Sauna fińska - jak z niej korzystać? Zalety, zalecenia i przeciwwskazania

12.06.2021

Sauna fińska, nazywana też sauną suchą lub łaźnią fińską, to wykonane w całości z drewna albo wyłożone drewnem pomieszczenie, w którym znajdują się siedziska z oparciami oraz wypełniony kamieniami piec do sauny. Łaźnię fińską od sauny parowej i sauny infrared (czyli na podczerwień) różni bardzo wysoka temperatura (nawet 120 stopni Celsjusza) oraz niska wilgotność powietrza (poniżej 15%).
Swoją nazwę sauny fińskie zawdzięczają krajowi pochodzenia. W Finlandii tradycja brania kąpieli cieplnych dla zdrowia jest bardzo głęboko zakorzeniona – tego typu zabiegi stosuje się na Półwyspie Skandynawskim już od ponad 2000 lat. Obecnie w saunę wyposażonych jest ponad 90% fińskich domów, a jedna sauna przypada średnio na czterech mieszkańców.

Ładna, drewniana sauna
W tym artykule:

  1. Sauna fińska – zalety

  2. Sauna fińska – wskazania

  3. Kiedy lepiej nie korzystać z sauny fińskiej? Przeciwwskazania

  4. Sauna fińska - jak korzystać z kąpieli cieplnych?

  5. Sauna fińska we własnym domu lub ogrodzie

  6. Zainspiruj się!

Wnętrze sauny
 

Sauna fińska – zalety


Zalety korzystania z sauny suchej trudno przecenić. Doskonale wpływa ona zarówno na ciało, jak i stan umysłu.
Przebywanie w łaźni fińskiej sprawia, że organizm wraz z potem stopniowo oczyszcza się z toksyn. Takie odtruwanie pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie oraz redukuje uczucie zmęczenia. Jednocześnie, rosnąca temperatura ciała poprawia krążenie krwi (rozszerzają się naczynia krwionośne i szybciej bije serce), dzięki czemu organy są lepiej dotlenione i sprawniej pracują.
Korzystanie z sauny fińskiej przyspiesza również trawienie oraz proces przemiany materii, co ułatwia pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, więc często zalecane jest osobom borykającym się z nadwagą (jeden seans w saunie fińskiej pozwala spalić nawet 300 kalorii).
Naprzemienne poddawanie organizmu bardzo wysokiej (pobyt w saunie) i niskiej temperaturze (zimny prysznic tuż po) uruchamia procesy termoregulacyjne i wzmacnia układ odpornościowy. Jeśli wizyty w saunie fińskiej staną się Twoją rutyną, szybko zaobserwujesz mniejszą podatność na sezonowe infekcje i przewlekłe choroby.


Sauna fińska przyczynia się także do poprawy wyglądu skóry poprzez odblokowywanie gruczołów łojowych i regulację wydzielania sebum, które w nadmiarze przyczynia się do powstawania wyprysków. Już po kilku seansach można zauważyć, że cera staje się bardziej promienna i ujędrniona, jest też dobrze przygotowana do zabiegów nawilżających.

 

SPECJALISTA RADZI!

Relaks w saunie suchej ma zbawienny wpływ nie tylko na ciało, ale również umysł. Wystarczy kilkanaście minut w nagrzanym  pomieszczeniu, aby pozbyć się nagromadzonego w ciągu całego dnia napięcia oraz zapomnieć o stresie.

 
Sauna fińska - wskazania


Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne sauna fińska jest szczególnie polecana osobom mającym problemy z układem krążenia, niedokrwistością oraz nadciśnieniem, jednak warunkiem jest znajdowanie się pod stałą opieką lekarza oraz jednoczesne przyjmowanie leków stabilizujących ciśnienie.
Korzystać z sauny fińskiej powinni także astmatycy  (sauna ma dobroczynny wpływ na układ oddechowy i łagodzi objawy astmy oskrzelowej) oraz reumatycy (wysoka temperatura uśmierza ból stawów). Inne wskazania do korzystania z sauny fińskiej to między innymi otyłość, depresja, schorzenia nerek i zwiększone napięcie mięśniowe.


Kiedy lepiej nie korzystać z sauny fińskiej? Przeciwwskazania


Pomimo tego, że zalety kąpieli cieplnych są bezsporne, w niektórych sytuacjach korzystanie z sauny fińskiej może przynieść więcej szkód niż pożytku – zwłaszcza w przypadku starszych osób cierpiących na przewlekłe schorzenia.
 

Jakie są podstawowe przeciwskazania?

  • Trwające lub niedoleczone przeziębienie
  • Niewydolność układu krążenia lub choroba wieńcowa
  • Zaburzenia hormonalne, takie jak:
  • Choroby tarczycy,
  • Gruźlica lub zaostrzony stan astmatyczny,
  • Zakrzepowe zapalenie żył,
  • Nowotwory,
  • Kamica nerkowa, cukrzyca lub wrzody,
  • Choroby weneryczne,
  • Choroby psychiczne, takie jak epilepsja (padaczka) i klaustrofobia,
  • Trądzik różowaty,
  • Jaskra.

Z sauny fińskiej nie powinny także korzystać kobiety w ciąży oraz w czasie menstruacji, ponieważ nagły wzrost temperatury otoczenia powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może wywołać krwotok, a nawet poronienie. Ponadto, do łaźni suchej nie wpuszcza się dzieci, ponieważ nie mają one jeszcze wykształconej zdolności termoregulacji, więc istnieje ryzyko, że ich organizm ulegnie przegrzaniu lub wyziębieniu.
Nawet jeśli nie istnieją żadne bezwzględne przeciwwskazania, w razie jakichkolwiek wątpliwości przed pierwszą wizytą w saunie należy skonsultować się z lekarzem, a podczas seansu uważnie obserwować reakcje swojego organizmu. Gdy tylko pojawią się niepokojące objawy, takie jak duszności lub zawroty głowy, trzeba spróbować uspokoić oddech, a następnie powoli opuścić saunę (nie wolno tego robić gwałtownie, ponieważ szok termiczny może doprowadzić do utraty przytomności lub niebezpiecznych dla zdrowia powikłań).

Sauna fińska - jak korzystać z kąpieli cieplnych?


Istnieje kilka istotnych zasad, których warto przestrzegać podczas pobytu na saunie w trosce o swoje zdrowie, higienę oraz komfortowy wypoczynek.
Każdorazowo przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic w ciepłej wodzie, a następnie dokładnie wytrzeć się do sucha. Nie zaleca się bycia na czczo, aby nie zasłabnąć, ale ostatni posiłek najlepiej zjeść nie później niż godzinę przed seansem (picie alkoholu jest całkowicie zakazane).
Do sauny wchodzi się zwykle nago – zarówno ubranie, jak i biżuterię zostawia się w szatni.  Można natomiast owinąć się ręcznikiem, który po wejściu do środka kładzie się na siedzisku oraz oparciu w taki sposób, aby ciało nie stykało się z drewnem. Jeśli wolisz leżeć, weź ze sobą dodatkowo mały ręcznik do położenia pod stopami. Klapki zostaw tuż przed drzwiami sauny.
Kiedy w saunie znajdują się inne osoby, należy unikać prowadzenia głośnych rozmów, żeby nie przeszkadzać im w relaksowaniu się. Samemu również nie wolno wchodzić do sauny w stanie dużego zdenerwowania, gdyż może to skutkować nadmiernym podniesieniem ciśnienia tętniczego.
W łaźni fińskiej przebywa się standardowo od kilku do kilkunastu minut. Po tym czasie stopniowo chłodzi się organizm, najpierw ochlapując zimną wodą ręce i nogi, a dopiero potem biorąc kąpiel całego ciała. Konieczne jest także uzupełnienie płynów i warto pomyśleć o lekkim posiłku.
Jak często można korzystać z sauny fińskiej? Najkorzystniejsze dla organizmu jest powtarzanie zabiegu 2 do 3 razy w tygodniu.

 

Sauna fińska we własnym domu lub ogrodzie
 

Wbrew pozorom zamontowanie sauny w domu nie jest zbyt skomplikowane i wcale musi kosztować majątku. W skład kupionego zestawu wchodzi zazwyczaj drewniana obudowa (ściany, sufit i podłoga), drzwi ze szkła hartowanego oraz wyposażenie wewnętrzne, czyli ławki z oparciem, piec oraz akcesoria do sauny, takie jak klepsydra, higrometr, maty, cebrzyki na wodę oraz chochle.
W domowej saunie fińskiej piec można zastąpić tak zwanymi promiennikami podczerwieni, jednak wówczas nie da się osiągnąć bardzo wysokiej temperatury (maksymalnie 50 stopni Celsjusza), a wilgotność powietrza sięga nie 15, a nawet 25%.
Dwuosobowa sauna fińska PERHE 1515
4-osobowa sauna narożna PERHE 2018 E
Korzystać z sauny fińskiej można również w ogrodzie - zimą po zakończonym zabiegu zamiast prysznica równie dobrze sprawdzi się... zanurzenie się w przeręblu lub zanurkowanie w zaspie śnieżnej. Wolnostojące sauny ogrodowe wyglądają zwykle jak domki ogrodowe lub położone poziomo beczki. Aby je postawić, wystarczy równe i stabilne podłoże oraz przyłącze prądu niezbędne do podpięcia pieca i oświetlenia wewnętrznego. I choć sauny zewnętrzne są znacznie droższe niż te przeznaczone do użytku domowego (wraz z montażem kosztują około 15-20 tysięcy złotych), przy ich pomocy zamienisz swój ogród w wymarzoną strefę relaksu, w której będzie można wypoczywać i dbać o zdrowie przez cały rok.
sauna fińska na zewnątrz


ZAINSPIRUJ SIĘ !!!

Jacuzzi ogrodowe Domki ogrodowe Meble ogrodowe
Jacuzzi ogrodowe Domki ogrodowe Płoty i bramy Meble ogrodowe

 

 

Powrót