Pompy fontannowe
Czyste i utrzymane w dobrej kondycji oczko wodne to doskonała atrakcja i estetyczny dodatek naszego ogrodu. W upalne, letnie dni utworzy dla nas przyjemny mikroklimat, a jego obecność sprowadzi do ogrodu przyjazne i różnorodne gatunki zwierząt. Piękne oczko wodne wymagać będzie jednak od nas pracy. W oczyszczaniu i napowietrzaniu wody pomogą nam pompy. Zobaczmy, jakie pompy warto wybrać i dlaczego należy je zakupić do oczka wodnego.
Pompy do oczka wodnego
Oczko wodne to mały, sztuczny ekosystem stworzony przez człowieka. Woda w zbiorniku znajduje się w zamkniętym obiegu — nie ma tutaj stałych dostaw świeżej, czystej wody, a brudna i odpowietrzona ciecz nie jest odprowadzana. Z tych powodów oczko wodne to ekosystem bardzo chwiejny i narażony na duże problemy. Pozostawione samo sobie oczko wodne narażone jest na mocny rozkwit glonów, intensywny rozwój bakterii i mętnienie wody. W pełnej glonów i bakterii wodzie brakuje powietrza, namnażają się mikroorganizmy i zbiornik zaczyna brzydko pachnąć. W końcu następuje mocne zamulenie dna i zarastanie oczka - niecka znika z naszego ogrodu pozostawiając jedynie brudną, brzydko pachnącą, błotną kałużę.
Uchronić się przed taką katastrofą dla oczka wodnego można dość łatwo — wystarczy zainstalować odpowiednią pompę do oczka wodnego. Pompa zasysa wodę z najniższego miejsca w zbiorniku, przefiltrowuje ją i wypuszcza z powrotem. Woda zostaje oczyszczona i odpowiednio napowietrzona. Zapobiega to rozwojowi glonów i bakterii, a co za tym idzie - niweluje szereg innych, niekorzystnych czynników. Odpowiednio dobrana pompa sprawi, że nasze oczko pozostanie czyste i będzie wykazywało się dobrą kondycją. Stanie się stabilnym, małym ekosystemem wodnym.
Pompy do oczek wodnych dzielą się na różne rodzaje. Wśród nich odnaleźć możemy pompy solarne, powietrzne oraz pompy fontannowe.
Pompa fontannowa
Małe oczka wodne mogą mieć problem z utrzymaniem odpowiedniej zawartości tlenu w wodzie. Jeśli dodatkowo są osłonięte przed wiatrem, naturalne podmuchy nie mącą tafli wody i nie mają możliwości wtłaczania tlenu do cieczy. Zarybione, małe zbiorniki szybko zużywają tlen. W zbiornikach bez dostępu do napowietrzanej wody szybko dochodzi do rozwoju bakterii beztlenowych, które mogą zagrażać stałości małego ekosystemu wodnego. Dlatego tak ważne jest dodatkowe napowietrzanie filtrowanej cieczy. Z pomocą przychodzą nam pompy fontannowe.
Jak każda pompa do oczek wodnych również pompa fontannowa spełnia podstawowe zadania względem oczyszczania niecki. Zasysa ona wodę, przefiltrowuje ją i wypuszcza z powrotem do zbiornika. W pompie fontannowej dodatkowo ostatni etap zaaranżowano w bardzo atrakcyjny sposób — woda wypuszczana jest ponad powierzchnię tafli oczka wodnego i rozpryskuje się w formie niedużej fontanny. Powracając w ten sposób do zbiornika, woda jest mocno napowietrzana.
Ich efektywny wygląd i estetyczne, dodatkowe walory dekoracyjne sprawiają, że pompa fontannowa jest polecana nie tylko do małych oczek wodnych, ale również do stawu — tak zaaranżowana duża przestrzeń wodna będzie atrakcyjna, a zmącona tafla nie będzie nudna i monotonna.
Jak zrobić wodospad w ogrodzie?
Wiosna tuż za rogiem, niebawem powrócą do nas wyczekiwane ciepłe wieczory, a dni będą coraz dłuższe. Na czas ciepłych miesięcy wiele osób przenosi życie rodzinne i towarzyskie z domu do swoich ogrodów. Rozpalony grill, drzemka w hamaku, obiad na świeżym..
Oczka wodne — projekty
Oczko wodne w ogrodzie to ciekawy pomysł na zaaranżowanie zielonej przestrzeni — zyskuje dzięki temu coraz większą popularność. Rośliny i ryby w stawie na własnej działce cieszą oko, a kojący szum wody sprzyja odpoczynkowi. Pielęgnacja oczek wodnych ...
Czyszczenie oczka wodnego
Przed nadejściem zimy wielu polaków zabezpiecza swoje ozdoby ogrodowe przed niskimi temperaturami. Impregnujemy płoty, zabezpieczamy domki ogrodowe, owijamy krzewy oraz niskie drzewka foliami, by zimowy sezon nie wpłynął na stan roślinności oraz...