Wymiary paneli podłogowych - jak policzyć, ile paneli należy kupić?

09.05.2021

 

Panele to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do pokrycia podłóg. Dzięki nowoczesnym systemom montażu, zwykle możemy ułożyć je bez pomocy fachowca. Przy samodzielnej instalacji paneli musimy prawidłowo wyliczyć ilość potrzebnych elementów. Kwestia ta wydaje się banalna - okazuje się jednak, że wcale taka nie jest. Pod uwagę należy  wziąć nie tylko powierzchnię podłogi, ale też inne czynniki, m.in. grubość paneli. Sprawdź, jak prawidłowo dobrać wymiary paneli podłogowych i wyliczyć potrzebną ilość.


W tym artykule:

1. Parametry techniczne paneli podłogowych

2. Jak prawidłowo wybrać panele

3. Kalkulator kosztów



Jaką grubość paneli wybrać?

Grubość paneli jest czynnikiem ważniejszym nawet niż ich długość i szerokość. To właśnie od niej zależy bowiem trwałość i jakość podłogi. W sklepach i marketach dostępne są panele podłogowe o grubości od 6 do 10 milimetrów. Najcieńsze zwykle są najtańsze, ale też najmniej odporne na ścieranie, odkształcenia i zdarcia. Jeśli chcemy zakupić naprawdę solidny produkt na lata, wybierzmy panele podłogowe laminowane lub inne o grubości 8-10 milimetrów. Niektórzy producenci oferują nawet grubość 20 mm!

A co w przypadku, gdy musimy jedynie wymienić panele w części podłogi? Trzeba wtedy dokładnie zmierzyć grubość obecnych i precyzyjnie dopasować do nich nowe. W przeciwnym razie uzyskamy nieestetyczny efekt wizualny, a taka podłoga będzie niekomfortowa i trudna w użytkowaniu. W przypadku braku pewności zawsze lepiej postawić na rozwiązanie cieńsze niż grubsze - w uzupełnieniu powstałego ubytku mogą bowiem pomóc podkłady pod panele. W drugą stronę już to niestety nie działa, wymagałoby bowiem demontażu całej istniejącej podłogi.

Grubsze panele i deski koniecznie zastosujmy w intensywnie użytkownych pomieszczeniach - w salonie, przedpokoju czy gabinecie, w którym przyjmujemy gości. Grube panele podłogowe mają też lepszą izolację termiczną i akustyczną oraz są mniej podatne na ścieranie. Jeśli w jakimś wnętrzu spędzamy mniej czasu, np. w sypialni, tańsze rozwiązanie ma rację bytu - cieńsze panele wytrzymają dłużej, gdy są mniej eksploatowane.

Na jaką długość i szerokość paneli się zdecydować?

Gdy już ustalimy, jaką grubość paneli wybraliśmy, pora na pozostałe wymiary - długość i szerokość. Wybór jest naprawdę spory. Standardowo na rynku dostępne są panele podłogowe o długości od 80 do 200 centymetrów. Natomiast ich szerokość wynosi od 13 do 20 cm. Decydując się na konkretny panel, często uwzględniamy przede wszystkim efekt wizualny. Duże panele winylowe czy laminowane mogą ładnie prezentować się z niektórych, szczególnie dużych, pomieszczeniach.

Panel podłogowy Dąb Atlantic

Za takim wymiarem paneli podłogowych przemawia też szybkość montażu - czym mniej elementów, tym układanie jest prostsze i sprawniejsze. Ale uwaga! Duże panele znacznie częściej trzeba przycinać. Trudniej bowiem znaleźć produkt o wymiarach, które idealnie trafiałyby w wielkość pomieszczenia. Poprzycinane z wielu stron panele wcale nie wyglądają ładnie. Wiele osób przekonało się też, iż duże elementy wcale nie wyglądają jak naturalne deski podłogowe z drewna, np. jak deska warstwowa Barlinek.

Mniejsze wymiary paneli podłogowych są praktyczniejsze. Wprawdzie na ich układanie musimy zarezerwować więcej czasu, jednak efekt końcowy jest o wiele bardziej estetyczny. Małe panele podłogowe łatwiej dopasować do krzywizn pomieszczenia, do tego wykazują większą trwałość i są mniej podatne na ścieranie.

Warto też wziąć pod uwagę efekt wizualny - duże panele podłogowe optycznie pomniejszają przestrzeń, lepiej więc zastosować je do wnętrz przestronniejszych. Z kolei małe wymiary paneli nadają się w zasadzie do wszystkich pomieszczeń w domu - tych dużych i tych niewielkich.

Kalkulator kosztu paneli ze względu na ich wymiary

Gdy już ocenimy, jakie panele podłogowe najlepiej sprawdzą się w naszym domu, pora na ustalenie, w jaką ilość musimy się zaopatrzyć. To moment, w którym nasze ustalenia być może przyjdzie nam zweryfikować. Załóżmy bowiem, iż wymiar sypialni wynosi 4 x 4,5 metra. Panele podłogowe układamy wzdłuż dłuższej ściany. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się panele o długości 1,5 metra niż 2 metry. W drugim przypadku panel musielibyśmy przycinać.

Panele podłogowe Sosna Bianco

Obliczmy, jakie wymiary paneli podłogowych sprawdzą się w przykładowej sypialni 4 x 4,5 m.

Wnętrze jest obiektywnie niewielkie. Lepiej więc zrezygnować z bardzo dużych wymiarów paneli. Wybierzmy np. takie o długości 150 cm i szerokości 20 cm. Taki wymiar teoretycznie niweluje konieczność ewentualnego cięcia panelu.

Do takiej sypialni potrzebujemy:

4 x 4,5 metra paneli podłogowych, czyli 18 metrów kwadratowych (1800 centymetrów).

Wymiary jednego elementu to 150 x 20 cm.

450 cm / 150 cm = 3 panele na długość pomieszczenie

400 cm / 20 cm = 20 paneli na szerokość pomieszczenia

Potrzebujemy zatem 60 sztuk paneli podłogowych. Na wszelki wypadek kupmy jednak kilka więcej. Nawet jeśli nie będziemy musieli nic przycinać np. z szerokości, panel zawsze może się zniszczyć czy połamać podczas układania bądź okazać się wadliwy.

Kolej na obliczenie kosztów. Załóżmy, że wybraliśmy panele podłogowe laminowane w promocji za 48,95 za metr kw. W opakowaniu mamy 2,7 m.kw. produktu. Aby starczyło nam na całą podłogę, musimy kupić 7 opakowań (18 m.kw. / 2,7 m.kw = 6,7). To dobre rozwiązanie - pozostanie nam bowiem kilka paneli na zapas.

Obliczenie kosztu jest już w tym momencie bardzo proste. Za nasze panele podłogowe zapłacimy 342,65 zł (48,85 zł x 7 paczek). Do tego oczywiście musimy doliczyć elementy dodatkowe, jakie jak listwy podłogowe i akcesoria wykończeniowe czy listwy progowe. Na naszej świeżo ułożonej podłodze możemy od razu postawić łóżko oraz inne meble do sypialni. Panele są na tyle proste w instalacji, a przy wytrzymałe i odporne na ścieranie, że można je użytkować w zasadzie od razu po położeniu.

Panele podłogowe jodełka Dąb Fortress Rochesta

Nieco trudniejsze zarówno do ułożenia, jak i do obliczenia ilości potrzebnych sztuk będą panele w jodełkę. Ze względu na to, iż są to dość małe elementy, po obliczeniu wymiarów weźmy pod uwagę nieco większy margines błędu. Panele jodełkowe to rozwiązanie o większej trwałości i wyjątkowej estetyce. Niektórzy wolą powierzyć ich ułożenie profesjonalistom.

Powrót