Jak oszczędzać prąd - ekonomiczne oświetlenie domu i mieszkania

23.10.2021

Cena prądu rośnie, a wraz z nią nasze wydatki. Znaczne zużycie energii elektrycznej powodują nie tylko urządzenia elektryczne oraz sprzęt AGD, ale także włączone lampy wewnętrzne i zewnętrzne. Jak korzystać z oświetlenia, żeby oszczędzać prąd?

O ile na koszt energii elektrycznej nie mamy wpływu, wysokość rachunków możemy łatwo obniżyć, stosując się do kilku prostych wskazówek i pozbywając się niewłaściwych nawyków. Dzięki temu skorzysta na tym zarówno nasz domowy budżet, jak i środowisko naturalne niszczone w procesie spalania paliw kopalnych.

Poznaj sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej, które sprawdzą się w każdym domu!

 

lampy nad wyspa kuchenna


W tym artykule:

1. Stosuj żarówki energooszczędne

2. Dobierz rodzaj żarówki do pomieszczenia

3. Postaw na punktowe oświetlenie

4. Wykorzystuj światło dzienne

5. Pamiętaj o wyłączaniu światła

6. Zadbaj o energooszczędne oświetlenie zewnętrzne

7. Jak oszczędzać prąd? Zainwestuj w fotowoltaikę!



 

Stosuj żarówki energooszczędne

Żarówki LED powoli stają się w polskich domach standardem. Są one znacznie droższe niż tradycyjne świetlówki z żarnikiem wolframowym, ale korzystanie z nich powoduje odczuwalne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Szacuje się, że stosując żarówki LED, można zmniejszyć wydatki na oświetlenie nawet o 80%. Z czego to wynika? Tradycyjne żarówki jedynie 5% pobranej energii elektrycznej przekształcają na światło, natomiast cała reszta ulatnia się do otoczenia w postaci ciepła. Co więcej, lampy LED świecą znaczenie dużej, a częste włączanie i wyłączanie nie ma wpływu na ich żywotność.

Mało kto natomiast zdaje sobie sprawę, że na oszczędzanie energii wpływ ma także wybór odpowiedniej żarówki LED. Pod uwagę należy wziąć tak zwaną wydajność świetlną żarówki, czyli stosunek ilości emitowanego światła (podawanej w lumenach) do pobieranej przez nie energii. Im wyższa jest ta wartość (wyrażana w lm/w), tym lepiej – porównując żarówki o takiej samej liczbie lumen, warto więc wybrać tę, która ma mniejszy pobór mocy. Dzięki temu można obniżyć zużycie prądu na oświetlenie wewnętrzne o kolejne 10%.

Popularność technologii LED sprawia, że obecnie tego typu lampy mogą dawać zarówno światło zbliżone do naturalnego, jak i tworzące określony klimat. Poza mocą i kolorem do wyboru jest także temperatura barwowa decydująca o tym, czy emitowane światło będzie raczej żółte i nastrojowe czy nowoczesne i białe.

 

Dobierz rodzaj żarówki do pomieszczenia

Oszczędzać energię można również, dostosowując moc źródeł zasilania do rzeczywistych potrzeb domowników. Częstym błędem jest dobór żarówki o zbyt dużym poborze mocy do pomieszczenia, które wcale nie musi być dobrze oświetlone bądź jest rzadko używane. W efekcie marnujemy prąd i płacimy wyższe rachunki za energię elektryczną.

Zastosowanie żarówek LED o dużej mocy ma sens jedynie w pomieszczeniach, w których przebywa się przez dłuższy czas. W łazienkach oraz w przypadku oświetlenia ogólnego czy dekoracyjnego lepiej sprawdzą się halogeny, które są tańsze niż lampy LED, a jednocześnie mają większą wydajność i zużywają mniej prądu niż żarówki tradycyjne. W miejscach, z których korzysta się bardzo krótko, na przykład na schodach, w garażu czy pomieszczeniu technicznym, w celu oszczędzania prądu warto zainstalować czujniki ruchu.

Jeszcze większą oszczędność energii elektrycznej umożliwi wybór lamp wyposażonych w tryb oszczędzania energii oraz zastąpienie tradycyjnych włączników tak zwanymi ściemniaczami, które pozwalają na zmianę natężenia światła w zależności od bieżących potrzeb.

Postaw na punktowe oświetlenie

Jeśli chcesz obniżyć rachunki za prąd, zamiast centralnego źródła światła staraj się jak najczęściej korzystać z lamp o niższym poborze mocy, przypisanych do konkretnych czynności. Może to być na przykład plafon zamocowany nad stołem jadalnym, kinkiet ścienny lub postawiona przy łóżku lampka nocna do czytania bądź lampka biurkowa służąca do pracy w godzinach wieczornych.

Oświetlenie punktowe nie tylko ułatwia oszczędzanie prądu, ale również pełni funkcję ozdobną i wpisuje się w najnowsze trendy aranżacyjne. Przy pomocy kilku różnych źródeł oświetlenia z łatwością podzielisz mieszkanie na strefy, nadając im określony styl i charakter. O ile w pokoju dziennym warto postawić na nieco mocniej świecący żyrandol, który przyda się podczas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, w sypialni lepiej sprawdzi się lampa wisząca dająca nieco bardziej przygaszone światło.

Jeśli decydujesz się żyrandol do salonu z kilkoma żarówkami o dużej mocy, rozważ zastosowania podwójnego włącznika, dzięki któremu w każdej chwili będziesz mógł wyłączyć część z nich.

Rodzajem oświetlenia coraz chętniej wykorzystywanym przez osoby dążące do zmniejszenia zużycia prądu są listwy LED, które wyglądają efektownie i jednocześnie pobierają z sieci jedynie bardzo niewielką ilość energii. Ich niewątpliwą zaletą jest także niska cena oraz prosty montaż. Taśmy LED doskonale nadają się na przykład do podświetlenia blatu kuchennego oraz jako oświetlenie meblowe - do wyeksponowania ozdobnych półek w salonie.

 

Blat kuchenny oświetlony listwą LED

 

Wykorzystuj światło dzienne

 

Jeśli chcesz oszczędzać energię w swoim domu, staraj się jak najczęściej korzystać z naturalnego światła. Tę oczywistą zależność warto uwzględnić już na etapie budowy lub kupowania domu – pokoje, w których spędza się najwięcej czasu powinny znajdować się od zachodu oraz południa, dzięki czemu będzie wpadać do nich najwięcej światła dziennego. Dobrym posunięciem jest także stosowanie na poddaszach świetlików oraz okien dachowych, zastąpienie fragmentów ścian luksferami oraz montaż drzwi z przeszklonymi powierzchniami.

Jeżeli jednak jesteś już w posiadaniu mieszkania, sięgnij po prostsze metody: stół i biurko postaw pod oknem,  zrezygnuj z zasłon i firan wykonanych z grubych tkanin i pomaluj ściany na jasny kolor, który rozjaśni i optycznie powiększy wnętrze. Pamiętaj, że światło słoneczne nie tylko nic nie kosztuje, ale jest także korzystne dla naszego wzroku.

Pamiętaj o wyłączaniu światła

Punktem wyjścia do oszczędzania energii elektrycznej powinna być zmiana codziennych nawyków. Jeśli wychodzisz z pomieszczenia na dłużej niż minutę, zawsze wyłączaj światło. Przypominaj o tym na bieżąco innym domownikom, w szczególności tym najmłodszym – już od najmłodszych lat ucz swoje dzieci, jak oszczędzać energię elektryczną i tłumacz im, jakie zachowania przekładają się na większe zużycie prądu.

W pomieszczeniach najczęściej używanych, z których wieczorem korzysta cała rodzina, a więc światło jest włączone bez przerwy nawet przez kilka godzin zalecana jest wymiana oświetlenia na lampy LED posiadające największą wydajność świetlną.

 

Zadbaj o energooszczędne oświetlenie zewnętrzne

Oszczędzanie prądu nie powinno ograniczać się do wnętrza domu, ale dotyczyć także jego otoczenia. Kupując lampy zewnętrzne, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich moc i pobór energii, ale również bezpieczeństwo osób przebywających na terenie posesji po zmroku.

Do oświetlenia ogrodu ekonomicznie będzie użyć latarnie ogrodowe i słupki oświetleniowe LED oraz świecące dzięki przetwarzaniu energii słonecznej lampy solarne, natomiast dookoła elewacji warto zamontować kinkiety solarne lub lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu, które uruchamiają się wyłącznie kiedy zajdzie taka potrzeba.

Tego typu źródła światłą z jednej strony oznaczają sporą oszczędność energii, z drugiej – pełnią funkcję ozdobną, sprawiając że ogród wygląda klimatycznie, bez względu na porę roku.

 

Jak oszczędzać prąd? Zainwestuj w fotowoltaikę!

Zastanawiasz się, jak oszczędzać prąd w domu? Możesz zacząć produkować go we własnym zakresie! W tym celu musisz zainwestować w instalację fotowoltaiczną, która jest co prawda sporym  wydatkiem, ale pozwala całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii, a to oznacza zwrot z inwestycji nawet już po kilku latach i brak cyklicznych rachunków za prąd, który jest istotnym obciążeniem dla domowego budżetu.

Odnawialne źródła energii, w tym promieniowanie słoneczne, pozwalają na zasilanie lamp oraz urządzeń takich jak na przykład bojlery elektryczne, płyty indukcyjne oraz sprzęt chłodzący prądem pochodzących z natury, a korzystanie z nich w żaden sposób nie wpływa negatywnie na naszą planetę.

Wiesz już, jak korzystać z oświetlenia, aby skutecznie oszczędzać energię elektryczną w domu i ogrodzie. Pamiętaj, że nawet sama wymiana żarówek i wprowadzenie w życie dobrych nawyków szybko zaowocuje niższymi wydatkami na prąd. W końcu komu z nas nie zależy, żeby po opłaceniu rachunków jak najwięcej pieniędzy zostało w portfelu?

Powrót