Hibiskusy do ogrodu
Jeśli interesują cię nietypowe, piękne okazy do Twojego ogrodu, hibiskusy będą idealną opcją. Te atrakcyjne krzewy nie są trudne w uprawie, warto jednak poznać ich wymagania, gdyż posadzone w odpowiednim miejscu będą rokrocznie kwitnąć obficie i atrakcyjnie.
Hibiskus ogrodowy, a róża chińska
Kwiatów hibiskusa, znanego również pod nazwą róża chińska, raczej ciężko spotkać w ogrodzie — roślina ta jest bowiem bardzo wrażliwa na niskie temperatury i w naszym klimacie po prostu nie jest w stanie przetrwać. Na szczęście z pomocą przychodzi nieco inny gatunek — ketmia syryjska — który w ogrodzie radzi sobie zdecydowanie lepiej. Pochodzi z Chin i Tajwanu, ale nasz klimat całkiem jej pasuje. Ze względu na podobieństwo, a również z powodu nazwy łacińskiej (Hibiscus syriacus) ketmia syryjska często nazywana jest także hibiskusem ogrodowym. Zobacz, jak piękny hibiskus może przyczynić się do poprawy wizerunku Twojego ogrodu.
Piękna ketmia syryjska w Twoim ogrodzie
Ketmia syryjska, czyli popularny hibiskus ogrodowy, to krzew o wzniesionych, sztywnych pędach. Dorasta do 1,5 - 2 m wysokości i nieco mniejszej szerokości. Ketmia syryjska ma liście ciemnozielone, które rozwijają się późną wiosną, a jesienią przebarwiają się na żółto. Najbardziej atrakcyjne w roślinie są kwiaty — duże, wyglądem przypominające kwiaty malwy mogą mieć różnorodne wybarwienie w zależności od odmiany. Kolorystyka rozpoczyna się od wszelkich fioletów i koloru niebieskiego, a kończy na śnieżnej bieli. Bardzo ceniona przez ogrodników jest zawsze taka odmiana hibiskusa, która ma niejednolite wybarwienie. Krzew kwietnie bardzo długo od czerwca aż po sierpień. Posiadając hibiskus ogrodowy, decydujesz się zatem na piękny widok przez wiele dni w sezonie.
Odmiany ketmii dostępne do uprawy różnią się między sobą głównie kolorystyką kwiatów. Ogrodnik, który potrzebuje konkretnego koloru, powinien sprawdzić dokładnie etykietę rośliny lub poczekać z zakupem, aż roślinka zacznie kwitnąć w pojemniku.
Jak uprawiać i pielęgnować hibiskus w ogrodzie?
Hibiskus ogrodowy to bardzo wdzięczna, ale delikatna roślina. Ogromną pomocą w uprawie będzie wybranie odpowiedniego miejsca. Uprawa i pielęgnacja będzie wtedy o niebo łatwiejsza! Dobre stanowisko sprawi, że ketmia łatwiej zniesie niepogodę i zimę, a co za tym idzie, nie przemarznie.
Gdzie posadzić?
Ketmia wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego. Dobrze poradzi sobie też w półcieniu, o ile będzie tam wystarczająco ciepło, a hibiskus będzie osłonięty. Sadząc ketmię najlepiej od razu poszukać miejsca osłoniętego od wiatru — stanowisko osłonięte od wiatru zapewni jej na tyle ciepła i komfortu, że nie powinna szybko przemarzać w czasie zimy. Gleba dla ketmii powinna być żyzna i przepuszczalna. Roślina nie lubi ani stanowisk suchych, ani wyjątkowo mokrych. Aby utrzymywać odpowiednią wilgotność gleby, warto roślinę ściółkować. Ponadto gleba powinna być o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, w zasadowej glebie ketmia źle się czuje i kwitnie mniej obficie.
Jeśli chcesz cieszyć się obfitym kwitnieniem, warto również ketmię podsypywać nawozami do roślin kwitnących. Należy to robić jednak nie dłużej niż do początku sierpnia. Później hibiskus musi przygotować się do przezimowania, a intensywne nawożenie jej to uniemożliwi.
Jak wygląda zimowanie hibiskusów?
Ketmie syryjskie to delikatne i wrażliwe na zimno rośliny. Należy zatem odpowiednio o nie zadbać tak, aby chłodne miesiące przetrwały w ogrodzie bez problemu. Szczególnie zwracaj uwagę na zimowanie młodych okazów. Starsze, kilkuletnie ketmie zwykle są już na tyle silne, że zimują bez problemu.
Przed zimą hibiskusa osłoń, zwłaszcza młode krzewy i sadzonki, agrowłókniną lub słomianym chochołem. Warto wykonać również kopczyk ze słomy lub liści wokół pnia i korzeni rośliny — taki "kocyk" pomoże ketmii przetrwać trudny okres. Starsze okazy poradzą sobie bez dodatkowego osłaniania, jednak wykonanie kopczyka z liści lub słomy zabezpieczy dodatkowo korzenie i zapewni Cię, że ketmia bez problemu odrodzi się wiosną.
Jak przycinać ketmie syryjskie?
Wiosną należy wykonać przycinanie hibiskusa ogrodowego. Mocno redukuje się pędy rośliny. Dzięki temu hibiskus ładnie się zagęszcza i jest obsiany pięknymi kwiatami. Nie martw się o stan pędów krzewu — kwiaty rozwijają się jedynie na tegorocznych pędach, zatem hibiskus zdąży wytworzyć nowe i wydać kwiaty w różnych kolorach.