Chociaż bidety są coraz bardziej popularne, wśród wielu osób wciąż budzą wątpliwości. Dobrze wiedzieć, że jest to jeden z najlepszych możliwych sposobów dbania o higienę intymną. Aby dopasować się do aranżacji łazienki, powinien być wygodny, funkcjonalny oraz elegancki. Odpowiednio dobrany, będzie nie tylko użyteczny, ale pozwoli też z innymi elementami stworzyć spójną całość.
Bidet to niezbędny element nowoczesnej łazienki
Nowoczesny bidet charakteryzuje wysoka jakość wykonania oraz różnorodna stylistyka. Dzięki temu bez trudu znajdziesz model, który idealnie będzie pasował do stylu, w jakim została zaaranżowana Twoja łazienka. Bidety i ceramika łazienkowa głównie dostępne są w kolorze białym, ale dla nowoczesnych wnętrz, które bazują na kolorach drewna i czerni, są też produkty czarne. Bidety stojące montuje się bezpośrednio na posadzce z wykorzystaniem solidnych śrub. Dzięki temu nie ma potrzeby dodatkowego inwestowania w stelaże. Najczęściej pasują wyglądem do toalety i można je kupić z tej samej kolekcji, wtedy wygląd będzie współgrał ze sobą. Zdarza się, że są wyposażone w pokrywę tak jak miski sedesowe. Wśród nowoczesnych produktów coraz bardziej popularne są takie, które przez producenta pokrywane są warstwami antybakteryjnymi, czy powłokami, które zapobiegają powstawaniu osadów. Ułatwia to znacznie utrzymanie łazienki w czystości.
Największe zalety z posiadania bidetu
Jednym z pomieszczeń, które w domu, na przestrzeni lat zyskało nie tylko nowy wygląd, ale też pełnione funkcje, jest łazienka. Powinna być ona estetyczna oraz cechować się funkcjonalnością. W polskich domach widzi się tendencje pochodzące z innych krajów, o których kiedyś nawet by nie myślano. Tak właśnie jest z bidetami. Cieszą się one obecnie, coraz to większym zainteresowaniem i umieszczane są nie tylko w większych łazienkach. Coraz częściej spotyka się je w niewielkich pomieszczeniach. Dlaczego? Ponieważ bidety są produktami, pomagającymi w utrzymaniu higieny osobistej na bardzo wysokim poziomie. Dlatego też coraz większe grono osób chce posiadać bidet w pomieszczeniu kąpielowym, czy toalecie. Gdy zastanawiasz się, czy warto zamontować bidet, jeśli możesz korzystać z prysznica, to odpowiedź jest tylko jedna. Warto! Nie zawsze masz przecież czas i chęć na branie kąpieli, czy szybkiego prysznica. Bidet umożliwia Ci wtedy, jako bardzo praktyczną alternatywę, zadbanie o higienę i odświeżenie się bez straty czasu na zdejmowanie ubrań. Zatem, jeśli tylko masz na tyle wolnego miejsca, aby zamontować go u siebie w łazience, zrób to, a będziesz zadowolony.
Jak korzystać z bidetu?
Bidety wyprodukowane są w taki sposób, aby korzystając z nich siedzieć przodem do armatury. Jest to wygodna pozycja, gdyż pozwala na łatwą jej obsługę i można w prosty sposób kontrolować nie tylko temperaturę wody, ale też jej kierunek. Można oczywiście korzystać z niego i tyłem, ale to zależy już od indywidualnych upodobań. Zanim kupisz bidet, pamiętaj, że wokół miski bidetowej musi być wolna przestrzeń, aby w łatwy sposób można był z niego korzystać i swobodnie stawiać nogi. Wygoda użytkowania w dużej mierze zależy też od akcesoriów, takich jak np. zamontowany niedaleko dozownik na płyn do mycia, czy konkretnie higieny intymnej oraz wieszaka na ręczniki.
Typy bidetów
Tak jak w przypadku muszli WC, producenci oferują bogaty wybór bidetów. Mogą to być bidety stojące, jak i bidety wiszące. Sposób montażu zależy przede wszystkim od tego, czy masz już miskę WC i jak jest ona montowana. Bidety podwieszane warto dobrać do wiszącej miski WC, zaś do stojącej–stojący. Bez względu na sposób montażu, czy to bidet podwieszany, czy stojący, można podzielić je również na klasyczne, modele z prysznicem oraz takie, które połączone są z muszlą.
Bidety klasyczne
Są one najbardziej popularne. Posiadają charakterystyczny, typowy rodzaj armatury dla bidetów. Mogą występować jako bidet wiszący, kolor biały, lub stojący kolor biały.
Bidety z prysznicem
Te modele nie różnią się wyglądem od wersji klasycznej. Też może być tu bidet podwieszany lub stojący. Elementem, który jest tu charakterystyczny, jest zastosowania słuchawki prysznicowej, zastępującej tradycyjną armaturę. Dzięki temu Twój bidet zyskuje dodatkową funkcję, gdyż z powodzeniem można w nim umyć np. nogi.
Bidety połączone z muszlą WC
Jest to rozwiązanie nadające się szczególnie do niewielkich łazienek, gdzie po prostu nie ma miejsca na dodatkową ceramikę, jak osobny bidet. Bidet podwieszany lub stojący tego typu, pełni funkcję tradycyjnej toalety oraz bidetu.
Bidet z deską – większa higieniczność w toalecie
Budowa bidetu w praktyce jest połączeniem klasycznej miski WC z wanną czy umywalką. Wybierz do wnętrza bidet z deską, a się nie zawiedziesz. Zastosowanie pokrywy po zakończonych zabiegach higienicznych, zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów. Bidety wyposażane są tu w zestawie z deską klasyczną, jak deski sedesowe, lub nowoczesną wolno opadającą. Przy tych drugich, deska opada wolno, dzięki temu ceramika nie będzie obijana i unikniesz hałasu. Na szczególną uwagę zasługują deski, które charakteryzują się specjalnymi powłokami antybakteryjnymi. Taka powłoka ochronna zapewnia najwyższą higienę i czystość w każdej łazience, co jest bardzo praktyczne.
Jak instaluje się bidet wiszący lub stojący?
Do rozpoczęcia prac, konieczne jest podejście wodociągowe w ścianie oraz zainstalować w niej stelaże podtynkowe — w zależności od sposobu montażu. Zakłada się specjalne kątowe zawory lub kolanka, które pozwalają doprowadzić ciepłą i zimną wodę do baterii. Kolejnym krokiem będzie instalacja elementów jak syfony i baterie bidetowe. Nie są one zazwyczaj sprzedawane w zestawie i należy kupić je osobno. Bidet stojący przytwierdza się do podłogi toalety. Montaż wiszący przeprowadza się z pomocą śrub do ściany lub stelaża. Górna krawędź bidetu dobrze by znajdowała się na wysokości około 40 cm ponad podłogą, Możesz ja jednak zainstalować wyżej lub niżej, w zależności od własnych preferencji.
Jak wyczyścić kamień w toalecie? Domowe sposoby na brudne ustępy
Kamień w toalecie to powszechny problem, który dotyka wiele gospodarstw domowych — być może jest też on kłopotliwy w naszych ustępach. Tworzy się on z powodu twardej wody, bogatej w minerały takie jak wapń i magnez. Z biegiem czasu osady mineralne ...