Oświetlenie oczka wodnego
Oczko wodne jest jedną z największych ogrodowych atrakcji. Szczególnie urokliwe staje się po zmroku, czego zasługą jest odpowiednie oświetlenie. Wypoczynek wieczorową porą przy pięknie oświetlonym zbiorniku wodnym, to warunki, o jakich marzy każdy właściciel ogrodu i domu. Samo oczko zyskuje nie tylko wrażenie bezpieczeństwa, ale też intrygujący oraz tajemniczy wygląd.
Jakie lampy do oczka wodnego?
Oczka wodne są niewątpliwie ozdobą w ogrodzie. Duże wrażenie w oczkach wodnych robi ich oświetlenie nocą. Jeśli dodatkowo jest połączone z fontanną to efekt "wow" jest gwarantowany. Istnieje dużo możliwości oświetlenia, które podkreśli wybrane elementy architektury, fragmenty czy rośliny i ozdoby. Oświetlenie oczka wodnego wymusza użycie odpowiednich typów lamp. Lampy takie powinny posiadać przede wszystkim zwiększoną szczelność, która będzie zapewniać ich bezawaryjne funkcjonowanie. Reflektory umieszczane w zbiorniku pod wodą, w zależności od wymaganej głębokości, muszą być dodatkowo wodoszczelne. Ich wodoszczelność musi być na poziomie przynajmniej 67 lub 68 IP. Oświetlenie, które montowane jest wokół oczka wodnego, lub na jego brzegu, musi posiadać minimalną klasę szczelności rzędu IP44.
Praca wśród różnych warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz powoduje, że najlepszym rozwiązaniem w oczku wodnym jest bezpieczne oświetlenie zasilane, niskim napięciem rzędu 12 V lub 24 V. Dlatego do oczka wodnego idealnie sprawdza się oświetlenie Led, na przykład solarne lampy Led. Wykorzystanie takich lamp Led pozwoli Ci nie nadwyrężać budżetu przeznaczonego na oświetlenie zewnętrzne, czy ogrodowe. Są one bowiem wysoce energooszczędne.
Rodzaje oświetlenia oczek wodnych
Nie wiesz, na jakie oświetlenie się zdecydować, by upiększyć ogród wokół domu? Wybór sposobu oświetlenia oczka wodnego zależy od preferencji właściciela i od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Czasem występują jednak ograniczenia techniczne. Jeśli oczko wodne jest w miejscu, gdzie nie można doprowadzić elektrycznego napięcia, stosuje się lampy solarne. Jednak, mimo że są praktyczne i nadają uroku, to ich moc nie zawsze będzie tak duża, by zapewnić Ci odpowiedni efekt. Trzeba pamiętać, że konieczne jest odpowiednio długie wystawienie ich na działanie promieni słonecznych. W naszym sklepie już na etapie projektowania znajdziesz efektowne zestawy lamp do oczek wodnych, jak też współgrające z nimi akcesoria i ozdoby do oczek wodnych. Oczka wodne można wyposażyć w reflektory nabrzeżne, podwodne oraz lampy pływające, czy lampeczki solarne. Sprawdź ofertę produktów w naszym sklepie.
Oświetlenie nadbrzeżne, nie jest zazwyczaj wodoszczelne. Należy je więc montować w odpowiedniej odległości od brzegu oczka wodnego, najlepiej wokół oczka wodnego. Lampy te sprawdzą się jako żarówki w oświetleniu punktowym, podkreślenia piękna fontanny, kaskady, grup roślin i kamieni oczka wodnego.
Wizualnie, o wiele bardziej atrakcyjne są reflektory podwodne. Pozwalają one obserwować wnętrze zbiornika, to co dzieje się w wodzie po zmroku. Emitować mogą oświetlenie w różnych kolorach, tworząc wyjątkowy klimat w ogrodzie. Ich obudowa często imituje kamienie, by nie kontrastować z ozdobami i wyglądem zbiornika. Światło przeświecające z wody świetnie wygląda tam, gdzie są też wodospady, kaskady, czy fontanny wodne.
Reflektory pływające po powierzchni wody, zasilane są bateriami tradycyjnymi lub solarnymi. Są one bardzo urokliwe — z takich miejsc czerpie się inspiracje.
Zewnętrzne oświetlenie oczka wodnego
Oświetlenie zamontowane na zewnątrz oczka, jest nie tylko ozdobą ogrodu. Umożliwia też ono swobodne poruszanie się wokół aranżacji z oczkiem, bez ryzyka, chociażby nieplanowanej kąpieli. Zastosowanie wodoodpornych i niskonapięciowych lampek zapewnia bezpieczeństwo przy nieplanowanym kontakcie z wodą. W przypadku ich montażu konieczny jest transformator oraz przemyślane rozprowadzenie elektrycznej instalacji, która potrzebna będzie też do podłączenia innych wykorzystywanych w oczku urządzeń. O oświetleniu oczka dobrze jest pomyśleć, jeszcze na etapie planowania i budowy. Jeśli instalacja taka nie jest możliwa postaw na lampki solarne. Nie jest im potrzebne okablowanie, gdyż są zasilane słonecznymi bateriami. Ze względu na niewielkiej mocy akumulatory, nie tak dawno, nie sięgano po nie wyjątkowo chętnie. Na szczęście, nowoczesne oświetlenie oczek wodnych nie posiada już tej wady. Lampki zostały dodatkowo wyposażone w przeróżne dodatki, umożliwiające dowolne sterowanie oświetleniem. Zupełnie tak samo można sterować oświetleniem, w przypadku świateł zasilanych z sieci.
Oświetlenie wnętrza stawu
Zastosowane podwodnego oświetlenia w zbiorniku wodnym, sprawia niezwykłe i niezapomniane pozytywne wrażenie. Światło pięknie wydobywa się z mroku rośliny, a rozświetlona woda, powoduje, że oczko mieni się kolorami tęczy. Oświetlenie, które rozświetla wodę od wewnątrz, ma ogromny urok. Można tu wykorzystać reflektor o silnym lub o delikatnym strumieniu światła. Mogą mieć różne barwy i natężenia. Jeśli posiadasz w oczku ryby, pamiętaj, że oświetlenie nie może być nazbyt mocne. Za silne światło może zaburzać ich rytm dobowy i zwyczajnie im przeszkadzać. Za to oświetlenie bardzo delikatne, podkreśla piękno ryb. Pozwala na prowadzenie obserwacji ich zachowania się już po zmierzchu. Każdy z typów oświetlenia możesz wzbogacić w czasowe programatory, takie jak czujniki zmierzchu oraz inne pomocne urządzenia. Ułatwiają one stworzenie wymarzonego oświetlenia. Reflektory z przeznaczeniem do oczek, dostępne są w wielu ciekawych wzorach, kształtach i kolorach.
Oprócz standardowych, jednobarwnych lampeczek, które stosuje się pod wodą, są też takie, w których jest możliwość zmiany koloru zastosowanego oświetlenia. Lampki Led do oczka mogą mieć specjalne, różnokolorowe nakładki. Możesz je wymieniać według swojego uznania. W naszej ofercie z pewnością znajdziesz produkty z zestawu do oczka wodnego, które Cię zainteresują.
Oczka wodne - dofinansowanie. Na czym to polega?
Przydomowe oczka wodne cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki dofinansowaniu z rządowego programu "Moja Woda" można otrzymać zwrot nawet 5000 złotych, stanowiących 80 proc. kosztów poniesionych na budowę sadzawki w ogrodzie. Dofinansowanie mogą ot
Jak dbać o rybki koi w oczku wodnym?
Atrakcyjne oczka wodne coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogrodach. Do większych zbiorników chętnie wprowadza się ryby, a jednym z najpopularniejszych gatunków będzie tutaj niezaprzeczalnie karp japoński.
Jak zbudować oczko wodne?
Oczko wodne może ozdobić każdy ogród. Niepowtarzalny urok zbiornika zapewnią pływające ryby czy pielęgnowane w nim rośliny. Wypoczywanie w jego pobliżu dostarcza pozytywnych bodźców wizualnych i ułatwia odprężenie się. To również znakomite miejsce...