Wierzby
Założenia ogrodowe to połączenie majestatu drzew, piękno krzewów ozdobnych, wdzięku kwiatów i swobody traw. Odpowiednio dobrane i zaaranżowane rośliny podkreślą estetykę ogrodu i sprawią, że teren będzie wyróżniał się na tle innych, podobnych założeń. W ogrodach drzewa spełniają szczególną rolę — są majestatycznymi dominantami, pięknymi soliterami, tworzą atrakcyjne klomby lub funkcjonalne szpalery i żywopłoty.
Drzewo w ogrodzie
Drzewa to rośliny o znaczących rozmiarach. Niektóre gatunki (np. dęby) mogą dorastać nawet do 50 metrów wysokości! Wprowadzanie drzew do założeń ogrodowych zawsze powinno być przemyślane. Zanim posadzisz drzewo, sprawdź, jakie maksymalne rozmiary będzie mogło ono osiągnąć, dzięki temu nie spotkają Cię nieprzyjemności w późniejszym czasie, gdy roślina się rozrośnie. Zwykle drzewami cieszyć się mogą duże lub średnie ogrody. Na szczęście ogrodnicy i hodowcy roślin wyszli naprzeciw zapotrzebowaniu klientów i często tworzone są odmiany miniaturowe popularnych drzew. Podobnie jest w przypadku wierzby — to piękne drzewo dostępne jest zarówno w formie majestatycznej rośliny, jak i mniejszych, ozdobnych okazów.
Piękno i swoboda wierzb
Wierzby to szczególnie lubiane i cenione drzewa. W naturalnych warunkach rosną w pobliżu cieków wodnych i zbiorników (stawów lub sadzawek), czyli tam, gdzie wilgotno i mokro. Wymagają słonecznych stanowisk i są tolerancyjne w stosunku do gleby. Ich szczególną cechą jest szybki wzrost i łatwa możliwość krzyżowania istniejących gatunków i odmian. Wśród wierzb odnajdziesz największy wybór odnośnie interesujących Cię cech — odmian jest tak dużo, że bez trudu dobierzesz coś pod swoje potrzeby. Atrakcyjne wierzby podkreślają estetykę wnętrz niezależnie od pory roku. Wiosną ciekawe są ich kwiatostany (tzw. kotki, puszyste kulki zebrane na gałązkach), latem — piękne w kształtach i kolorach liście, jesienią przebarwiające się na różne kolory. W ziemie ciekawy pokrój nagich drzew o giętkich, lekkich gałązkach wyróżnia te okazy na tle innych.
A to ciekawe!
W naturalnym krajobrazie do dziś zachował się widok wierzb ogławianych. Ogławiane wierzby to takie, które co roku ścinane miały swoje długie, wiotkie pędy (wykorzystywane później np. przy wyplataniu koszy). Zgrubiałe końce pni tworzyły tzw. maczugi, na których rozwijały się nowe pędy. Taki obraz kojarzony jest z sielskością wsi i beztroską letnich wypraw.
Wierzby mają również właściwości lecznicze. W medycynie naturalnej wykorzystywana jest głównie kora. Gatunkami, z których zbiera się korę, są między innymi: wierzba biała (Salix alba), wierzba krucha (Salix fragilis), wierzba wiciowa (Salix viminalis) i wierzba purpurowa (Salix purpurea). Korę wykorzystuje się do leczenia reumatyzmu, bólów mięśni, stawów i głowy, a także jako środek przeciwzapalny.
Różne pokroje
Wierzby to drzewa bardzo zróżnicowane. Odpowiednie odmiany mogą mieć ciekawy pokrój — kształty są różne, od jajowatych, poprzez stożkowate i kopulaste, aż po parasolowate i kuliste. Wyjątkowym przykładem jest na pewno wierzba płacząca, która ma bardzo charakterystyczne, przewieszające się aż do ziemi pędy. Ogromną część wierzb będziesz w stanie prowadzić jako krzewy lub małe drzewka. Wierzby dobrze znoszą cięcie, nie nadają się jednak do formowania na geometryczne kształty — zbyt szybko rosną.
Kolorystyka liści
Atrakcyjne u wierzb na pewno są liście. Zwykle długie i wąskie, mogą mieć u różnych odmian bardzo ciekawe, fantazyjne kolory. Zielone (od intensywnej, ciemnej zieleni, aż po soczyste, żywe odcienie), żółte, białe — liście wierzby na pewno nas zachwycą. Bardzo cenione są odmiany o barwnych, pstrokatych liściach (czyli takich, gdzie w pasy lub plamki układa się kilka kolorów na raz).
Wierzba biała (Salix alba) i jej odmiana — wierzba płacząca, czyli majestat drzew nad wodą
To drzewo o szerokości 20 metrów i podobnej wysokości Korona jest bardzo szeroka i rozłożysta. Długie liście są jednocześnie wąski i wyrastają z wiotkich pędów. Gałązki przewieszają się do samej ziemi. To całkowicie mrozoodporne drzewo wymaga stanowiska nasłonecznionego i dużej wilgotności — polecana jest do sadzenia nad ciekami i zbiornikami wodnymi, gdzie wygląda najefektywniej. Rośnie bardzo szybko i jest jedną z najpospolitszych wierzb ozdobnych. Atrakcyjna jako soliter.
Wierzba purpurowa (Salix purpurea)
Wierzby z tego gatunku mają ciekawe liście wybarwiające się na różne kolory. Wyjątkowo atrakcyjna nawet w ziemie ze względu na purpurowoczerwone zabarwienie łodyg.
Wierzba iwa (Salix caprea)
Wyjątkowo ozdobne odmiany z tego gatunku polecane są nawet do małych ogródków. W naturalnych warunkach jest to małe drzewko lub wysoki krzew (dorasta maksymalnie do 9 metrów). Odmiany ozdobne często formowane w kule ze zwieszającymi się, długimi pędami. Kolorowe mogą być liście. Cenione zwłaszcza okazy męskie, które wyróżniają się pięknym kwitnieniem — kwiaty okazów męskich to tzw. kotki, czyli puszyste, ciekawie wyglądające kwiatostany.