Tablice budowlane
Tablice budowlane informacyjne są niezbędnym elementem do rozpoczęcia wszystkich prac budowlanych. Charakteryzują się one intensywnie żółtym kolorem i czarnymi napisami. Bez problemu można je dostrzec nawet z bardzo dużej odległości. Ważną kwestią jest to, by spełniały one niezbędne wymogi, które regulowane są przez polskie prawo budowlane. Tablice budowlane muszą być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, które dokładnie określa rodzaj produkcji oraz zastosowania budowlanej tablicy ostrzegawczej, budowlanej tablicy informacyjnej, taśmy ostrzegawczej oraz dziennika budowy.
Wymogi, jakie powinna spełniać tablica informacyjna budowy
Na terenie każdego placu budowy oraz w jego najbliższej okolicy, według prawa budowlanego obowiązującego w Polsce, powinny znajdować się budowlane tablice informacyjne. Muszą mieć one odpowiedni kształt, wymiary, kolor, a informacje na nich powinny być przekazane w konkretny sposób. Tablice powinny mieć charakterystyczny żółty kolor, a napisy informujące pracowników i osoby postronne o trwających pracach powinny być czarne i wyraźne.
Oznakowanie informacyjne tego rodzaju dzieli się na podstawowe dwie grupy, a mianowicie tablice ostrzegawcze oraz tablice informacyjne budowlane. Tablice ostrzegawcze przekazują informacje o możliwych niebezpieczeństwach, mogących pojawić się na objętym pracami budowlanymi obszarze. Zawierają one najczęściej ostrzeżenia o niebezpieczeństwie związanym z rozłożonym rusztowaniem, maksymalną liczbą osób będących jednocześnie w oznaczonym miejscu, maksymalnym dopuszczalnym obciążeniem itp. Tabliczki informacyjne natomiast mają przekazać wszystkie podstawowe, a zarazem najważniejsze informacje, które dotyczą wykonywanych prac budowlanych. Opisują one rodzaj przeprowadzanych robót, numer pozwolenia, dokładny adres, informacje o nadzorze budowy, numerze okręgowego inspektora pracy, wykonawcy, inwestorze, inspektorze nadzoru oraz kierowniku budowy, oraz robót. Znajdują się na niej też numery telefonów alarmowych. Znalezienie się tych danych na tablicach informacyjnych jest wymagane.
Tablice budowlane informacyjne
Tablica informacyjna w budownictwie jest specjalną tablicą, umieszczaną na budowie, zawierającą wszystkie podstawowe informacje o osobach biorących udział w całym procesie budowlanym, o budowie oraz wszelkie wymagane dane kontaktowe.
Tablice informacyjne służą przede wszystkim do zapoznania się z nimi osobom znajdującym się na terenie budowy, gdyż oznaczane są miejsca, gdzie wymagana jest ostrożność, lub wskazują strefy, gdzie wstęp jest wzbroniony. Tablica informacyjna budowy posiada informacje o rodzaju oraz adresie budowy, numerze pozwolenia budowy, dane nadzoru budowlanego, dane inwestora, wykonawcy, kierownika budowy oraz robót, inspektora nadzoru, a także projektantów. Obowiązek umieszczenia takiej tablicy informacyjnej na budowie, czy rozbiórce spoczywa na kierowniku budowy, zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 2 Prawa budowlanego, gdyż są to niezwykle istotne informacje w momencie, pojawienia się sytuacji zagrażającej życiu, zdrowiu czy bezpieczeństwu pracowników.
Tablica informacyjna budowy trzeba wypełnić w sposób czytelny drukowanymi, dużymi literami w czarnym widocznym kolorze. Marker powinien być odporny na blaknięcie i warunki pogodowe, zwłaszcza działanie wody. Zawiesza się ją na słupach i ogrodzeniach na terenie budowy, w taki sposób by była widoczna też od strony drogi publicznej i bardzo dobrze czytelna.
Tablice budowlane ostrzegawcze
Budowlane tablice ostrzegawcze pokazują ostrzeżenia o zagrożeniach dla wszystkich osób przebywających na placu budowy. Informacyjne tablice ostrzegawcze są też istotne z punktu widzenia osób, które są spoza budowy. Informują przechodniów i innych uczestników ruchu drogowego na przykład o robotach na wysokości, czy innych sytuacjach wymagających dodatkowej ostrożności. Tabliczki budowlane swoim wyglądem oraz jaskrawym kolorem przyciągają wzrok. Również duży napis Uwaga tuż ponad rodzajem zagrożenia zwraca uwagą. Cechą tablic jest to, że są one wyraźnie oraz czytelnie napisane i zawierają proste komunikaty. Sprawdź wśród produktów, jakie posiada w ofercie nasz sklep, a z pewnością znajdziesz produkt odpowiedni dla siebie!
Tablice BHP placu budowy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego inwestor musi zapewnić wyraźne informacje dotyczące potencjalnych zagrożeń oraz prac budowlanych. W tym celu stosowane są różne tablice budowlane, oraz instrukcje bhp , mające na calu zachowanie bezpieczeństwa i higieny pracy. Widoczne na budowie tabliczki informacyjne, które dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy sygnalizują bezwzględną konieczność zastosowania na przykład środków ochrony osobistej - obuwie robocze, odzież robocza i ochronna. Instrukcje bhp wskazują na obowiązujące na danym terenie zakazy i nakazy. Tablice budowlane BHP dobierane są w zależności od zagrożeń, jakie mogą spotkać pracowników na budowie, a zagrożeń jest wiele - praca na wysokości, ryzyko upadku przedmiotów na głowę, korzystanie z niebezpiecznych maszyn. Na tabliczkach bhp mogą się znaleźć też informacje o prowadzonych pracach remontowych, wykopach, pracy maszyn, objazdach, konieczności przejścia drugą stroną, strefach niebezpiecznych lub czynnościach zakazanych. Dodatkowo na powierzchni tablic bhp umieszczone są numery potrzebnych telefonów alarmowych. Przydają się one w razie wypadku, gdy trzeba wezwać odpowiednie służby ratunkowe.
Bardzo ważne jest wyposażenie budowy w znaki bezpieczeństwa, gdyż ma za zadanie zwrócić uwagę pracowników na potencjalnie występujące zagrożenie. Mogą oni zachować dzięki temu podwyższoną czujność oraz uchronić się przed wypadkiem i przykrymi jego konsekwencjami.
Tablice informacyjne ogłoszeniowe
Oprócz tablicy informacyjnej, ostrzegawczej, czy bhp na każdym placu budowy znajduje się i ogłoszeniowa tablica budowlana. Zawiera ona wszystkie dane, które dotyczą przeprowadzanych prac - nazwę, terminy robót z zaznaczoną datą ich rozpoczęcia i zakończenia, a także liczbę pracowników, którzy są zaangażowani w budowę.
Tablice informacyjne do wykorzystania na budowie muszą mieć czytelne znaki, być wykonane z trwałych, odpornych na brud i usterki mechaniczne materiałów, łatwe do utrzymania w czystości. Producent musi zadbać by były niepodatne na wpływ warunków pogodowych - wilgoci i zmiennych temperatur oraz odporne na korozję. Zapewni to ich pełną funkcjonalność na długi czas. Zobacz produkty dostępne w naszym sklepie.