Wzorzysta, gładka czy może drewniana? - pomysły na podłogę w kuchni
Kuchnia to bardzo specyficzne miejsce, niezwykle wymagające, jeśli chodzi o wyposażenie i urządzenie przestrzeni. Musi spełniać wiele wymogów, aby była wygodnym i bezpiecznym miejscem, jednak zależy nam też na jej efektownym wyglądzie. Sporym problemem w tym pomieszczeniu jest wykończenie podłogi.
Wybór materiału wykonania podłogi do naszej kuchni nie jest łatwy. Co sprawdzi się na podłodze kuchennej? Jakich materiałów wykończeniowych użyć, aby była ona doskonała, mimo lat użytkowania? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania!
W tym artykule:
1. Ceramika na podłodze kuchennej — jaką podłogę wybrać?
Ceramika na podłodze kuchennej — jaką podłogę wybrać?
Każdy z nas chce mieć w kuchni modną podłogę. Aranżacja kuchni musi brać pod uwagę zarówno aspekt praktyczny, jak i estetyczny. Warto do kuchni wybrać praktyczną podłogę kuchenną, która będzie odporna na zalanie wodą i tłuszczem. W mniejszym stopniu na zarysowania i uderzenia, gdy nam coś upadnie podczas gotowania.
Najczęściej na kuchenną podłogę wybiera się ceramiczne płytki podłogowe. Jest to najbardziej popularny od lat sposób wykończenia kuchni. Płytki podłogowe ceramiczne występują obecnie w ogromnej gamie kolorystycznej. Wybór jest tak duży, że bez problemu dopasujemy je do stylu i kolorystyki naszej kuchni. Coraz częściej płytki na podłogę imitują wzory materiałów naturalnych.
Na uwagę zasługują płytki imitujące drewno, które wyglądają jak podłoga wyłożona drewnem. Taka nowoczesna podłoga do kuchni sprawdzi się do każdej aranżacji, do białej kuchni nowoczesnej, i do kuchni w stylu klasycznym. Podłoga imitująca panele drewniane i różne gatunki drewna, wizualnie ociepli wystrój, a jednocześnie będzie praktyczna i dużo bardziej odporna od standardowej drewnianej podłogi.
Jeśli marzysz o elegancji i luksusie to warto zwrócić uwagę na płytki wielkoformatowe. Najlepiej wyglądają położone na większej powierzchni albo w kuchni łączonej z salonem.
Tego rodzaju podłoga ma gładką powierzchnię, jest odporna na ścieranie i uszkodzenia, łatwa do utrzymania w czystości. Płytki mają jednak pewne wady: są twarde i większość szklanych przedmiotów, które spadną na podłogę, ulegnie stłuczeniu. Działa to także w drugą stronę: odpryskują uderzone ciężkim przedmiotem. Są też chłodne w dotyku i niezbyt przyjemnie się po nich chodzi boso. Jednak to niewielkie mankamenty w porównaniu do możliwości aranżacyjnych, jakie dają. Nadają się do ogrzewania podłogowego.
Winylowe panele podłogowe
Marzysz o drewnianej podłodze w kuchni? Do nowoczesnych aranżacji kuchni zamiast płytek sprawdzi się też podłoga winylowa. Lepsze będą panele winylowe LVT. Wykładziny winylowe stanowią praktyczną podłogę, która do złudzenia imituje drewno. Panele zastosowane na podłodze zamiast płytek są odporne na działanie wilgoci, zarysowania i zaplamienie. Panele laminowane łatwo się je czyści i mają właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie przyciągają kurzu i brudu. Podłoga pokryta panelami jest w dotyku cieplejsza niż płytki i dużo łatwiejsza od nich w montażu. Poradzi sobie z tym każdy, kto choć trochę w życiu majsterkował.
Panele z czasem ulegają zużyciu; nawet na najlepszych jakościowo pojawiają się przetarcia, rysy i odpryski.
Gresowe podłogi
To rodzaj bardzo twardych płytek ceramicznych. Może być polerowany – wygląda wtedy bardzo efektownie, ale jest nieodporny na plamy, a w mikropory wżerają się zabrudzenia, dlatego warto go zaimpregnować. Gres szkliwiony impregnacji nie wymaga, bo nie plami się i jest nienasiąkliwy. Ma jednak inna wadę: w wyniku uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu może odprysnąć.
Można wybrać gres o różnym wykończeniu powierzchni, m.in. poler, półpoler, satyna, lappato, albo imitujący naturalne materiały, np. drewno czy granit.
Odpowiedni wybór podłogi do kuchni daje dobrą bazę pod dalszą aranżację tego pomieszczenia i decyduje czy będzie ona funkcjonalna i wygodna dla właścicieli. Przemyślana decyzja to gwarancja zadowolenia przez długie lata.
Betonowa podłoga
Do nowoczesnej kuchni ciekawym sposobem będzie wykończenie podłogi betonem. Podłogi betonowe zyskują na popularności. Beton stanowi atrakcyjne wykończenie, zwłaszcza w aranżacjach minimalistycznych oraz industrialnych. Tego rodzaju podłoga wymaga pokrycia masą samopoziomującą, by była idealnie równa. Potem trzeba ją pokryć specjalną farbą do betonu, która w odpowiedni sposób zabezpieczy jej powierzchnię.
Podłoga z drewna w kuchni
Podłoga drewniana zamiast płytek sprawdzi się w projekcie kuchni. Warto wybrać podłogę z odpornego na zarysowania rodzaju drewna. W przypadku podłogi drewnianej do kuchni dobrze wybrać rodzaje drewna egzotycznego jak teak, jatoba, doussie, czy rodzimego jak dąb, jesion, buk, jawor, klon.
Jaki kolor powinna mieć podłoga w Twojej kuchni? Podłoga nadaje wnętrzu uroku, a możliwości wykończenia podłogi drewnem są obecnie bardzo duże. Kolorystyka zależy przede wszystkim od stylu kuchni. Możesz wybierać pomiędzy ciemną podłogą, a jasna podłogą. Zalety drewnianej podłogi to przede wszystkim charakterystyczny wygląd, przyjemny dotyk, odpowiedni materiał dla alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu. Zastosowanie drewnianych podłóg jest decyzja na lata, ponieważ można je odnawiać.
ZAINSPIRUJ SIĘ !!!
Jakie płytki na schody? Jak wybrać trwały materiał?
Remont łazienki w bloku? Podpowiadamy jakie płytki do małej łazienki wybrać.
Płytki imitujące beton do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz