Pompy powietrzne do oczek wodnych
Oczka wodne to piękne i atrakcyjne elementy zagospodarowania ogrodu. Dobrze utrzymane, czyste oczko będzie nas cieszyło, w czasie upalnych letnich dni stworzy dla nas przyjemny mikroklimat i sprowadzi do naszego ogrodu dzikie, przyjazne zieleni zwierzęta. Piękne oczko to klejnot zagospodarowania ogrodu i duma właściciela, warto zatem dobrze o nie zadbać. Czystość i odpowiednia zawartość powietrza to główne wyznaczniki dobrze utrzymanego oczka wodnego.
Oczka wodne
W naszym ogrodzie to zwykle my tworzymy oczka - są to zatem sztuczne, z reguły niewielkie ekosystemy. Obieg wody w zbiorniku jest zamknięty, co oznacza, że nie ma tutaj stałego dostępu do świeżej, czystej wody, a brudna, odpowietrzona woda nie jest z niecki odprowadzana. Taki stan powoduje, że w oczku wodnym może szybko wystąpić rozkwit glonów i intensywny rozwój bakterii. Woda w niecce mętnieje i zaczyna wydzielać z siebie brzydki zapach. Drastycznie spada zawartość tlenu, namnażają się bakterie beztlenowe. Oczko zaczyna bardzo mocno zamulać się i zarastać, aż w końcu zamiast estetycznego zbiornika mamy w ogrodzie brzydką, błotnistą kałużę.
Przed tak strasznym scenariuszem można się jednak dość łatwo uchronić. Wystarczy zakup i zainstalowanie pompy do oczka wodnego, która odpowiednio przefiltruje i napowietrzy wodę, pozostawiając ją czystą i świeżą. Dzięki temu mały ekosystem wodny w naszym ogrodzie będzie zawsze w dobrej kondycji.
Pompy powietrzne do oczka wodnego
Czysta woda, która zawiera odpowiednią ilość tlenu, to miejsce odpowiednie do życia dla roślin i zwierząt. O prawidłową czystość i napowietrzenie wody dbać będzie dla nas pompa do oczka wodnego. Urządzenie to zasysa wodę z basenu, oczyszcza i napowietrza, po czym z powrotem wprowadza do zbiornika. Dzięki temu w oczku nie rozwijają się glony, ani bakterie, hodowane tam ryby są aktywne, zdrowe i szczęśliwe.
Oczka wodne można dodatkowo wyposażyć w niedużą fontannę (np. pompę fontannową lub fontannę solarną) lub skonstruować kaskadę. Szumiąca, opadająca woda będzie koiła nasze nerwy i sprawi, że odpoczynek w ogrodzie będzie pełen przyjemności. Zarówno fontanna, jak i kaskada sprawią, że zbiornik będzie atrakcyjny i wyjątkowo estetyczny. Spadająca woda dodatkowo może również napowietrzać zbiornik. Wykonanie kaskady będzie od nas wymagało nieco czasu, ale odwdzięczy się szybko dzięki swemu niepospolitemu pięknu.
Jeśli zainstalowana przez nas pompa nie daje rady odpowiednio napowietrzać oczka wodnego, warto zdecydować się na jej wymianę na inny model. Niektóre oczka, ze względu na swój kształt, wielkość, głębokość lub usytuowanie, będą wymagać większego zapotrzebowania na tlen. Przydadzą się wtedy pompy powietrzne, które dodatkowo wtłoczą większe dawki powietrza do niecki.
Zanim zainstalujemy jakąkolwiek pompę, (pompy do oczek wodnych) do naszego oczka wodnego warto sprawdzić jej etykietę oraz informacje od producenta i upewnić się, że moc urządzenia będzie wystarczająca do naszego zbiornika. Jeśli mamy zamiar podłączyć pompę dodatkowo do kaskady lub fontanny, powinniśmy zainstalować pompę o wystarczającej mocy.
Mini oczka wodne
Mini oczko w ogrodzie to mały staw, sadzawka lub zbiornik wodny, którego zadaniem jest ozdobienie krajobrazu. Oczka wodne najczęściej wypełniają i otaczają rośliny wodne (najpopularniejszą jest tatarak) oraz kamyki, jednak dobrze komponują się również...
Czyszczenie oczka wodnego
Przed nadejściem zimy wielu polaków zabezpiecza swoje ozdoby ogrodowe przed niskimi temperaturami. Impregnujemy płoty, zabezpieczamy domki ogrodowe, owijamy krzewy oraz niskie drzewka foliami, by zimowy sezon nie wpłynął na stan roślinności oraz...
Jak dbać o rybki koi w oczku wodnym?
Atrakcyjne oczka wodne coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogrodach. Do większych zbiorników chętnie wprowadza się ryby, a jednym z najpopularniejszych gatunków będzie tutaj niezaprzeczalnie karp japoński.