji balkonu i tarasu.
Ciekawe gatunki i odmiany lawendy
Lawendy, które sadzi się w ogrodach lub uprawia w pojemnikach, to przede wszystkim lawendy wąskolistne. Rzadziej stosuje się lawendę francuską oraz lawendę pośrednią. Szczególnie popularna jest wąskolistna lawenda, która doczekała się największej uwagi ogrodników i hodowców, a co za tym idzie - bogatej oferty dotyczącej jej odmian.
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)
Najpopularniejsza i najczęściej sadzona spośród wszystkich lawend. W ogrodzie stosuje się częściej jej odmiany niż formę podstawową.
Atrakcyjna jest odmiana 'Hidcote' lawendy wąskolistnej. Okaz ten może dorastać do 40 cm wysokości i podobnej szerokości. Liście są wąskie i lancetowate, mają charakterystyczny, łagodny zapach. Fioletowe kwiaty są zebrane w kłody, intensywnie pachną i pojawiają się na roślinie w czerwcu, pozostają na pędach do lipca.
Wyjątkową odmianą jest również 'Alba' Wśród innych odmian lawendy wyróżnia się kolorem kwiatów, które są białe. Atrakcyjnie wygląda w zestawieniach z innymi lawendami o fioletowym zabarwieniu kwiatów.
Lawenda francuska (Lavandula stoechas)
Uprawiać ją można głównie w pojemnikach, gdyż w gruncie ma tendencję do przemarzania. Kwitnie od maja i ma okazałe kwiatostany na każdym z pędów.
Lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia)
Powstała ze skrzyżowania dwóch innych gatunków lawend. Lawendę pośrednią charakteryzują duże kwiatostany, dlatego gatunek ten częstej wykorzystywany jest na kwiat cięty, do tworzenia bukietów i kompozycji kwiatowych.
Jak uchronić się przed kleszczami w ogrodzie?
Ogród jest miejscem, gdzie wiele osób szuka relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu. Niestety, kleszcze mogą zburzyć ten spokój, ponieważ są one nosicielami wielu chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto podjąć ...