Formy do oczka wodnego
Piękny i zadbany ogród jest dumą jego właściciela. Ogrodnicy ścigają się miedzy sobą w aranżacji wnętrz ogrodowych, wprowadzając w przydomową zieleń nowe elementy, małą architekturę oraz wyjątkowe, nieraz egzotyczne style zagospodarowania. Jednym z ciekawych i na pewno imponujących elementów ogrodowych jest niezaprzeczalnie oczko wodne.
Oczko wodne w ogrodzie
Oczka wodne to wyjątkowo efektywny element zagospodarowania ogrodu. Odpowiednio zaaranżowane i udekorowane stanie się perełką w naszym ogrodzie i wyjątkowo atrakcyjną jego częścią. Dzięki obecności wody, nasz ogród również odżyje — możemy spodziewać się wizyty owadów wodnych, a wraz z nimi większej ilości ptaków i płazów. Oprócz naturalnie odwiedzających nas zwierząt sami możemy rozpocząć hodowlę ryb. Wokół oczka wodnego wytworzy się również przyjemny mikroklimat, dzięki czemu upalne lata staną się bardziej znośne. Wyjątkowo przyjemny będzie również szum wody, o ile tylko zainwestujemy nieco czasu, pracy i pieniędzy na wykonanie ogrodowej kaskady.
Formy do oczka wodnego
Podczas wykonywania oczka wodnego możemy napotkać się z nie lada problemami natury technicznej. Jeśli będziemy mieli problemy z zaprojektowaniem kształtu i wielkości oczek wodnych, zawsze warto zdecydować się na gotowe formy do oczka wodnego.
To proste i skuteczne rozwiązanie na stworzenie niewielkiego oczka wodnego (większość form ma powierzchnię mniejszą niż 8 m2). Gotowe formy do oczka wodnego charakteryzują się łatwym montażem i wyjątkową trwałością. Takie gotowe oczko wodne jest już odpowiednio przygotowane do stworzenia różnych poziomów nasadzeń w oczku - wyróżnione są poszczególne strefy głębokiej, średniej i płytkiej wody, w których możemy posadzić odpowiednie rośliny.
Jak wybrać formę?
Gotowa forma do oczek wodnych powinna być przez nas wybrana ze szczególną starannością. Dobierzmy odpowiedni rozmiar formy (w zależności, jakiej szerokości, długości i głębokości oczka wodne chcesz mieć w swoim ogrodzie) oraz jej kształt (czy ma być okrągła, podłużna czy raczej o nieregularnym, atrakcyjnym kształcie). Wybór powinien być poprzedzony wykonaniem odpowiednich pomiarów w ogródku i zaprojektowaniu przestrzeni.
Zbyt małe oczko wodne może nam się jednak nie sprawdzić — małe oczka wodne mają tendencję do szybkiego zarastania, a utrzymanie czystej wody w małym, sztucznym ekosystemie może okazać się trudne. Dlatego wybierając formę, wybierzmy możliwie największy model, aby łatwiej było nam utrzymać mini ekosystem w zdrowej kondycji.
Umieszczenie formy w ogrodzie — jak to zrobić?
Montaż formy do oczek wodnych nie powinien sprawić nam żadnych trudności. Na początku wykopmy odpowiednio duży dół (powinien być on o jakieś 20 - 30 cm głębszy niż gotowa forma oczka wodnego). Ziemię w dole mocno ubijmy i wysypmy 5 - 15 cm warstwę piasku. Piasek w dole należy odpowiednio wypoziomować. Umieśćmy teraz oczko w dole i ewentualne braki pomiędzy brzegiem dołu, a oczkiem uzupełnijmy piaskiem. Wypoziomujmy brzegi formy. Oczko jest już gotowe. Teraz możemy pookładać rośliny, umocnić brzegi kamieniami i nalać wodę.
Zakładamy oczko wodne!
Oczko wodne, to nietuzinkowa ozdoba, która w ostatnim czasie cieszy się rosnącym zainteresowaniem naszych klientów. Często pytacie, czy założenie oczka wodnego jest trudne i wymaga wielu specjalistycznych materiałów ...
Jak zbudować oczko wodne?
Oczko wodne może ozdobić każdy ogród. Niepowtarzalny urok zbiornika zapewnią pływające ryby czy pielęgnowane w nim rośliny. Wypoczywanie w jego pobliżu dostarcza pozytywnych bodźców wizualnych i ułatwia odprężenie się. To również znakomite miejsce...
Preparaty do oczek wodnych i ich zastosowanie. Sprawdź, jak je wykorzystać
Oczko wodne pięknie zdobi ogród i wprowadza w nim wyjątkowy klimat. Niestety, jeśli nie będziemy o nie odpowiednio dbać, niepożądane procesy i niechciane mikroorganizmy wkrótce zmienią przejrzystą wodę w zarośniętą glonami, zamuloną i mętną, do tego...