Pokaż kategorie 

Jakie są wymiary ławki ogrodowej? Sprawdź!

03.04.2021

 

Ławki ogrodowe to jedne z najważniejszych mebli, które zdobią nasze balkony i tarasy. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele ławek o różnych kształtach, wytrzymałości oraz rozmiarach. Zakup wysokiej jakości produktu często wiąże się z niemałym wydatkiem. Na szczęście proste meble możemy również wykonać sami. Poniżej podpowiemy, jak może wyglądać biwakowa drewniana ławka domowej roboty.

 

Najczęściej spotykane rozmiary ławek

Dobra ławka powinna być na tyle wygodna, alby relaks w ogrodzie przebiegał komfortowych warunkach. Odpowiednio dobrana nie powinna być dopełnieniem otoczenia. Od czego zależna jest funkcjonalność oraz wygoda ławek w parkach? Jednym z czynników, który w znaczącym stopniu wpływa na komfort użytkowania, jest odpowiedni wymiar ławki. Wybierając siedzisko, fotele ogrodowe lub krzesła ogrodowe warto też przyjrzeć się materiałowi, z którego jest wykonane, nie zawsze musi to być tradycyjna ławka ogrodowa drewniana. Właściwe wymiary i nietuzinkowy wygląd mogą sprawić, że nasz nowy mebel ogrodowy będzie stanowił doskonałą ozdobę działki.

 

Siedzisko — jego długość i wysokość

Jaką zazwyczaj ma długość cała ławka? Wiele zależne jest od modelu i jego przeznaczenia. Najczęściej ławka parkowa mierzy około 150-180 cm długości. Ten wymiar decyduje o ilości osób, które może pomieścić w jednym czasie ławka. Zazwyczaj mogą to być 3 lub 4 osoby. Wysokość ławki nie ma wpływu na ilość osób ją użytkujących. Jest to wymiar decydujący bardziej o walorach dekoracyjnych. Przeciętnie spotykana ławka z oparciem w parku będzie miała 90 cm wysokości. Wysokość samego siedziska od ziemi wynosi zazwyczaj około 40 cm. Są to wymiary bardzo uniwersalne, które sprawdzają się dobrze w przestrzeniach publicznych. Jeśli poszukujesz ławki do prywatnego ogrodu, to przemyśl, ile osób będzie z niej korzystało i jaki będzie ich wiek. Inna wysokość będzie wymagana dla dorosłych, a inna dla dzieci.

Ławka ogrodowa i meble ogrodowe - wybieramy najlepszy rozmiar

Każde meble ogrodowe powinny być dopasowane rozmiarowo zarówno do potrzeb użytkowników, jak i wielkości działki, na której będą ułożone. Dlatego osoby zastanawiające się jak zrobić ławkę ogrodową powinny przewidzieć to w swojej konstrukcji. W małych ogrodach sprawdzi się niewielka, maksymalnie 2-osobowa ławka ogrodowa o lekkiej konstrukcji. Dzięki temu zyskamy możliwość wygodnego przenoszenia ławki w odpowiadające nam miejsce. Ławki ogrodowe są lekkie i nie przytłaczają wyglądem. Świetnie komponują się z elementami wyposażenia całej aranżacji. Alternatywą jest niewielka, składana ławka ogrodowa. Są to meble ogrodowe, które nie zajmują zbyt dużo miejsca. Łatwe składanie przyda się po zakończeniu sezonu letniego.

Przestronne ławki do ogrodu

W ogrodzie o większych rozmiarach dysponujemy znacznie szerszą możliwością umiejscowienia ławki z drewna z oparciem. Ograniczeniem mogą być jedynie potrzeby użytkowe. Ogrodowe ławki mieszczą znacznie większą liczbę użytkowników, zapewniając jednocześnie wysoki komfort wypoczynku. Przestronne ławki ogrodowe możemy dopasować do stołów biesiadnych o dużych wymiarach lub gotowych zestawów mebli do ogrodu. Pamiętajmy jednak, że wraz z wielkością mebli rośnie masa, a ich przestawianie staje się bardziej kłopotliwe.

Dobra to znaczy jaka?

Ławka ogrodowa powinna być przede wszystkim wygodna. Jej podstawową funkcją jest zapewnienie wszystkim domownikom komfortu w trakcie wypoczynku. Jeżeli chcesz z niej korzystać regularnie, wybierz odpowiadający Ci model wyposażony w wygodne oparcie i podłokietniki. Bardzo ważny jest również sam materiał użyty do wykonania danej ławki, gdyż to on wpływa w głównej mierze na trwałość oraz ciężar ławki. Najlepszy będzie materiał odporny na czynniki atmosferyczne, uszkodzenia i łatwy do wyczyszczenia oraz konserwacji.

Przegląd rodzajów ławek parkowych

Wybór wśród ławek parkowych jest naprawdę szeroki. Na dzień dzisiejszy produkuje się je z wielu materiałów i w coraz bardziej wyszukanych formach. Dostępne są ławki żeliwne, stalowe, betonowe, kamienne oraz nasza tradycyjna — drewniana ławka ogrodowa. Często spotykane są modele, które wykonane są z łączonych materiałów. Mogą to być drewniane siedziska ze stalą nierdzewną.

Kształty poszczególnych ławek różnią się od siebie w zależności od miejsca zastosowania. Świetnym rozwiązaniem może być prosta ławeczka bez oparcia. Niektórzy jednak preferują mocno zdobione siedzisko wyposażone w podłokietniki i oparcie. Ławki ogrodowe z ozdobnym wykończeniem, czy posiadające wyróżniającą się wysokość siedziska sprawdzą się w określonych aranżacjach. Zachwycająco mogą prezentować się żeliwne elementy dekoracyjne.

Osobnym gatunkiem są ławki ogrodowe drewniane bez oparcia zlokalizowane w pobliżu obiektów sportowych lub na chodnikach. Zapewniają one miejsce do krótkiego odpoczynku, nie rzucając się w oczy i nie wpływając znacząco na wygląd otoczenia. Takie minimalistyczne rozwiązanie często jest spotykane w przestrzeni miejskiej. Oryginalne, zwracające uwagę nietypowe kształty oraz wielkości ławek zauważane są częściej w prywatnych ogrodach. W parkach przeważają najczęściej proste, bardziej praktyczne konstrukcje.

Rodzaje ławek ogrodowych

Ławkę należy dobrać do stylu aranżacji ogrodowej, posiadanych mebli ogrodowych oraz elementów tzw. małej architektury. Poniżej przedstawiamy surowce najczęściej wykorzystywane do produkcji ławek.

Drewno. Materiał naturalny i uniwersalny. Pasuje do większości ogrodów. W stylu wiejskim wykorzystuje się grube drewniane bale, a w aranżacjach klasycznych – drewno łączone z elementami żeliwnymi. Zaletą drewna jest duża dostępność oraz niska cena. Wadą - konieczność regularnej konserwacji.

Metal oraz żeliwo.  Materiały wykorzystywane najczęściej do produkcji elementów wykończenia, które zestawia się z drewnianym oparciem oraz siedziskiem. Dostępne są jednak całe ławy z kutego, bogato zdobionego żeliwa oraz lekkiego metalu z siatkowym siedziskiem.

Technorattan. Tworzywo sztuczne, które imituje rattan. Zaletą tego surowca jest jego lekkość i łatwość utrzymania w czystości. Wygląda elegancko i sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach.

Kamień.  Surowiec wyjątkowo odporny na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych. Kamienne ławki są ciężkie i masywne, zazwyczaj montuje się je na stałe. Idealne do ogrodów w stylu klasycznym.

Jak krok po kroku zrobić ławkę ogrodową

Najłatwiejsza w wykonaniu ławka ogrodowa składa się z deski i dwóch pni. Pień powinien posiadać około 40 cm wysokości i minimum 30 cm średnicy. Przed użyciem warto go oczyścić oraz pokryć preparatem impregnującym.

Następnie zabezpieczamy części, które będą miały bezpośredni kontakt z podłożem. Można zrobić to folią lub lepikiem. Dodatkowa bariera uchroni drewno przed nadciąganiem wilgoci.

Na koniec wykonujemy siedzisko. Na pniach montujemy dwie docięte na wymiar deski. Materiał dokładnie szlifujemy, zaokrąglamy kanty i pokrywamy impregnatem. Ostatnim krokiem w montażu jest przytwierdzenie desek do pni z drewna.

Ważne dodatki pasujące do ławek ogrodowych

Ławka ogrodowa przyciąga wzrok. Niektóre ławki ogrodowe można wzbogacić o dodatkowe pasujące akcesoria. Zwykła ławeczka z drewna może wyglądać znacznie lepiej, jeśli dodasz do niej miękkie poduszki ogrodowe, dodające jej uroku. W sprzedaży można znaleźć poduchy o różnych rozmiarach, barwach i kształtach. Dopasujesz je w prosty sposób do każdego siedziska i oparcia. Uatrakcyjnią one przestrzeń oraz umożliwią Ci wygodny odpoczynek na świeżym powietrzu.

Powrót