Jaki dywan do salonu? Poznaj trendy na 2022 rok!
Choć na początku naszego wieku dywany do salonu i chodniki dywanowe na jakiś czas wyszły z mody, obecnie wracają ze zdwojoną popularnością. Trudno się dziwić – pokrycia podłogowe nie tylko dodają wnętrzu szyku i przytulności, ale też zapewniają izolację termiczną i akustyczną oraz chronią podłogę przed uszkodzeniami. Modele dywanów dostępne na rynku różnią się zarówno stylistyką, jak i właściwościami. Jak dobrać dywan do salonu, aby wpisał się w najnowsze trendy wnętrzarskie i zachował swój pierwotny stan jak najdłużej?
W tym artykule:
1. Dywany nowoczesne - modne wzory i kolory
2. Włochate dywany typu shaggy
4. Wełna, czyli wysoka jakość w naturalnym wydaniu
5. Dywany heat-set frise: estetyka i funkcjonalność
6. Sznurkowe dywany dla wymagających
7. Rozmiar dywanu a metraż salonu - jaki dywan wybrać?
Wybierając dywan, poza wyglądem należy zwrócić uwagę na technologię i materiał wykonania, ponieważ w dużej mierze to od nich zależy trwałość pokrycia podłogowego oraz łatwość jego czyszczenia. Z naszego artykułu dowiesz się, który rodzaj włókna jest najbardziej praktyczny i jakie dywany do salonu będą królować w naszych mieszkaniach w nadchodzącym roku.
Dywany nowoczesne - modne wzory i kolory
Niezmiennie najchętniej kupowane są dywany jednokolorowe. Dlaczego? Łatwo je dopasować do stylistyki wnętrza, poza tym są na tyle uniwersalne, że nie znudzą się i nie wyjdą z mody. Wbrew pozorom nie jest to jednak rozwiązanie wyłącznie dla amatorów prostych i bezpiecznych wyborów. Jednobarwne pokrycie podłogowe może wyglądać bardzo efektownie dzięki niebanalnej kolorystyce, połyskującemu włosiu, frędzlom lub cieniowaniu.
Alternatywą dla dywanów w jednym kolorze są modele dwukolorowe ozdobione abstrakcyjnymi, egzotycznymi lub geometrycznymi wzorami. Szczególnie dużą popularnością cieszą takie motywy jak marokańska koniczyna oraz liście monstery. Tego typu dywan będzie pięknie prezentował się w zwłaszcza w salonie urządzonym w stylu skandynawskim. Aby całość wystroju tworzyła spójną aranżację, motyw z dywanu warto powielić na poduszkach dekoracyjnych lub zasłonach.
Co ciekawe, drugie życie otrzymały także dywany perskie, dla których charakterystyczne są wielokolorowe, inspirowane naturą ornamenty. Te spektakularne pokrycia podłogowe najczęściej są wybierane do salonów klasycznych oraz vintage.
Włochate dywany typu shaggy
Jeśli zależy Ci na stworzeniu w salonie przytulnej atmosfery oraz zapewnienie wyjątkowego komfortu użytkowania, wybierz dywan shaggy. Tak zwane „włochacze” wyróżnia długie runo, które jest niezwykle miękkie i dosłownie otula podczas chodzenia. Te modne już od kilku sezonów dywany najczęściej występują w kolorystyce szarej oraz beżowej, ale chętnie wybierany jest także pastelowy róż oraz granat. Hitem aranżacyjnym w sypialni oraz części wypoczynkowej w salonie są obecnie dywany rabbit - tak puszyste, że przypominają w dotyku królicze futro.
Tego typu dywany mają też swoje wady. Ich pielęgnacja jest dość wymagająca, poza tym z czasem ulegają udeptaniu, dlatego raczej nie jest to inwestycja na długie lata. Najlepiej sprawdzą się dywany shaggy z umiarkowanie długim, gęstym runem. Jakość pokrycia podłogowego można również ocenić, biorąc pod lupę jego wagę – im większa, tym lepiej.
Wełna, czyli wysoka jakość w naturalnym wydaniu
Wełna nie bez powodu kojarzona jest z doskonałą jakością i dobrym smakiem. To naturalne włókno jest nie tylko wyjątkowo eleganckie i miękkie, ale też trwałe, więc odpowiednio pielęgnowane może posłużyć kilku pokoleniom. Najlepsza i najdroższa jest przędza pozyskiwana z sierści owiec nowozelandzkich (ma ona największą grubość i długość włosia).
Dywany wełniane posiadają szereg unikalnych właściwości. Ich powierzchnia jest pokryta lanoliną, co zapobiega rozwojowi szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Co więcej, wełniana tkanina przepuszcza powietrze i reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniu.
Z drugiej strony, dywany wełniane ulegają pyleniu, czyli gubią swoje runo. Zjawisko to jest nasilone zwłaszcza w początkowym okresie eksploatacji, co powoduje konieczność częstego odkurzania dywanu i może być uciążliwe dla osób posiadających alergię.
Dywany heat-set frise: estetyka i funkcjonalność
Udaną imitacją wełnianych pokryć podłogowych do salonu są znacznie tańsze dywany polipropylenowe, których runo poddaje się obróbce termicznej, a następnie kilkakrotnie skręca. Dzięki zaawansowanemu procesowi uszlachetniania są bardzo miękkie i sprężyste, a przy tym wyjątkowo praktyczne - odporne na ścieranie, udeptywanie i zabrudzenia.
Polipropylenowe dywany oraz wykładziny dywanowe nadają się do niemal każdego wnętrza domu - od salonu, przez sypialnię i gabinet, aż po pokój dziecięcy. Mogą mieć zarówno stonowane, jak i żywe kolory, które nie blakną pod wpływem silnego promieniowania słonecznego. Co więcej, dywany te posiadają właściwości antystatyczne, co w praktyce oznacza, że odpychają kurz oraz znajdujące się z nim roztocza, więc świetnie nadają się jako dywany dla dzieci.
Sznurkowe dywany dla wymagających
Dywany tkane (inaczej sznurkowe) to idealne rozwiązanie dla osób, które poza estetyką cenią sobie walory praktyczne. Zamiast ciętego runa posiadają one gęsty i ciasny splot, co sprawia, że są łatwe w czyszczeniu i wytrzymałe – na takim dywanie można stawiać ciężkie meble i poruszać się po nim meblami na kółkach. Pozbawione włosia pokrycia podłogowe wcale nie tracą na atrakcyjności. W zależności od kolorystyki, kształtu oraz dodatkowych dekoracji można wykorzystać je w nowoczesnych aranżacjach, ozdobić nimi tradycyjne wnętrze lub sprawić, że przestrzeń stanie się oazą sielskości i spokoju.
Do produkcji dywanów sznurkowych używane są włókna naturalne lub sztuczne. Te drugie, w szczególności poliester, idealnie nadają się jako tworzywo na dywany i chodniki do kuchni oraz kącika kawowego w pokoju dziennym. To dlatego, że nie chłoną wody ani innych cieczy (tym samym podobnie jak sztuczna trawa są odporne na większość płynnych zabrudzeń). Ponadto, mają właściwości antyelektrostatyczne i dużą trwałość. Mniej wytrzymałe, ale bardzo stylowe są małe dywaniki sznurkowe z tworzyw naturalnych, takich jak juta czy bawełna. O ile dywan z juty przepięknie będzie prezentował się na podłodze w salonie w stylu boho, z bawełny produkuje się najczęściej dywaniki łazienkowe - przede wszystkim dlatego, że materiał ten jest miękki, nadaje się do prania w pralce i szybko schnie.
Rozmiar dywanu a metraż salonu - jaki dywan wybrać?
Aby optymalnie dopasować dywan do salonu, należy wziąć pod uwagę dostępną przestrzeń. Podczas gdy do dużego wnętrza można wybrać dywan o dowolnym rozmiarze, kształcie, wzorze i kolorze, dywan w salonie o niewielkim metrażu powinien stanowić jedynie dyskretny dodatek do reszty aranżacji. Dlaczego? Wzorzyste czy pstrokate dywany zamiast ożywić i ozdobić podłogę zdominują salon, optycznie go przy tym pomniejszając. Optymalnym wyborem będą w tej sytuacji małe dywany utrzymane w jasnej kolorystyce lub z delikatnie połyskującym runem, które rozświetli salon i sprawi, że będzie wydawał się większy niż w rzeczywistości.
Ogólna zasada jest taka, że wielkość dywanu nigdy nie powinna być równa powierzchni całej podłogi - w taki sposób kładzie się wykładziny PCV oraz wykładziny dywanowe.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Klasyka, która zawsze się obroni — najmodniejsze dywany do salonu | |
Ładne, trwałe i modne - nowoczesne dywany do domu | |
Wykładzina dywanowa – sposób na piękną i ciepłą podłogę |