Zielony dom — jakie kwiaty doniczkowe wybrać?
Piękne wnętrza to pomieszczenia, w których tętni życie, są przytulne, przyjazne i ciekawe. Rośliny doniczkowe zdecydowanie sprawdzą się jako wyjątkowa dekoracja pokoju, przy czym dobrze będą wyglądały zarówno w minimalistycznych wnętrzach, jak i w bardziej bogatych aranżacjach. Kwiaty domowe ustawia się w salonie, sypialni, kuchni, ale również w łazience i korytarzu — sprawdzą się zatem wszędzie, w małych i przestronnych pomieszczeniach, w jasnych i ciemniejszych aranżacjach. Ładna roślina doniczkowa ożywi aranżację i sprawi, że będziesz czuł się lepiej.
Rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze, dlatego warto zadbać o nawet niewielką roślinkę w domu lub mieszkaniu. Taki ciekawy okaz nie tylko będzie ładnie się prezentował — roślina pozytywnie wpływa na mieszkańców, kwiaty poprawiają samopoczucie i w warunkach domowych mogą stać się naturalnym filtrem powietrza. Wyjątkowo dekoracyjna roślina stanie się ozdobą pomieszczenia.
Na rynku dostępne są różnorodne kwiaty doniczkowe do domu. Wybór nie będzie zatem taki prosty. Zanim zakupisz swoją pierwszą roślinkę, zapoznaj się z naszymi propozycjami — przygotowaliśmy gatunki, które sprawdzą się idealnie dla początkujących ogrodników.
W tym artykule:
1. Jak wybrać kwiaty doniczkowe zielone?
2. Jakie rośliny doniczkowe są mało wymagające?
3. Jakie kwiaty doniczkowe kwitnące będą prezentowały się najlepiej?
Jak wybrać kwiaty doniczkowe zielone?
W czasie wyboru roślin doniczkowych dobrze jest sprawdzić, jakie warunki panują w domu lub mieszkaniu. Niektóre rośliny wolą stać w nasłonecznionym miejscu, inne wręcz przeciwnie — wymagają cienistych stanowisk lub preferują rozproszone światło. Różnie może się też roślina zaopatrywać na wilgotność powietrza.
Złe warunki to zły wzrost roślin
W niekorzystnych warunkach roślina będzie rosła zdecydowanie gorzej, może też usychać i zamierać, dlatego w swoim pokoju ustaw odpowiednią roślinę. Z odpowiednią rośliną doniczkową łatwiej Ci będzie zadbać o jej zdrowie i dobry stan, dzięki czemu posiadanie kwiatów doniczkowych będzie przyjemnością.
Zakup rośliny w sklepie
W czasie zakupu zwracaj też szczególną uwagę na stan roślin doniczkowych. Nie kupuj kwiatów, które usychają, są nienaturalnie przebarwione lub pojawiają się na nich szkodniki. Zadbaj zwłaszcza o to, by okazy nie były pokryte małymi muszkami — walka z przędziorkami nigdy nie jest przyjemna, a szkodnik ten potrafi być dla roślin naprawdę uciążliwy.
Po przyniesieniu nowego okazu do domu dobrze jest na kilka lub kilkanaście dni odizolować roślinę od pozostałych kwiatów doniczkowych. Dzięki temu będziesz pewien, że okaz jest zdrowy i nie zarazi niczym pozostałej kolekcji.
Jakie rośliny doniczkowe są mało wymagające?
Obawiasz się, że zajmowanie się roślinami będzie zbyt trudne? Na szczęście istnieją takie okazy, które sprawdzą się idealnie na początek! Mało wymagające kwiaty doniczkowe to rośliny, które nie wymagają dużych nakładów pracy i dużego doświadczenia, by prezentowały się dobrze, były zdrowe i nie sprawiały kłopotów właścicielom. Takie kwiaty w doniczkach to prawdziwy skarb dla tych, którzy nie mają czasu na zajmowanie się roślinami lub dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z zielenią w domu.
Paprocie dla początkujących
Piękne paprocie to idealna propozycja dla początkujących ogrodników. Sprawdza się zwłaszcza jako rośliny cieniolubne do słabo oświetlonych pomieszczeń. Jeśli pokój jest jaśniejszy, zadbaj, by paproć była oświetlona raczej rozproszonym, niż bezpośrednim światłem. Paprocie wymagają dużej wilgotności, podlewaj je zatem często.
Niektóre odmiany mogą mieć zaskakujące kształty. Paprocie świetnie prezentują się w wiszących doniczkach. To zwykle duże rośliny, ale bez problemu zakupisz też mniejsze okazy. Ta propozycja idealnie sprawdzi się jako naturalny filtr — paproć świetnie oczyszcza powietrze, zamieniając dwutlenek węgla w tlen.
W czasie pielęgnacji należy pamiętać, że paprociom szkodzi suche powietrze.
Mało wymagające sukulenty
Sukulenty to doskonała propozycja dla zapracowanych i początkujących. Dostępne są w ciekawych kształtach, mogą mieć sercowate liście lub ostro zakończone liście. Tolerują umiarkowane podlewanie i zwykle znoszą też przesuszanie. Preferują stanowiska jasne, pełne słońca, świetnie zatem sprawdzą się na parapetach.
Dekoracyjne liście i ciekawa forma sprawiają, że sukulenty świetnie prezentują się w zróżnicowanych grupach. Niezwykła odmiana może być otoczona nieco prostszymi okazami. Popularne jest tworzenie kompozycji na talerzykach, w słoikach lub w formie obrazów. Z sukulentów można też stworzyć zieloną ścianę. To atrakcyjna opcja do każdego wnętrza.
Szczególnie atrakcyjne mogą być tzw. żywe kamienie.
Atrakcyjne sansewierie
Jedną z ciekawszych, a jednocześnie mało wymagających roślin jest sansewieria. Jej liście mają zwykle zielony kolor, ale mogą też ciekawie się przebarwiać w naturalny sposób. W uprawie domowej mają zwykle wąskie liście. Odmiany o przebarwiających się, połyskujących liściach to cenione kwiaty doniczkowe zielone.
Są łatwe w uprawie, znoszą półcieniste miejsca i ograniczone podlewanie. Mogą osiągać spore rozmiary, warto zatem zapoznać się z danymi na temat kupowanej odmiany. W domowych warunkach radzą sobie doskonale i mogą stać się atrakcyjną opcją do domowej, miejskiej dżungli.
Jakie kwiaty doniczkowe kwitnące będą prezentowały się najlepiej?
Kwiaty doniczkowe zielone powinny być ozdobą pomieszczenia, w którym się znajdują. Warto zatem zdecydować się też na zakup takich okazów, które są ciekawsze w swojej formie. W przestronnych wnętrzach warto zakupić kwiaty domowe o dużych liściach. Sprawdzą się też okazy, które mają długie liście lub takie o okazałych, sercowatych liściach. Zielone liście mogą posiadać naturalne przebarwienia — takie pstrokate rośliny są bardzo cienione.
Wyjątkowa dekoracyjność monstery
Wśród roślin doniczkowych, które zaprezentują się wyjątkowo dobrze w pomieszczeniach, znajduje się na pewno monstera. Wiele odmian łączy jedna, wspólna cecha — wysokie walory estetyczne. Ich liście mają zwykle postrzępioną formę lub są „dziurawe”, dzięki czemu ciekawie prezentują się w przestrzeni.
Monstera to mało wymagająca roślina. Znosi nawet chwilowe, cieniste stanowiska. Jej ozdobą są duże liście, które warto regularnie wycierać z kurzu wilgotną, miękką ściereczką. W ciemnym miejscu mogą rosnąć mniej okazale, w przypadku pełnego słońca należy uważać na poparzenia liści.
Skrzydłokwiat — piękno i elegancja
Piękny kwiat doniczkowy o zielonych liściach — to właśnie skrzydłokwiat. Roślina może posiadać duże kwiaty, zwykle w białym kolorze. Jest łatwa w uprawie, znosi zacienione stanowiska, ale lepiej radzi sobie w jaśniejszych pomieszczeniach. Wymaga umiarkowanego podlewania. W ciemniejszych pokojach warto regularnie ją nawozić.
Inne ciekawe doniczkowe rośliny
Ciekawymi okazami może okazać się także dla niektórych fikus sprężysty lub filodendron pnący. Ich dobremu wzrostowi sprzyja większa ilość światła i umiarkowane podlewanie. Nieco mniej wymagająca co do podlewania jest większość palm. Ich zaletą jest to, że produkują duża ilość tlenu i sprzyjają dobremu samopoczuciu, niwelując stres, zmęczenie i bóle głowy.
Zainspiruj się!
Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe. Monstera — jak o nią dbać?