Tawuły do ogrodu
Obficie kwitnące tawuły sadzone są chętnie w ogrodach prywatnych, parkach i terenach miejskich. Krzewy nie są wymagające, dlatego zyskały sobie tak ogromną popularność. Najpopularniejsze gatunki doczekały się wielu wersji kolorystycznych i pokrojowych. Aranżacje z tawułami są zatem nie tylko atrakcyjne, ale również i łatwe do skomponowania.
Najpiękniejsze gatunki tawuł w sam raz do Twojego ogrodu
Tawuły to gęste, piękne krzewy zwykle o kulistym pokroju. Różne odmiany mogą mieć zróżnicowaną wysokość, zwykle jednak krzewy nie dorastają wyżej niż 2 metry. Atrakcyjne są dzięki ząbkowanym liściom, ale przede wszystkim o dekoracyjności decydują piękne kwiatostany.
Wymagania tawuł nie są duże, a krzewy z tego powodu cieszą się popularnością zwłaszcza wśród początkujących ogrodników. W zieleni miejskiej używa się takie gatunki i odmiany, których uprawa jest wyjątkowo prosta i które są szczególnie odporne na zanieczyszczenia. Zobacz, jakie gatunki i odmiany przygotowaliśmy dla Ciebie i zdecyduj się na tawuły, które na pewno sprawią, że Twój ogród będzie tym najpiękniejszym w całej okolicy!
Tawuła japońska (Spiraea japonica)
Tawuła japońska jest gatunkiem, który zyskał sobie szczególne uznanie wśród ogrodników i hodowców. Z tego względu pojawiło się na rynku wiele odmian tej tawuły, a każda zaskakuje kolorem kwiatów, wybarwieniem liści lub specjalnym, dostosowanym do konkretnych ogrodowych zadań, pokrojem.
Niska odmiana 'Golden Princess' to krzew o zwartym, kulistawym pokroju. Osiąga szerokość i wysokość do pół metra. Młode liście są żółtobrązowe, starsze - jasnożółte. Ponieważ tawuła kwitnie na pędach tegorocznych, wczesną wiosną warto wykonać cięcia zagęszczające. Zdecydowanie poprawi to kwitnienie.
Podobnych rozmiarów jest tawuła japońska 'Goldflame'. Liście zbierają się w pąki i są brązowopomarańczowe, później żółtozielone i zielone. Ciemnoróżowe kwiaty pojawiają się w czerwcu i pozostają na roślinie aż do września. Tawuła atrakcyjna jest ze względu na długi okres kwitnienia i wybarwienie liści. Krzew stosuje się na obwódki, do nasadzeń grupowych oraz jako roślinę okrywową.
Mniejszymi rozmiarami (do 30 centymetrów) może pochwalić się 'Japanese Dwarf'. Liczne, różowe kwiaty formują się w baldachogrona i kwitną w czerwcu i lipcu. Doskonale sprawdza się jako okrywowa roślinka oraz sadzi się ja na obwódki. Polecana także do uprawy w pojemnikach.
Odmiana 'Albiflora' pochwalić się może białymi kwiatami. Ta tawuła japońska dorasta do 0,5 m i jest świetną rośliną okrywową. Krzew nadaje się również na niskie żywopłoty i obwódki do ogrodów.
Tawuła szara (Spiraea cinerea)
'Grefsheim' jest najpopularniejszą i najczęściej sadzoną wersją tego gatunku. Krzew ten dorasta do 2 metrów wysokości i szerokości i ma półkolisty pokrój z mocno przewieszającymi się, giętkimi pędami. Drobne, matowozielone liście jesienią przebarwiają się na żółto. Ozdobne, białe kwiatuszki zebrane są w liczne kwiatostany i wyrastają na całej długości gałązek. Tawuła szara 'Grefsheim' kwitnie przełomem kwietnia i maja. Jest mrozoodporna. W ogrodzie można zastosować ją w wielu miejscach: na żywopłoty, szpalery, rabaty, nasadzenia kolorystyczne, grupowe i pojedyncze. Pędy warto przycinać po kwitnieniu.
Tawuła nippońska (Spiraea nipponica)
To tawuły dorastające do 1,5 m wysokości. Często mają szeroko rozkładające się (odmiana 'Snowmound') lub pokładające ('White Carpet') gałązki. Małe, jajowate liście są zielone, a liczne, ozdobne, białe kwiaty zebrane są w płaskie kwiatostany umieszczone wzdłuż pędów. Tawuła nippońska kwitnie przełomem maja i czerwca. Jest mrozoodporna i nie ma specjalnych wymagań. Poleca się sadzić ją pojedynczo lub w grupach. W ogrodzie nadaje się na rabaty, niska odmiana sprawdzi się także jako roślina okrywowa. Polecane są do nasadzeń w miastach, gdyż są bardzo odporne na zanieczyszczenia.
Tawuła brzozolistna (Spiraea betulifolia)
Ten niski, zwarty krzew dorasta do wysokości 1 m, częściej jednak osiąga nieco ponad 0,5 m wysokości. Liście są zielone, z piłkowanym brzegiem, łudząco podobne do liści brzozy (stąd właśnie nazwa gatunkowa rośliny). Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo i żółto. Drobne kwiaty zebrane są w płaskie baldachogrona na szczycie każdego pędu i kwitną w czerwcu. Tawuła brzozolistna wymaga słonecznego stanowiska i lekko wilgotnej gleby. Idealnie nadaje się na niskie żywopłoty. Ponieważ dobrze znosi cięcie, można tworzyć z niej również żywopłoty formowane.
Uprawa i pielęgnacja tawuły
Tawuła to piękna, ale i mało wymagająca roślina. W uprawie nie jest trudna i dlatego początkujący ogrodnicy często się na nią decydują. Zobacz, jakie warunki powinieneś zapewnić swojej tawule, aby rosła pięknie i intensywnie.
Stanowisko i wymagania glebowe tawuły
Większość tawuł to gatunki wybitnie światłożądne. Na półcienistych stanowiskach poradzą sobie dobrze, ale wydadzą zdecydowanie mniej kwiatów. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna. Tawuła radzi sobie doskonale na większości stanowisk, na glebie żyznej i przepuszczalnej będzie kwitła jednak o wiele bardziej obficie. Zdecydowanie nie należy sadzić tawuł do gleb jałowych, podmokłych i ciężkich. Tam sadzonki sobie nie poradzą i roślina dość szybko obumrze.
Podlewanie i nawożenie
Młode sztuki, sadzonki oraz świeżo przesadzone okazy wymagają szczególnej troski ogrodnika. Zadbaj o to, by miały odpowiednio wilgotne podłoże, podlewaj roślinę systematycznie. Wiosną możesz nawieźć rośliny, stosując uniwersalne nawozy do krzewów ozdobnych. Większość tawuł woli jednak nawozy naturalne, stosuj zatem kompost. Dobrym pomysłem jest także ściółkowanie. Większość gatunków i odmian jest odporna na mróz, nie ma zatem obaw o przemarznięcie rośliny. Aby jednak upewnić się, że młoda tawuła przetrwa bez problemu, w pierwszym roku po posadzeniu osłoń ją agrowłókniną lub słomianym chochołem. Dodatkowe ściółkowanie będzie tutaj pomocne również w czasie zimniejszych dni. Starsze okazy nie trzeba specjalnie osłaniać, są też odporne nawet na długotrwałą suszę i pozostawione same sobie doskonale sobie radzą.
Cięcie
Cięcia tawuły to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Pozwala roślinom na zachowanie odpowiedniego pokroju i zapewnia ich prawidłowe zagęszczanie się. Cięcia często różnią się względem konkretnego gatunku lub odmiany. Sprawdź dokładnie, jak wybrany przez Ciebie okaz powinien być cięty. Najlepiej posiłkować się literaturą fachową z zakresu ogrodnictwa lub podpytać o to sprzedawcy. Tawuła, która kwitnie na pędach tegorocznych, powinna być cięta na wiosnę. Pozostałe — tuż po kwitnieniu. Tnąc okazy, zwracaj uwagę, czy na gałązkach nie znajdują się pąki kwiatowe. Jeśli tak, tnij powyżej linii ich występowania.