Zmiany lokatorskie — co musisz o nich wiedzieć?

28.10.2024

Chcesz kupić mieszkanie, ale układ ścian działowych i drzwi wewnętrznych Ci nie odpowiada? A może uważasz, że w mieszkaniu jest za mało gniazdek? Wolałbyś prysznic, a nie wannę? Projekt mieszkania nie oznacza, że musisz rezygnować ze swoich marzeń i przyzwyczajeń — zastosuj przysługujące Ci prawo do wprowadzania zmian lokatorskich, które umożliwią Ci dostosowanie Twojego przyszłego mieszkania pod Twoje potrzeby.

Czym właściwie są zmiany lokatorskie i co można zmienić w ramach zmian lokatorskich? Czy wszystko ze zmianą lokatorską możliwe będzie do skorygowania? Czy będzie to wymagało całkowitej zmiany umowy deweloperskiej i jakich kosztów zmian lokatorskich możesz się spodziewać? Na te pytania chętnie odpowiemy w poniższym artykule, zostań zatem z nami, jeśli czeka Cię zakup mieszkania i chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co możesz skorygować w pierwotnym projekcie mieszkania.

zmiany lokatorskie


W tym artykule:

1. Zmiana lokatorska – co to jest? Czym jest wprowadzenie zmian lokatorskich?

2. Zmiany lokatorskie u dewelopera – z czym się one wiążą?

3. Zmiany lokatorskie – czy warto z nich skorzystać?

4. Zmiany lokatorskie – co dalej z nimi zrobić? Zmiany w projekcie



Zmiana lokatorska – co to jest? Czym jest wprowadzenie zmian lokatorskich?

Czym są zmiany lokatorskie na rynku pierwotnym? To nic innego, jak wszelkie zmiany, które związane są z użytkowaniem przez Ciebie lokalu, który chcesz kupić. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, jak i mieszkań, a nawet lokali komercyjnych. Co to oznacza? Zmiany lokatorskie to najprościej ujmując takie korekcje planu mieszkania, które sprawią, że będzie Ci się tam lepiej mieszkało.

Zwykle zmiany deweloperskie to zmiany rozkładu ścianek działowych, układu gniazdek i oświetlenia oraz układu instalacji wodno-kanalizacyjnej i instalacji elektrycznej. W niektórych przypadkach może to też dotyczyć wysokości opłat najmu, kwoty zakupu lub warunków zakupu. Niekiedy jest to też zmiana formy użytkowania lokalu — z mieszkalnej na komercyjną lub odwrotnie.

Zmiany lokatorskie w teorii i praktyce – jak to wygląda?

Zmiany lokatorskie mają ułatwić przyszłym mieszkańcom korzystanie z lokalu. Deweloper powinien zapoznać się z Twoimi propozycjami zmian lokatorskich, nie oznacza to jednak, że ma obowiązek je wszystkie spełniać. Jakie wprowadzenie zmian lokatorskich możliwe na pewno nie będzie? Na pewno takich, które znacząco ingerują w konstrukcję budynku i są niezgodne z panującym prawem budowlanym. Wyjątkowo szeroki zakres zmian lokatorskich może też znacząco wydłużyć etap prac, na co deweloper może cię po prostu nie zgodzić.

Zmiany lokatorskie a etap budowy, czyli kiedy wprowadzać zmiany lokatorskie? Ramy zmian lokatorskich

Kiedy należy zgłaszać zmiany w układzie mieszkania, modyfikacje punktów elektrycznych lub zmiany układu ścian? Zanim w ogóle o tym wspomnimy, konieczne będzie podpisanie umowy deweloperskiej z deweloperem. Dopiero gdy formalnie lokal będzie Twój, możesz zaproponować zmiany.

Termin zgłaszania ewentualnych zmian lokatorskich powinien być określony w umowie deweloperskiej. Koniecznie sprawdź ją, jeśli chcesz zgłosić zmiany lokatorskie, gdyż umowa często dokładnie opisuje, jaki jest zakres i termin wprowadzenia zmian lokatorskich.

Zmiany lokatorskie na rynku pierwotnym a umowa deweloperska

Zmiany lokatorskie należy zgłosić pisemnie do dewelopera. Wniosek powinien zawierać zakres wprowadzanych zmian, opis wykonaj w szczegółowy sposób. Pismo to podstawa do rozpoczęcia procedury zmian lokatorskich, jak również pozwoli deweloperowi sprawdzić, czy zmiany lokatorskie obejmują możliwości konstrukcyjne i instalacyjne.

Zmiany lokatorskie u dewelopera – z czym się one wiążą?

Zakres wprowadzanych zmian może być różny. Zmiana układu ścian będzie na pewno bardziej problematyczna niż dołożenie dwóch czy trzech gniazdek elektrycznych w salonie. Co obejmują zmiany lokatorskie i jak ma się to do czasu? Adaptacja lokalu na potrzeby kupującego może potrwać, jeśli zgłosimy zmiany lokatorskie w formie większych przeróbek.

Zmiany lokatorskie uwzględniają przeróbki, które mają pomóc mieszkańcom w wygodniejszym użytkowaniu lokalu. Do zakresu wprowadzanych zmian może zatem zaliczać się: zmiana układu ścian działowych, kierunek otwierania drzwi, umiejscowienie i liczba gniazdek elektrycznych, inne przewody elektryczne, wielkość i modele parapetów, kolor stolarki otworowej, umiejscowienie grzejników oraz rozkład oświetlenia.

Dokonanie zmian lokatorskich nie może być sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego.

Zmiany lokatorskie – cennik

Cennik może być różny, a przed dokonaniem zmian lokatorskich powinieneś się z nim koniecznie zapoznać. Zakłada się, że za zmianę punktów oświetlenia i punktów elektrycznych płaci się od 50 do 200 zł za sztukę. Zmiany dotyczące rozkładu ścian to koszt nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

zmiany lokatorskie - jak z nich skorzystać?

Zmiany lokatorskie – czy warto z nich skorzystać?

Zmiana układu mieszkania, zmiana układu ścian lub drobne przeróbki oświetlenia mogą okazać się błogosławieństwem dla Ciebie, jako przyszłego mieszkańca. Jeśli zatem wiesz od razu, że układ mieszkania Ci się nie podoba, warto zmianę lokatorską po prostu zgłosić. Zmiana lokalizacji ścian na etapie deweloperskiej umowy będzie po prostu łatwiejsza do osiągnięcia.

Jaki jest koszt zmian lokatorskich? Czy wszystkie zmiany inwestorskie są możliwe?

Zmiana usytuowania ścian to koszt nawet do kilkunastu tysięcy złotych, podczas gdy inne prace, montaż przyłączy, rozmieszczenie gniazd elektrycznych może kosztować od 50 do 200 zł za sztukę. Projekt zmian lokatorskich będzie zawierał dokładny cennik.

Wprowadzenie zmian deweloperskich nie będzie możliwe, jeśli zmiany lokatorskie uwzględniają sytuacje niezgodne z prawem budowlanym.

Architekt wnętrz – czy warto go zatrudniać w przypadku zmian lokatorskich?

Zmiana lokalizacji ścian, zmiany projektu mieszkania, a nawet rozmieszczenie punktów elektrycznych warto skonsultować z architektem wnętrz. Dlaczego? Zatrudniając profesjonalistę, masz pewność, że mieszkanie Twoich marzeń będzie na pewno wygodne i funkcjonalne. To szczególnie ważne, jeśli zmiany projektu mieszkania są duże i wymagają solidnego przemyślenia. Architekt wnętrz zadba też o taki rozkład nowych pomieszczeń, który będzie zgodny z obowiązującym prawem.

Zmiany lokatorskie – co dalej z nimi zrobić? Zmiany w projekcie

Zmiany deweloperskie to doskonała okazja, aby dopasować przyszły lokal do swoich potrzeb. Jeśli wiesz, że będziesz potrzebował takich zmian, koniecznie zgłoś je na odpowiednim etapie. Deweloper określi, w jakim terminie będzie możliwe wprowadzenie zmian, poda odpowiedni cennik i zapewni Ci komfortowy lokal.


Zainspiruj się!

Jak naprawić przewiercony przewód w ścianie?

Ściana z efektem rdzy — ten nowoczesny design to hit tego roku!

9 rzeczy, które wpływają na cenę mieszkania

Powrót