Jak urządzić spiżarnię w domu?

22.10.2022

Odpowiednie i estetyczne przechowywanie produktów żywnościowych w modnych obecnie minimalistycznych aranżacjach jest nie lada wyzwaniem w projektowaniu wnętrz. Przeznaczenie jednego pomieszczenia na spiżarnię lub wyodrębnienie na nią określonego miejsca bardzo ułatwi utrzymanie porządku w domu jednorodzinnym, lub w mieszkaniu. Ponieważ w dzisiejszych czasach pojęcie spiżarnia rozumiane jest bardzo szeroko, to już nawet parę półeczek w zamkniętej szafie ułatwi przechowywanie i sprawi, że kuchnia będzie estetyczna, a przestrzeń będzie odciążona od nadmiaru sprzętu i produktów. W jaki sposób można urządzić domową spiżarnię? Na co zwrócić uwagę wybierając umiejscowienie spiżarni? Podpowiadamy!

 

Domowa spiżarnia

 


W tym artykule:

1. Domowa spiżarnia — zalety jej posiadania

2. Lokalizacja domowej spiżarni

3. Spiżarnia w osobnym pomieszczeniu

4. Spiżarnia w kuchni

5. Spiżarnia umiejscowiona w piwnicy

6. Spiżarnia przy garażu

7. Aranżacja spiżarni — półki i kosze do przechowywania

8. Rozmieszczenie produktów na półkach



 

Domowa spiżarnia — zalety jej posiadania

Spiżarnia w domu, nawet bardzo niewielka jest niezwykle funkcjonalna i daje lepsze możliwości zagospodarowania zwłaszcza małej kuchni. Dzięki domowej spiżarni zyskujesz miejsce na zapasy żywności i do przechowywania domowych przetworów oraz sprzętów kuchennych. Odpowiednie wyposażenie spiżarni sprawi, że błyskawicznie znajdziesz w niej produkty spożywcze, które mają w niej swoje stałe miejsce. Jakie są podstawowe zalety spiżarni? Umożliwia magazynowanie większej ilości zapasów żywności, pozwala przechowywać własne przetwory, pozwala uzyskać więcej miejsca w kuchni, daje możliwość urządzenia miejsca do przechowywania niewielkim kosztem, gdyż już zwykłe półki będą dobrym rozwiązaniem w jej wyposażeniu. Umożliwia zachowanie porządku, dzięki możliwości pochowania rzadziej używanych sprzętów.

 

Warto praktycznie urządzić spiżarnię

 

Lokalizacja domowej spiżarni

Niezwykle ważna jest odpowiednia lokalizacja spiżarni. Jeśli posiadasz dom i dostępną większą ilość przestrzeni na spiżarnię możesz przeznaczyć oddzielne pomieszczenie. Jeśli jesteś jeszcze przed budową, możesz wybrać konkretny projekt domu, który zawiera projekt spiżarni. Spiżarnia może się też znajdować w sąsiedztwie garażu, pod schodami w domu, czy w piwnicy.

Jeśli posiadasz do dyspozycji niewielką dostępną przestrzeń, do przechowywania zapasów spożywczych możesz wykorzystać zamknięte półki w szafce kuchennej, we wnęce w kuchni lub na przedpokoju.

 

Spiżarnia w osobnym pomieszczeniu

Prawdziwą spiżarnią jest wydzielona specjalnie na to część domu — odrębne pomieszczenie, które jest niezwykle funkcjonalne. Wymiary spiżarni nie muszą być duże. Otwarte półki pozwolą posegregować wszystko na półkach i uzyskać łatwy dostęp do słoików, zapasów mąki, a nawet warzyw i owoców. W takim osobnym pomieszczeniu masz możliwość zamknięcia wszystkich niepasujących do aranżacji kuchni przedmiotów. Wybierając do pomieszczenia antypoślizgowe płytki polskie i malując ściany farbą lateksową, otrzymasz dodatkowo wnętrze łatwe do utrzymania w czystości.

Umiejscowienie spiżarni w odrębnej części domu pozwala uzyskać w pomieszczeniu optymalne warunki do prawidłowego przechowywania artykułów spożywczych. Przetwory na przykład mogą psuć się, jeśli są wystawione na światło słoneczne, czy zbyt dużą wilgotność powietrza. Nie lubią też wysokich temperatur. Najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o odpowiednią wentylację, zwłaszcza w małym pomieszczeniu. Można na etapie budowy zrobić nawet osobny kanał wentylacyjny. Jeśli zadbasz w spiżarni w swoim domu o odpowiedni mikroklimat do przechowywania żywności, to będzie można trzymać w niej owoce, warzywa, przetwory i inne produkty żywnościowe, które będą psuć się i wydzielać szkodliwe substancje w nieodpowiednich warunkach.

Urządzając spiżarnię, pamiętaj, że optymalna temperatura powinna być na poziomie 10-15 stopni C oraz posiadać wilgotność na poziomie około 60%. Ważne jest, aby nie instalować w niej żadnego ogrzewania. Również w jej pobliżu najlepiej nie umieszczać żadnych źródeł ciepła.

 

Przechowywanie przetworów

 

Spiżarnia w kuchni

co w przypadku, gdy nie masz możliwości wydzielenia osobnego pomieszczenia i musisz urządzić miejsce do przechowywania żywności w kuchni? Spiżarnia w tym pomieszczeniu może być równie ciekawym rozwiązaniem, jak osobne pomieszczenie w domu. Jeśli masz możliwość, to ciekawym rozwiązaniem może być wydzielenie wnęki w ścianie. Innym równie ciekawym pomysłem może być wkomponowanie w zabudowę meblową różnego rodzaju wysuwanych koszy czy szuflad. Takie przechowywanie produktów jest niezwykle wygodne i pozwala mieć to, co potrzebne zawsze w zasięgu ręki. Umożliwia to maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz takie jej zaaranżowanie i jej wyposażenie, aby można było bez problemu sięgnąć w każdej chwili po znajdujące się w szafkach produkty oraz sprzęty. Taki sposób zagospodarowania przestrzeni w kuchni sprawi, że nawet mała przestrzeń w Twoim domu będzie miejscem bardziej uporządkowanym i przestronnym.

 

Spiżarnia umiejscowiona w piwnicy

Spiżarnia, która mieści się w piwnicy, jest bardzo starym, popularnym za dawnych czasów sposobem na przechowywanie żywności. Również teraz podczas planowania domowej przestrzeni często zapada decyzja o zrobieniu podpiwniczenia. Takie rozwiązania są też powszechne w blokach. W takiej suchej piwnicy panują warunki idealne do przechowywania warzyw, owoców, przetworów, suszonych ziół. Spiżarnia w piwnicy to najlepsze rozwiązanie, gdy nie masz miejsca na spiżarnię w domu.

 

Domowa spiżarnia

 

Spiżarnia przy garażu

Jeśli chcesz urządzić spiżarnię w domu, a nie masz na nią miejsca bezpośrednio przy pomieszczeniu kuchennym, to dobrym pomysłem może być też umiejscowienie spiżarni w pobliżu garażu. Są tam idealne warunki, odpowiednie do przechowywania produktów spożywczych. Takie rozwiązanie jest też funkcjonalne, gdyż przenosząc zakupy z auta do kuchni, już część z nich można rozpakować na specjalnie przeznaczone do tego miejsce.

 

Aranżacja spiżarni — półki i kosze do przechowywania

Nowoczesna spiżarnia powinna być w odpowiedni sposób zaaranżowana. Zatem jak urządzić spiżarnię w domu? Świetnym rozwiązaniem są otwarte regały, które pomogą zadbać o zachowanie porządku. Można też wykorzystać do przechowywania zestawy półek, które powinny być powieszone schludnie, w odpowiednich od siebie odstępach. Regały i półki dobrze, by były wykonane w wytrzymałych materiałów, które będą miały duży udźwig. Najlepiej by nie chłonęły wilgoci. Optymalnym rozwiązaniem będą półki wykonane z metalu, tworzywa sztucznego, lakierowanego drewna, czy sklejki wodoodpornej. W uporządkowaniu przestrzeni w spiżarni przydatne będą kosze wiklinowe, pojemniki i puszki na produkty sypkie i przyprawy, worki z juty i różnej wielkości pudełka.

 

Spiżarnia to najlepszy sposób na przechowywanie żywności

 

Rozmieszczenie produktów na półkach

Nie bez znaczenia w spiżarni jest też odpowiednie rozmieszczenie produktów spożywczych na każdej z półek. Najlepiej umieszczać je według ciężaru, temperatury oraz przeznaczenia. Na samym dole powinny znaleźć się ciężkie rzeczy jak sprzęt kuchenny, duże garnki, rzeczy rzadziej używane, oraz produkty, które wymagają najniższej temperatury. Na środkowych półkach najlepiej umieścić lżejsze rzeczy i takie, po które sięgamy najczęściej. Mogą to być słoiki z przetworami, konserwy i sypkie produkty. Najwyższe miejsca mogą zajmować zioła, czosnek, cebula. Możesz umieścić tu też rzadziej używane lżejsze sprzęty.

Organizując spiżarnię w domu, pamiętaj, że bardzo ważne jest regularne sprzątanie tego pomieszczenia. Czystość i higiena są podstawą w miejscach, gdzie przechowywana jest żywność oraz sprzyja dłuższemu jej przechowywaniu. Gwarantuje, że przetwory będą w dobrym stanie oraz świeżości.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jak wybrać najodpowiedniejsze płytki tarasowe antypoślizgowe?


Panele szklane do kuchni — poznaj zalety i wady tego rozwiązania!


Stylowe i designerskie kafelki hiszpańskie we wnętrzach

Powrót