Krzewuszki do ogrodu
Krzewuszki łączą w sobie prostotę uprawy oraz ogromną dekoracyjność. Z powodu tych dwóch, wyjątkowo pożądanych przez ogrodników, cech, krzewy zyskały sobie ogromną popularność i są chętnie sadzone w ogrodach. Kwitną wczesnym latem i najczęściej wtedy ich piękno oglądać można w całej krasie. Zobacz, jak prezentują się te atrakcyjne krzewy na tle innych roślin i zdecyduj się na to, by krzewuszka zamieniła Twój ogród w wyjątkowo piękne miejsce.
Krzewuszka cudowna (Weigela florida)
Krzewuszka cudowna to niewielki krzew, który w swojej podstawowej formie osiąga do 1,5 m - 3 m wysokości. Odmiany, które częściej niż forma podstawowa są wprowadzane do ogrodów, mogą mieć zróżnicowaną wysokość. Pokrojowo są jednak podobne — zwykle krzew ma zaokrąglony kształt i jest dość zwarty. Roślina ma eliptyczne, ząbkowane liście, a dzwonkowate kwiaty, które pojawiają się w maju i pozostają na krzewie do czerwca, mają różowe zabarwienie. Niektóre odmiany powtarzają kwitnienie również w późniejszym terminie.
Krzewuszka cudowna to roślina mało wymagająca. Do prawidłowego wzrostu będzie potrzebowała stanowiska słonecznego, ale dość dobrze znosi też półcień. Najlepiej zapewnić jej glebę żyzną i przepuszczalną, wilgotną, jest w stanie poradzić sobie jednak również na słabszym podłożu.
W ogrodzie krzewuszkę cudowną wykorzystuje się w wielu miejscach. Cenione są zwłaszcza jej fantazyjne odmiany, o atrakcyjnym wybarwieniu liściu lub intensywnym kolorze kwiatów. Krzewuszki nadają się do zestawień kolorystycznych, do sadzenia pojedynczo oraz w grupach. Niektóre mogą posłużyć do tworzenia swobodnych żywopłotów oraz szpalerów. Niskie okazy sprawdzą się na rabatach bylinowych, nadają się również do wykonywania urokliwych obwódek. Niektóre krzewuszki nadają się do uprawy w pojemnikach, dlatego osoby, które posiadają jedynie balkony lub tarasy, będą szczególnie zaciekawione tym atrakcyjnym gatunkiem.
Atrakcyjne odmiany krzewuszki
Krzewuszka cudowna w swojej podstawowej formie jest rzadko sadzona, częściej natomiast wprowadza się odpowiednią odmianę do ogrodu. Ogromna popularność sprawiła, że krzewuszki doczekały się szczególnej uwagi hodowców i powstało całkiem sporo atrakcyjnych odmian.
Odmiana 'Alexandra' (znana tez pod nazwą 'Wine & Roses') to krzew o wysokości 1,5 m oraz szerokości 1 m. Eliptyczne liście są purpurowe, a dzwonkowate kwiaty - intensywnie czerwone. Kwitnie wyjątkowo obficie w maju, kwiaty utrzymują się na krzewie do czerwca. W cieniu kwitnie słabiej, dlatego warto zapewnić jej odpowiednią dawkę słońca. Co 2 - 3 lata należy krzew odmładzać, wycinając po kwitnieniu suche, starsze lub uszkodzone gałęzie.
Z kolei odmiana 'Verweig' (znana też jako 'Monet') jest niewielkim, karłowym krzewem o szerokości i wysokości do 0,7 m. Liście są wyjątkowo atrakcyjne, trójbarwne — środek jest różowozielony, a obrzeżenie białoróżowe, jesienią liście ciemnieją. Kwiaty dzwonkowate i różowe, pojawiają się w czerwcu i lipcu. Odmiana ta polecana jest o sadzenia w pojemnikach.
Odmiana 'Styriaca' ozdobna jest z liści i kwiatów. Młode liście i gałązki są z początku zaczerwienione, później stają się jednolicie zielone. Krzew pokrywa się różowymi kwiatami na początku maja i w czerwcu. Dobrze znoszą cięcia i świetnie prezentują się z innymi krzewami tego gatunku lub w zestawieniach wielogatunkowych.
Krzewuszka 'Nana Variegata' to z kolei niewielka odmiana o szerokości i wysokości do 1 m. Kwiaty w obrębie jednego krzewu mogą być dwukolorowe — białe i różowe.
Uprawa krzewuszki w ogrodzie
Te przepiękne okazy nie mają specjalnie dużych wymagań, ale zapewnienie optymalnych warunków pozwoli krzewom pięknie się rozrastać i obficie kwitnąć.
Stanowisko
Najlepsze dla krzewuszek będą stanowiska słoneczne, ale roślinki zniosą też półcień. W cieniu radzą sobie o wiele gorzej, ich kwitnienie jest wtedy mniej obfite. Chociaż są dość mrozoodporne, warto zapewnić im osłonięte miejsce, gdyż w wyjątkowo ostre zimy krzew może przemarzać. Nie mają szczególnych wymagań co do gleby, poradzą sobie dobrze nawet na słabszych stanowiskach. Przed posadzeniem, aby zapewnić sadzonce lepszy start, warto ziemię wymieszać w kompostem i dopiero wtedy sadzić krzewuszkę.
Podlewanie
Młode sadzonki należy regularnie podlewać, aby zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Rośliny starsze, dobrze ukorzenione, są w stanie poradzić sobie już same. W czasie suszy warto jednak nawet i starszą roślinę wspomóc i regularnie podlewać. W czasie suszy i upałów rośliny podlewaj jedynie wczesnym rankiem lub późnym wieczorem dużą ilością wody. W ciągu dnia krzewuszka mogłaby ugotować się w gorącej wodzie, dlatego unikaj jej podlewania w południe nawet wtedy, gdy masz na to czas.
Nawożenie
Krzewuszki do prawidłowego wzrostu nie wymagają nawożenia, jednak dodatkowe składniki pokarmowe przydadzą się, jeśli chcesz pochwalić się ładnie kwitnącymi krzewami. Jesienią nawieź krzewuszkę kompostem. Delikatnie przekop ziemię wokół rośliny. Przy młodych okazach rób to szczególnie ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnego jeszcze systemu korzeniowego. Wiosną stosuj natomiast nawóz wieloskładnikowy do krzewów kwitnących. Ostatnie nawożenie takim nawozem możesz wykonać pod koniec sierpnia. Późniejsze nawożenie może wpłynąć na zimowanie roślin, co przełoży się na stan pędów i obfitość kwitnienia w kolejnym roku.
Cięcie
Wczesną wiosną warto sprawdzić rośliny i usunąć pędy uszkodzone, przemarznięte lub uschnięte. Po kwitnieniu okazy warto rokrocznie przycinać, skracając pędy tak, aby pozostawić zawiązane na przyszły rok pąki. Krzew rośnie lepiej, gdy cięcia wykonywane są systematycznie. Podczas corocznego cięcia można usuwać też zbyt zagęszczone gałązki i odpowiednio formować pokrój krzewuszki. Warto co dwa lub trzy sezony wykonywać cięcia odmładzające, usuwając najstarsze pędy tuż przy ziemi.