Wkłady do pomp
W upalne dni chętnie korzysta się z kąpieli w chłodnej, przyjemnej wodzie basenowej. Pływanie w basenie to doskonały sposób na radzenie sobie z uporczywym gorącem. To też idealne rozwiązanie dla zachowania pięknej, szczupłej sylwetki, dobrej kondycji, zdrowia całego organizmu oraz dobrego samopoczucia. Basenowe zabawy są rozrywką dla dużych i małych. Aby jednak pływanie było bezpieczne i higienicznie, należy odpowiednio zadbać o stan wody w zbiorniku.
Wkłady do pomp — często zadawane pytania
Jakie wkłady do pomp możesz zakupić?
Dobrze działająca pompa filtrująca do basenu to przede wszystkim odpowiednio dobrany wkład. Do pisakowych pomp stosuje się piasek lub kule PET jako wkłady. Z kolei kartuszowe modele pomp wymagają wkładów kartuszowych lub papierowych. Dobrze dobrany wkład to zapewnienie czystości wody basenowej.
Jak często wymieniać wkłady do pomp basenowych?
Każdy wkład do pompy basenowej z czasem się zużywa, przez co może nie działać tak dobrze, jak na początku. Z tego względu regularnie przepłukuj wkłady wodą, w celu pozbycia się zanieczyszczeń. Mocno zużyte wkłady, zwłaszcza kartuszowe i papierowe, wymieniaj. Dbanie o wkłady do pomp basenowych sprawi, że woda będzie zawsze czysta i higieniczna.
Krystalicznie czysta woda basenowa, czyli o działaniu pompy filtrującej
Podstawowymi urządzeniami, które umożliwiają utrzymanie basenu w czystości, są pompy do basenu. Zasysa ona wodę z basenu, przepuszcza ją przed odpowiednie filtry (w pompach kartuszowych są to filtry kartuszowe, w pompach piaskowych - piasek lub kule PET). Czysta woda jest z powrotem wtłaczana do zbiornika. Dobrej wydajności pompa jest w stanie przefiltrować całą basenową wodę co najmniej 3 razy w ciągu doby, ale optymalniej będzie, gdy pełne filtrowanie będzie wykonywane 4 razy na dobę. Zapewni to odpowiednią czystość wody i zagwarantuje Ci odpowiedni poziom higieny.
Wkłady do pomp — zapewnienie prawidłowego funkcjonowania urządzeń filtrujących
Najważniejszym elementem każdej pompy filtrującej jest odpowiedni filtr. W pompach kartuszowych do filtracji zanieczyszczeń służy filtr kartuszowy. Inaczej zwany jest filtrem papierowym. To rozłożone pomiędzy dwoma pierścieniami odpowiedniego składu arkusiki mocnego papieru, które wyłapują zanieczyszczenia. Filtr papierowy należy wymieniać co najmniej raz na 2 - 3 tygodnie. Jeśli zanieczyszczeń jest dużo, regularnie, co kilka dni lub nawet codziennie, przepłukujmy filtr bieżącą wodą, aby pozbyć się nadmiaru nieczystości. Dzięki temu pompy kartuszowe do basenu będą działać bez zarzutu.
Nieco inaczej sprawa ma się z filtrami w pompach piaskowych. Pompa piaskowa do basenu wypełniona jest odpowiedniej ziarnistości piaskiem lub coraz bardziej popularnymi ostatnio kulami PET. Im mniejsze są drobiny piasku, tym skuteczniej będą zatrzymywać zanieczyszczenia. Zwykle stosuje się piasek o granulacji 0,4 - 0,8 mm. Na etykiecie informacyjnej pompy znajdziesz dane o proponowanej ziarnistości piasku oraz informację, ile piasku należy na raz wsypać do pompy. Piasek lub kule PET wsypuje się do pompy raz na sezon, nie ma potrzeby jego wymieniania w czasie użytkowania basenu. Oczywiście nie oznacza to, że pompy w ogóle nie pielęgnujemy w czasie sezonu. Regularnie odłączaj pompę od basenu (co najmniej raz na tydzień lub częściej, jeśli zauważysz, że nieczystości jest dużo) i przepłukuj piasek z brudu. Zbyt wiele brudu może obniżyć skuteczność działania pompy i zbiornik stanie się męty i przede wszystkim niehigieniczny.
Higieniczny i czysty zbiornik przydomowy
Do prawidłowego funkcjonowania pomp potrzebne są odpowiednie filtry oraz akcesoria do pomp basenowych. W stosunku do pomp kartuszowych zawsze miej w zapasie w domu dodatkowe filtry — przy intensywnym użytkowaniu zbiornika może zajść potrzeba ich wcześniejszego wymienienia. Zakup jednego worka piasku będzie za to inwestycją na co najmniej dwa sezony przy pompach piaskowych. Regularne sprawdzanie działania pompy i czystości filtrów to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne względem czystości basenu. Dzięki temu baseny ogrodowe będą higieniczne i bezpieczne, a zabawa w nich naprawdę radosna.
Zasady doboru wydajności pompy basenowej
Basen w ogrodzie to doskonały sposób na relaks w upalne letnie dni! Chłodzi, odpręża, a dzieciom gwarantuje świetną zabawę na świeżym powietrzu. Jednak by wypoczynek i rozrywka były bezpieczne i komfortowe, woda basenowa musi być czysta. Nie chodzi ...
Brązowa woda w basenie. Jak się jej pozbyć?
Właściciele basenów często zastanawiają się co zrobić, by woda miała przezroczysty kolor, a ilość żelaza w wodzie nie przekraczała ustalonych norm. W tym celu stosuje się chemię basenową, pompy oraz zadaszenia. Niestety, mimo tego wiele osób bo
Rodzaje pomp filtrujących do basenów
Posiadanie własnego basenu w ogrodzie jest prawdziwym luksusem zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Zwłaszcza w trakcie letnich upałów możliwość skorzystania z ochłody w wodzie jest nieoceniona. Aby jednak korzystać z uroków basenu ...