Pozostałe byliny do ogrodu
Piękno bylin ogrodowych jest wyjątkowe, ponadczasowe i zawsze uniwersalne. Kolorowe rabaty pełne kwiatów będą doskonałą ozdobą ogrodu, a dobranie odpowiednich gatunków sprawi, że założenie wcale nie będzie potrzebowało tak dużo pracy, jakbyś myślał. Zobacz, jakie byliny ogrodowe możesz posadzić w swoim ogrodzie i zdecyduj się na wyjątkowe i niebanalne piękno.
Atrakcyjne kwiaty ogrodowe
W ogrodzie wszelkie aranżacje są wynikiem sprytnego, ale też subtelnego połączenia różnych elementów w całość. Rabaty, połacie trawnika, ścieżki, oczka wodne, nasadzenia drzew i krzewów oraz mała architektura ogrodowa łączą się w jednym miejscu - Twoim ogrodzie - tworząc atrakcyjne zagospodarowanie. Każda część powinna być przemyślana i zaplanowana tak, by całość wyglądała atrakcyjnie. Ta sama zasada dotyczy rabat kwiatowych. Tutaj elementy również muszą być dobrze skomponowane. Chociaż takie zaplanowanie i wykonanie rabatki kwiatowej może wydawać się trudne, wcale takie nie jest. Zobacz razem z nami, jak zapewnić sobie ogród pełen kwiatów.
Stwórz swoją własną rabatę!
Przy tworzeniu rabatki ogrodowej warto kierować się kilkoma prostymi zasadami, dzięki czemu rosnące ram okazy będą czuły się dobrze, a aranżacja będzie niebanalna i atrakcyjna. Przede wszystkim podczas aranżacji pomyśl, co chcesz uzyskać. Czy interesuje Cię duża rabata kwiatowa, czy może coś mniejszego? Pamiętaj, że duża rabata to zwykle dużo pracy. Mierz zatem siły na zamiary.
Koniecznie wybierz miejsce, gdzie rabata ma się znajdować zanim zaczniesz jakiekolwiek inne prace lub zakup materiału roślinnego. Sprawdź, jakie panują tam warunki - czy jest sucho?, czy wilgotno?, jakie jest nasłonecznienie? Odpowiednio rozpoznane warunki pozwolą Ci stworzyć rabatę idealną, która będzie wymagała mniej pracy z Twojej strony.
Przy komponowaniu rabat pamiętaj również, że nie powinny być one szersze niż 1,5 m, jeśli dostęp do nich będzie z jednej strony lub nie szersze niż 3 m, jeśli dostęp będzie możliwy z dwóch stron. To dość ważne, gdyż do każdego miejsca rabat musisz się dostać, aby wykonać ewentualne zabiegi pielęgnacyjne przy każdej z roślin. Kompozycja powinna być również ułożona warstwowo. Wysokie okazy zawsze umieszczaj z tyłu (lub na środku, jeśli rabata ma być oglądana z każdej strony), średnie bliżej, a najmniejsze najbliżej. Takie poziomowanie pozwoli Ci wyeksponować piękno każdego okazu. Odpowiednio dobrane okazy będą kwitnące długo lub ich kwitnienie będzie naprzemienne. Sprawdź koniecznie okresy kwitnienia wybranych roślin, gdyż bylina jest najczęściej najbardziej atrakcyjna wtedy, gdy kwitnie i mami kolorami. Kolorystyka rabat może być zróżnicowana, dostępne są bowiem okazy o różnych kolorach - płatki mogą być żółte, białe, fioletowe, różowe. Konkretna roślina może kwitnąc wiosną, latem lub jesienią.
Zobacz, jakie gatunki i odmiany będą doskonałe na poszczególne miejsca w ogrodzie i skomponuj rabatkę idealną właśnie dla siebie.
Rośliny na stanowiska suche
W tej grupie znajdować się będą gatunki, które doskonale poradzą sobie z brakiem wody. Wymagania takich roślin nie będą duże, będą one w stanie przeżyć susze, nawet długotrwałe i doskonale poradzą sobie na skarpach i skalniakach. W tej grupie znajdują się między innymi: krwawnik pospolity, tojeść bulwiasta, wilczomlecz pstry, wiesiołek krzewiasty, mak wschodni oraz rudbekia błyskotliwa.
Rośliny na gleby kwaśne i wrzosowiska
Tworzenie wrzosowisk w ogrodach stało się niezwykle popularne. Duże połacie naturalnie wyglądających założeń są urokliwe i na większych terenach wygląda to naprawdę fascynująco. W takich założeniach królować będą przede wszystkim wrzosy. Towarzyszyć im mogą tawułki (chińskie, japońskie i Arendsa), piwonie chińskie, miłki amurskie lub zawilce gajowe.
Rośliny na gleby zasadowe
Nie wszystkie ogrody mają odczyn kwaśny lub obojętny gleb, wiele ziem ma wysoki poziom pH, a co za tym idzie, należy tam odpowiednio dobrać roślinność, by okazy czuły się dobrze w zasadowej glebie. Gatunkami zasadolubnymi są: goździk alpejski, kosaciec, mak wschodni, aster (alpejski, nowoangielski, nowobelgijski), naparstnica zwyczajna, łubin trwały oraz jukka.
Rośliny na stanowiska słoneczne
Wiele rabat aranżuje się tak, by kwiaty znajdowały się w pełnym słońcu. Wieloletnie okazy o pięknych, kolorowych kwiatach prezentują się tam doskonale. Ogromna część bylin preferuje słoneczne miejsca, ich kwiaty i kwiatostany są w stanie tam w pełni się rozwijać. Najciekawszymi okazami będą na pewno: dzwonki, złocienie, nachyłki, goździki, wilczomlecze, rdesty, lny, lobelie, kocimiętki, rudbekie, słoneczniczki, rozchodniki, jukki i macierzanki.
Rośliny na stanowiska półsłoneczne i cieniste
Rabatki pod drzewami wyglądają pięknie i tajemniczo, często jednak trudniej je zaaranżować, gdyż większość gatunków źle znosi zacienienie. W takich miejscach sprawdza się: zawilce, tojad mocny, dzwonek szerokolistny, tojeść kropkowana, barwinek pospolity i fiołek wonny.
Byliny wysokie (powyżej 2 m wysokości)
Aranżacja dobrze skomponowanej rabatki to umiejętność jej warstwowego ułożenia. Z tyłu powinny znajdować się odmiany wysokie. Ozdobne byliny wysokie to między innymi: parzydło leśne, pluskwica groniasta.
Byliny średnie (1 - 2 m wysokości)
Z kolei do bylin średniej wielkości należeć będą: krwawnik pospolity, tojad mocny, zawilec japoński, ostróżka ogrodowa.
Byliny niskie (poniżej 1 m wysokości)
Na pierwszy plan powinny wysunąć się mniejsze okazy. Niskie są chociażby: aster alpejski, tawułka Arendsa.
Natomiast najniższe (do 30 cm) będą: miłek wiosenny, dąbrówka rozłogowa, zawciąg nadmorski, kopytnik pospolity.
Coś dla leniwych
Nie każdy ma na tyle czasu i ochoty na prace ogrodowe. Ogród jednak pomimo to może wyglądać wspaniale, pełen kwiatów i kolorów. Atrakcyjne okazy, które wymagają mało pracy, to chociażby rudbekia, żurawki lub jeżówki. Będą idealne do ogrodu dla osób leniwych, atrakcyjne kwiaty i kwiatostany na pewno zachwycą wszystkich.