Graby do ogrodu
Na atrakcyjne założenie ogrodowe składa się wiele elementów. Potężne drzewa, piękne krzewy ozdobne, estetyczne kwiaty i swobodne trawy — to rośliny, które, odpowiednio poustawiane w ogrodzie, stworzą przyjemne aranżacje. Wyjątkową ostrożność należy zachować podczas sadzenia drzew — te potężne okazy potrafią osiągać nie raz majestatyczne rozmiary i w małych ogrodach staną się zbytnią dominantą.
Drzewa w Twoim ogrodzie
Drzewo w ogrodzie to szczególny rodzaj rośliny. Zwykle duże nie raz kilkunastometrowe lub nawet kilkudziesięciometrowe okazy będą stanowiły ogromną dominantę w przestrzeni. Gatunki i odmiany wyrastające na dużą wysokość nie będą przez to sprawdzały się w małych ogrodach. Duże i średnie ogrody z powodzeniem jednak skorzystają z piękna drzew. Rośliny te wyróżniają się nie tylko ogromną koroną. Ich system korzeniowy jest równie duży i warto pamiętać o tym wybierając miejsce dla drzewka — unikaj bliskiej obecności budynków i instalacji podziemnej.
W ogrodzie drzewo to głównie soliter, czyli pojedynczy okaz sam w sobie będący ozdobą i estetycznym akcentem. Niektóre okazy wykorzystywane są na żywopłoty (zarówno swobodne, jak i formowane), a także szpalery. Mniejsze okazy mogą posłużyć do wykonywania klombów lub rabat. Wszelkiego rodzaju drzewka to też doskonałe tło do sadzenia innych roślin i tworzenia kompozycji.
Z uwagi na zapotrzebowanie klientów, którzy nie raz posiadają niewielkie przestrzenie do zagospodarowania, ogrodnicy i hodowcy stworzyli odmiany popularnych gatunków wyróżniające się mniejszą wysokością i wyjątkowymi, atrakcyjnymi aspektami wizualnymi.
Piękno grabu, czyli majestat dużych roślin
Wśród chętnie kupowanych drzewek znajduje się grab. To duża roślina, która może dorastać nawet do 25 metrów. W środowisku naturalnym występuje w lasach oraz w zadrzewieniach śródpolnych. Ceniony ze względu na swoje małe wymagania i dużą odporność.
Grab pospolity (Carpinus betulus)
Najczęstszym gatunkiem wśród grabów jest grab pospolity. Dorasta do 25 metrów wysokości i ma szeroką koronę. Niski pień pokryty jest gładką, popielatoszarą korą. Grab pospolity znosi półcień, a nawet cień i wymaga umiarkowanie wilgotnej gleby. W cieniu będzie rósł lepiej, jeśli zapewnisz mu żyzną glebę. Jest całkowicie mrozoodporny. Ze względu na swoje rozmiary polecany do zasadzeń krajobrazowych oraz do sadzenia w dużych parkach. Dobrze znosi cięcia, do ogrodów wprowadza się go zatem jako roślinę na żywopłot (także formowany) lub szpaler.
Ciekawe odmiany grabu pospolitego
Duże graby pospolite mogą być zbyt okazałymi drzewami zwłaszcza, gdy ogród jest niewielki. Miłośnikom grabu polecana jest jego odmiana - 'Pendula'. Dorasta ona do 5 metrów i ma szerokość około 3 metrów. Wyjątkowo atrakcyjny jest parasolowaty, płaczący pokrój. Świetnie sprawdza się w pojedynczych nasadzeniach jako dominanta całego założenia. Przy wyższej wilgotności powietrza rozwija się lepiej, świetnie sprawdza się zatem nad oczkami i ciekami wodnymi.
Nieco wyższa jest odmiana 'Lucas'. Dorasta do 10 metrów i ma bardziej kolumnową lub jajowatą koronę. Jest bardzo tolerancyjna względem podłoża, nasłonecznienia i wilgotności.
Nietypowy żywopłot? Nic trudnego!
Grab pospolity to świetna opcja na żywopłot. Regularnie przycinane graby nie usychają ani nie pogarsza się ich wzrost, łatwo zatem tworzyć z nich formowany żywopłot. Cięcie wykonuje się kilkukrotnie w ciągu roku (pierwsze — zawsze wczesną wiosną). Atrakcyjnym argumentem na żywopłot z grabu będzie na pewno jego cena — sadzonki grabu kupimy już za kilka złotych. Nawet dość długi żywopłot stworzymy zatem przy niskich nakładach finansowych. Żywopłot z grabu jest atrakcyjny głównie w sezonie, zimą, gdy opadną liście, może nie tworzyć niestety zwartej ściany.
Najlepszym momentem na założenie żywopłotu z grabu jest wczesna wiosna. Wybierając sadzonki zwróć uwagę na ich stan ogólny oraz ich wielkość. Sadzonki niskie (20 - 25 cm) będą potrzebowały więcej czasu na wzrost, ale możesz odpowiednio prowadzić je od początku. Wysokie sadzonki (100 cm) szybciej stworzą zwartą ścianę żywopłotu, jednak trzeba umiejętniej go przycinać. Na w pełni rozwinięty żywopłot trzeba będzie poczekać około 5 - 8 lat. Pojedyncze sztuki należy sadzić w odległości 20 - 30 cm od siebie. Po posadzeniu dobrze udepcz ziemię i każdą sadzonkę podlej.
Regularna pielęgnacja zapewni szybki i dobry rozwój grabów. Roślinki podlewaj tak, aby stale utrzymywać wilgotne podłoże — przesuszanie może prowadzić do zmniejszenia się intensywności wzrostu, a czasami nawet wypadania poszczególnych sztuk. Trzy lub cztery razy w roku wykonaj także nawożenie sadzonek. Pielęgnacja to również odpowiednie i umiejętne cięcie. Rośliny formuj w żywopłot o przekroju trapezu — to zapewni optymalny wzrost i każdy grab będzie pięknie się prezentował w żywopłocie.