Wymiary szafek kuchennych

13.04.2021

 

 

Zaprojektowanie zabudowy kuchennej to dość skomplikowana sprawa! Powierzchnia jest ograniczona, więc aby dobrze rozplanować wszystkie szafki kuchenne, trzeba dokładnie się zastanowić, czego potrzebujemy. Ponieważ szafki kuchenne stojące są kluczową kwestią podczas projektowania aranżacji kuchennej, producenci mebli kuchennych nieco ułatwili nam zadanie - wymiary gotowych szafek są standaryzowane i mają takie same wymiary, dzięki czemu łatwiej dopasować odpowiedni mebel do pomieszczenia i zabudowy AGD. Pozwala to także bez problemu połączyć szafki z różnych kolekcji. W takich meblach kuchennych szerokość, wysokość i głębokość zazwyczaj jest dostępna w ściśle określonych wariantach, dzięki czemu znając dokładne wymiary poszczególnych ścian, sami możemy wybrać z katalogu to, co nam się najbardziej podoba i co nam odpowiada (szczególnie jeśli korzystamy z oferty mebli modułowych), tworząc spersonalizowane zestawy mebli kuchennych. Większą swobodę dają nam jedynie meble projektowane na wymiar u stolarza, dzięki którym możemy zagospodarować każdy centymetr powierzchni naszej kuchni.

 

Standardowe wymiary szafek kuchennych

Wymiary szafek kuchennych należy dobierać do wielkości pomieszczenia i potrzeb użytkowników - dodatkowo wiele parametrów, jak na przykład wysokość dolnych szafek kuchennych dostosowano do średniego wzrostu mieszkańców danego kręgu kulturowego.

 

Szafki kuchenne stojące zazwyczaj mają wysokość około 82 centymetrów, a przez blaty kuchenne i akcesoria ich wysokość zwykle dochodzi do 90 centymetrów (wiele zależy od grubości wybranego blatu). Dolne szafki mają szerokość między 15 a 90 centymetrów i w sklepach najczęściej możemy znaleźć następujące szerokości szafek kuchennych: 15, 20, 30, 35, 40, 45, 50, 60, 80, 90 centymetrów - ta mnogość wymiarów pozwala dokładnie zaplanować zabudowę bez marnowania przestrzeni. Standardowa głębokość dolnych szafek kuchennych zazwyczaj znajduje się w przedziale 50-55 centymetrów, jednak zawsze powinniśmy uwzględniać dodatkowe 5 centymetrów na blat. Głębokość szafek kuchennych powinna jednak wynosić wymiary przynajmniej 60 centymetrów, jeśli planujemy zamontować na niej płytę indukcyjną lub kuchenkę gazową. Również szafki pod zlewozmywak powinny charakteryzować się większą głębokością niż standardowe wymiary szafek kuchennych. Szukając wymarzonych mebli kuchennych, najpierw należy zacząć od wybrania sprzętu AGD i wszelkich elementów do zabudowy, a dopiero potem dopasowywać wymiary szafek. A jakie są wymiary górnych szafek kuchennych? Szafki kuchenne wiszące są bardziej zróżnicowane, ze względu na to, że nie trzeba ich dostosować do zabudowy sprzętu - szerokość szafek kuchennych znajduje się zwykle pomiędzy 30 a 90 centymetrów, wysokość szafek wiszących zaczyna się od 30 centymetrów i może wynosić nawet więcej niż metr! Głębokość szafek wiszących jest jednak znacznie mniejsza niż w przypadku tych dolnych - zwykle znajduje się w przedziale 30-40 centymetrów.

Aranżacja kuchniJak zaprojektować kuchnię?

Na finalny wygląd zabudowy kuchennej wpływ ma przede wszystkim powierzchnia, którą masz do dyspozycji. W zależności od tego, jak duża jest Twoja kuchnia, możesz zaprojektować modne meble kuchenne w różnym układzie.

Jakie wysokości szafek kuchennych są optymalne?

O czym należy pamiętać? Niezależnie od tego, na jaką wysokość szafek kuchennych się zdecydujesz, musisz pamiętać, żeby górne szafki były zawieszone przynajmniej 45 centymetrów od blatów. Dlaczego jest to ważne? Zbyt niska wysokość tej różnicy będzie uniemożliwiać komfortowe przygotowywanie posiłków - w sytuacji, gdy meble kuchenne będzie dzielić zbyt duża odległość, to może się okazać, że nie będziesz mógł dostać się do zawartości szafek górnych.

 

Projektujemy układ kuchni

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, wiele zależy od tego, jakich wymiarów kuchnią dysponujemy. Wybierzmy niezbędne sprzęty, jak lodówka, kuchenka, piekarnik czy zmywarka i zastanówmy się, które z nich będą wolnostojące, a które w zabudowie. Zastanówmy się, jak możemy ustawić meble kuchenne - czy będzie to na kształt litery I, L, U czy może wolimy wersję w dwóch rzędach? Typowa głębokość szafek kuchennych, wysokość oraz sposób otwierana często może nam ten układ mebli narzucać - w kawalerkach najprawdopodobniej postawimy na układ jednorzędowy, w którym szafkami wiszącymi znacząco poprawimy sytuację związaną z przechowywaniem jedzenia i naczyń.


Niestandardowe meble kuchenne

Co powinniśmy zrobić, kiedy wymiar kuchni uniemożliwia nam idealne dopasowanie mebli kuchennych? Rozważmy wtedy szafki narożne - dzięki dużej głębokości pozwolą nam na przechowywanie na przykład garnków i patelni. Rozważmy również szuflady w szafkach - jeśli będą pojemne i o odpowiedniej głębokości, to bez problemu będziemy mogli w nich przechowywać wiele sprzętów kuchennych i zapasów.

Nietypowe wymiary w kuchni

Kuchnie, a co za tym idzie, stojące w nich meble trzeba dostosowywać do użytkowników - zarówno pod względem szerokości, jak i głębokości szafki. Jeśli jesteśmy wysocy lub niscy, pamiętajmy, że szafki kuchenne możemy regulować - meble kuchenne możemy dopasować do swoich potrzeb między innymi za pomocą regulowanych wysokości nóżek, które skrywają cokoły kuchenne. Istotne są również blaty - również za pomocą blatu kuchennego możemy dodać lub ująć kilka centymetrów do szafki, jeśli jej wysokość nie jest idealna. Wysokość ustawienia blatu jest kwestią kluczową - jeśli ten wymiar nie będzie dostosowany do naszych potrzeb, to gotowanie będzie dla nas udręką i wykonywanie podstawowych czynności kuchennych będzie powodować bóle kręgosłupa. Kuchnia Sofia MDF 260

 

Czym należy się kierować, wybierając blaty kuchenne i front w szafce?

W aranżacjach kuchennych meble powinny stanowić nie tylko praktyczny wymiar, ale również estetyczny. Szafki kuchenne muszą się nam podobać, dlatego podczas wyboru frontów warto wziąć pod uwagę również to, jak wyglądają i czy komponują się z wyglądem innych mebli w pomieszczeniu. Często kuchnie łączone są z salonami, dlatego warto zadbać o kompozycję mebli we wszystkich częściach pomieszczenia. Stoły kuchenne i do jadalni pozwalają na praktyczne zagospodarowanie przestrzeni w salonach z aneksami kuchennymi.

Istotny jest również blat. Na blacie kuchennym będziemy przygotowywać posiłki, blat musi więc być wygodny i spełniać nasze potrzeby pod względem długości i szerokości, ale warto zadbać o to, żeby stylistycznie komponował się z wybranymi szafkami. Nowoczesne meble kuchenne tworzą stylową i ergonomiczną zabudowę, pozwalającą wygospodarować jak największą powierzchnię blatu roboczego.

 

Po więcej produktów przeznaczonych do urządzenia kuchni zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.

Powrót