Z zagłówkiem czy bez? Jakie łóżko do sypialni wybrać?

07.01.2023

Wygodne łóżko do sypialni to element, który odpowiednio zadba o komfort snu i nocnego odpoczynku. Łóżko to przede wszystkim stabilna rama, sprężysty stelaż i komfortowy materac. Do jego budowy można jednak dołączyć dodatkowy element — zagłówek.

Zagłówek to nic innego jak przedłużona część górna łóżka, która może stanowić dodatkowe oparcia dla głowy lub ciała. Na rynku popularne są zarówno modele łóżek z zagłówkiem, jak i takie bez zagłówka. Na który lepiej się zdecydować? Do jakiej sypialni pasuje? Zobacz razem z nami, czy łóżko z zagłówkiem jest idealne, czy może łóżko bez zagłówka będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

 

łóżko tapicerowane z zagłówkiem

 


W tym artykule:

1. Jak praktyczny jest zagłówek do łóżka?

2. Czy rama łóżka musi mieć zagłówek?

3. Łóżko z drewnianym czy tapicerowanym zagłówkiem?

4. Zagłówek w pokoju pary a zagłówek w pokoju młodzieżowym — czym się różnią?

5. Co zamiast zagłówka?



 

Jak praktyczny jest zagłówek do łóżka?

Górna rama łóżka może być wyciągnięta, dzięki czemu stworzy praktyczny zagłówek. Z miękkim zagłówkiem tapicerowanym lub prostym drewnianym zagłówkiem wiąże się podniesienie komfortu odpoczynku oraz zwiększenie estetyki całej sypialni.

Do wieczornego czytania książki i oglądania telewizji

Zagłówek za łóżkiem służy głównie do opierania się o niego, gdy na łóżku odpoczywa się w pozycji siedzącej, najczęściej czytając książki lub oglądając telewizję. Zagłówek oddziela wtedy od tynku, dzięki czemu nie czuje się zimnej ściany. Zwiększa to komfort odpoczynku zwłaszcza wtedy, gdy np. w sypialni nie ma dodatkowego fotela, a nie chce się korzystać z salonu.

Estetyka sypialni a wezgłowie

Wezgłowie to zatem idealne podparcie, ale również i atrakcyjny element dekoracyjny. Wybierając łóżko tapicerowane lub o zwyczajnej ramie z materacem warto zdecydować się na modele z zagłówkiem. Wygląd sypialni na pewno zyska, gdy zagłówek zostanie zainstalowany za łóżkiem. Oczywiście łóżko bez zagłówka można dodatkowo w takowy wyposażyć. Świetnie w roli zagłówka sprawdzą się np. panele tapicerowane na ścianie.

Do każdego stylu wnętrzarskiego — łóżko z zagłówkiem

Zagłówki pojawiają się w różnych aranżacjach, zarówno w dużej, jak i małej sypialni. Często z tego elementu korzysta się, urządzając pomieszczenie w stylu minimalistycznym, stylu glamour lub stylu skandynawskim. To świetne rozwiązanie do każdej klasycznej oraz romantycznej aranżacji i doskonały wybór dla tych, którzy uwielbiają idealne dopasowanie pomieszczenia do indywidualnych preferencji.

Aranżacja, która świetnie sprawdzi się w sypialni

Piękne zagłówki podnoszą estetykę wnętrza zwłaszcza wtedy, gdy łóżko ustawione jest pod jedną z pustych ścian — zagłówek może być wyeksponowany wtedy w pełni. Nie w każdej sypialni takie rozwiązanie będzie możliwe, jednak zawsze możesz zdecydować się na inny model zagłówka.

 

Czy rama łóżka musi mieć zagłówek?

Nie każde łóżko wyposażone jest w zagłówek. W większości przypadków duże łóżko tapicerowane, łóżko kontynentalne lub małżeńskie łóżko może być wyposażone w wezgłowie. Większe modele łóżek zagłówki zwykle mają wbudowane już w ramę tak, że całość stanowi nierozerwalnie połączone ze sobą elementy.

Łóżka tapicerowane zwykle mają pikowane wezgłowie. Zagłówek z miękkiego materiału zwiększa komfort wypoczynku i atrakcyjność łóżka. Zakup łóżka warto zatem przemyśleć i wybrać model, który posiada ładne i funkcjonalne wezgłowie.

Wielkość zagłówka zależy też od wielkości sypialni. Niskie łóżko zwykle ma niski zagłówek, ale coraz częściej spotyka się przy niskich łóżkach wezgłowia wysokie i szerokie, które pełnią też funkcję półki lub nawet szafeczki.

Różne wnętrza w różnych stylach można wyposażyć w łóżka z wezgłowiem. Dzięki nim sypialnia będzie naprawdę funkcjonalna. Meble można zakupić z zagłówkiem lub takowy dokupić osobno. Pamiętaj, że łóżko ma być wygodne, a jego wybór powinien należeć do przyszłego użytkownika wnętrza sypialni.

 

Łóżko z drewnianym czy tapicerowanym zagłówkiem?

Atrakcyjne łóżka z wezgłowiem mogą różnie wyglądać, a same zagłówki mogą być wykonane z różnych materiałów. Popularne są zarówno piękne zagłówki z drewna lub płyty, jak i takie modele, które są pokryte miękkim materiałem.

Drewniany zagłówek do łóżka

W przypadku wezgłowia z drewna lub płyty stawia się zwykle na atrakcyjne modele, które mają kolor i wzór drewna naturalnego i pasują idealnie do ramy. Takie łóżko z zagłówkiem sprawdzi się w każdej sypialni, ale szczególnie dobrze wyglądać będzie w bardziej klasycznych aranżacjach.

Taki typ łóżka z drewnianym wezgłowiem może być jednak niewystarczająco wygodny do odpoczynku w pozycji siedzącej. Co prawda oddziela od ściany, ale trudno wyobrazić sobie wygodne oparcie się o drewniany, twardy zagłówek. Z tego względu często drewniane wezgłowia służą jedynie jako dekoracja, a jeśli chce się o nie oprzeć, podkłada się pod plecy poduszki.

Tapicerowane wezgłowia

Jeśli lubisz wieczorami siedzieć na łóżku, dobrym pomysłem będzie na pewno tapicerowane wezgłowie. Warto kupić łóżko z takim zagłówkiem wtedy, gdy szukasz maksymalnego komfortu. Łóżko bez zagłówka nie będzie tak wygodne i nie pozwoli komfortowo oprzeć się o ścianę. Z tapicerowanym zagłówkiem sypialnia będzie funkcjonalna i ciekawsza.

Tapicerowane modele zagłówków mogą mieć tendencję do przyciągania kurzu i alergenów, dlatego dbaj o regularne odkurzanie i czyszczenie materiału. Łóżko to najważniejszy mebel, który ustawiasz w swojej sypialni, wybrać warto taki model, który zapewni maksimum komfortu i nie będzie sprawiał kłopotów.

 

z zagłówkiem czy bez jakie łóżko do sypialni wybrać

 

Zagłówek w pokoju pary a zagłówek w pokoju młodzieżowym — czym się różnią?

Warto dopasować zagłówek do potrzeb osób, które mieszkają i korzystają z danej sypialni. Jeśli para uwielbia wieczorami siedzieć w łóżku, np. oglądając filmy, zagłówek będzie doskonałym rozwiązaniem. Dla tych, którzy poszukują maksymalnego komfortu, oferowane są modele łóżek z regulowanym zagłówkiem, który można dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Przy wyborze łóżka dla par taki ciekawy element może okazać się prawdziwą gratką.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku pojedynczego łóżka dla singla lub łóżka młodzieżowego. Modele te najczęściej sprzedawane są bez zagłówków, a przecież młode osoby lubią odpoczywać, siedząc po prostu na łóżku. Łóżko bez zagłówka może okazać się zatem o wiele mniej funkcjonalne dla takich osób. W przypadku braku zagłówka warto takowy dokupić lub zdecydować się na rozwiązania zastępcze: okładziny ścienne albo panele tapicerowane.

 

Co zamiast zagłówka?

Nie każdego stać na łóżko z zagłówkiem lub potrzeba posiadania zagłówka pojawia się już po tym, jak kupi się meble i ramę bez wezgłowia. W takim przypadku można oczywiście dokupić osobno zagłówek, ale równie dobrym pomysłem jest zastosowanie rozwiązań zastępczych.

Ścianę za łóżkiem warto wyłożyć miękkimi i ciepłymi panelami tapicerowanymi. To świetny pomysł zwłaszcza wtedy, gdy sypialnia jest niewielka, a łóżko dostawione do ściany dłuższym bokiem, czyli tym, na którym i tak zwykle nie znajduje się zagłówek. Oprócz paneli stosuje się też inne okładziny ścienne.

 


 

Zainspiruj się!

 

Twardy czy miękki? Jaki materac wybrać?


Pomysł na sypialnię – jak urządzić małą przestrzeń?


Jak ustawić łóżko w małej sypialni

Powrót