Testery pH do basenu
Chłodna, basenowa woda to doskonały sposób na letnie upały. Gdy uporczywe gorąco dokucza, zabawa w przydomowym zbiorniku będzie idealnym sposobem na orzeźwienie. Pływanie to świetna rozrywka, która docenią zarówno dzieci, jak i dorośli. Aby jednak basenowa zabawa była bezpieczna i higieniczna, należy odpowiednio zadbać o stan wody basenowej.
Testery ph do basenu - często zadawane pytania
Jak sprawdzić ph wody w basenie?
Ph wody w basenie najłatwiej sprawdzić za pomocą papierowych paseczków. Są to kolorometryczne testery jednorazowego użytku. Tester kolorometryczny to pojedynczy paseczek pozwalający na sprawdzenie odczynu pH poprzez porównanie wizualne koloru próbki ze skalą umieszczoną na testerze. Alternatywą może być zakup specjalnego urządzenia do pomiaru odczynu.
Jakie pH powinna mieć woda w basenie?
Odpowiedni poziom pH wody w basenie powinien znajdować się w przedziale 7,0 - 7,4. Taki przedział odpowiada za obojętny odczyn wody, która zapewnia optymalną przyjemność z pływania, gwarantuje poprawne działanie preparatów oraz zabezpiecza sprzęt basenowy przed uszkodzeniem.
To możliwe! Higieniczny basen z krystalicznie czystą wodą
Systematyczne oczyszczanie mechaniczne, sprawdzanie właściwości wody basenowej i odpowiednie regulowanie pH to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Mechaniczne czyszczenie wykonasz bez problemu z pomocą pompy filtrującej. W ofercie naszego sklepu dostępne są pompy kartuszowe do basenu (elementem filtrującym jest tutaj filtr kartuszowy, inaczej zwany filtrem papierowym - odpowiednie wkłady do pomp zakupisz bez problemu u nas) oraz pompy piaskowe do basenu (tutaj za filtrację odpowiada piasek lub specjalne kule PET). Dobrej jakości pompa o odpowiedniej wydajności będzie w stanie przefiltrować całą wodę basenową co najmniej cztery razy w ciągu doby. Taka ilość jest optymalna, abyś mógł cieszyć się czystą wodą w basenie. Pomocnicze do działania pompy filtrującej będzie na pewno ręczne czyszczenie dna i ścianek basenu oraz usuwanie dużych zanieczyszczeń z powierzchni wody. Jeśli ręczne czyszczenie jest dla Ciebie zbyt uciążliwe, kup odkurzacz basenowy automatyczny oraz skimmer - basen ogrodowy będzie czysty, a ty zaoszczędzisz sobie pracy. Koniecznie sprawdź także nasze akcesoria do pomp basenowych.
Stosowanie preparatów do basenu, czyli zbiornik przydomowy pod kontrolą
Odpowiednio dawkowana i regularnie stosowana chemia do basenu pozwoli Ci zachować odpowiedni poziom czystości wody. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu pH, dezynfekcja, przeciwdziałanie rozwojowi alg oraz ewentualna koagulacja drobin to najważniejsze czynności, które możesz wykonać, stosując chemię basenową. Do wyboru masz wiele rodzajów środków. Do dezynfekcji możesz wybrać aktywny tlen do basenu lub preparat na bazie chloru - chlor do basenu.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu zawsze przeczytaj etykietę produktu. W informacjach od producenta znajdziesz dane o odpowiednim dawkowaniu. Pozwoli Ci to uniknąć ewentualnych nieprzyjemności i zagwarantuje Ci higieniczną i krystalicznie czystą wodę.
Odpowiednie pH wody basenowej
Woda w basenie powinna mieć odpowiedni odczyn. Poziom pH wody basenowej powinien wahać się w przedziale 7,0 - 7,4. Taki obojętny odczyn zapewni Ci przyjemność z pływania, zabezpieczy Twój sprzęt basenowy przed uszkodzeniem i zagwarantuje poprawne działanie preparatów. Po pierwszym napełnieniu basenu, a później co najmniej raz w tygodniu, sprawdzaj za pomocą testera odczyn pH. Jeśli jest zbyt niski, zastosuj środek pH plus, jeśli zbyt wysoki — pH minus. Po każdorazowym użyciu chemii korygującej pH sprawdź ponownie z pomocą testera, jaki odczyn ma woda. Ewentualne nieścisłości koryguj. Powtarzaj ten proces tak długo, aż otrzymasz wartość 7,0 - 7,4. Regulacja pH wody w basenie to jedna z najważniejszych czynności dla zapewnienia odpowiedniego poziomu higieny wody basenowej.
Testery pH do basenów
W trakcie ustalania odczynu wody potrzebne Ci będą odpowiednie mierniki. Tester do basenów ogrodowych może być zrobiony w formie prostych, papierowych paseczków. Takie testery są jednorazowego użytku. Pojedynczy paseczek pozwoli Ci raz sprawdzić odczyn pH. Zanurz pasek w wodzie, odczekaj kilka sekund i porównaj wynik z dołączonym do zestawu wykresem. Kolor paska będzie wskazywał odpowiednią wartość pH (zwykle kolor czerwony i żółty oznacza kwasowość, zielony odczyn obojętny, a niebieski i granatowy - zasadowość). Wykorzystany pasek wyrzuć - nie będziesz mógł już z jego pomocą zmierzyć odczynu basenu ponownie. Jednorazowe paski sprzedawane są w zestawach (zwykle po 10, 20 lub więcej sztuk) i są niezwykle tanią opcją. Alternatywą będzie na pewno zakup urządzenia do pomiaru odczynu. Miernik elektryczny jest droższy, ale pozwoli Ci wielokrotnie sprawdzać pH. Wynik podawany na wyświetlaczu jest również bardzo dokładny.
Dozownik do preparatów basenowych
O ile preparaty pH plus i pH minus aplikuje się raz na tydzień, o tyle środki do dezynfekcji powinny uwalniać się do wody stale. Dzięki takiemu ciągłemu uwalnianiu się chloru lub aktywnego tlenu woda w basenie zawsze pozostanie higieniczna i czysta. Baseny ogrodowe to zwykle duże zbiorniki, równomierne podanie chemii może być trudne. Pomogą Ci w tym jednak odpowiednie akcesoria - dozowniki. To zwykle plastikowe, niewielkie pojemniczki, które utrzymują się na powierzchni wody. W części, która zanurza się, umieszczane są tabletki z chemią basenową. Powolne, ale jednostajne dozowanie jest gwarancją stale czystej i higienicznej wody. Pływak jest też niewielkich rozmiarów i nie przeszkadza w korzystaniu z basenu.
Jak wyklarować wodę w basenie?
Choć za oknem jeszcze zimno myślami na pewno już krążysz wokół chwil spędzanych latem. Jest to czas, kiedy możesz zaplanować letni wypoczynek, nie tylko na wczasach, ale i we własnym ogrodzie. Basen jest miejscem ...
Jak wyczyścić dno basenu? Sprawdź nasze porady!
Posiadanie basenu ogrodowego zapewnia ochłodę w upalne dni, ale wiąże się też z pewnymi obowiązkami. W sezonie letnim do jego wnętrza dostają się liczne zanieczyszczenia, takie jak spadające z drzew liście i gałązki, trawa, piasek oraz żwir, z których ...
Brązowa woda w basenie. Jak się jej pozbyć?
Właściciele basenów często zastanawiają się co zrobić, by woda miała przezroczysty kolor, a ilość żelaza w wodzie nie przekraczała ustalonych norm. W tym celu stosuje się chemię basenową, pompy oraz zadaszenia. Niestety, mimo tego wiele osób bo