Jak pozbyć się rybików z łazienki

28.07.2021

Te malutkie stworzonka często spotyka się w łazienkach. Nocą, gdy nagle zaświecisz światło, uciekają w szczeliny, kryjąc się tam, gdzie ciemno i wilgotno. Mowa tutaj o rybikach. Nie są to zwierzątka groźne, ale ich widok może być nieprzyjemny. Jak się ich zatem pozbyć z łazienki? Domowych sposobów na rybiki jest kilka, a ich skuteczność jest naprawdę wysoka. Zobacz razem z nami, co należy zrobić, aby pozbyć się rybików.

 

W tym artykule:

1. Jak wygląda rybik cukrowy?

2. Czy rybik cukrowy jest groźny?

3. Domowe sposoby na rybiki cukrowe



Jak wygląda rybik cukrowy?

Zanim zajmiemy się przeganianiem nieproszonych gości z łazienki sprawdźmy, czym właściwie jest rybik. Rybik cukrowy popularnie nazywany jest również srebrzykiem. Jest podłużnym, niezwykle zwinnym i szybkim owadem o srebrnym, błyszczącym pancerzyku. Wyglądem przypomina podłużną kroplę wody. Sam rybik nie przekracza 1 cm długości, a niezwykle okazałe mogą być jego brązowe czułki. Ich długość może równać się długości samego rybika.

Te maleńkie stworzonka występują niemal wszędzie, oprócz zimnych rejonów bieguna północnego i południowego. Rybiki lubią ciepłe, ciemne i wilgotne środowisko. Twoja łazienka jest dla nich zatem rajem, gdzie czują się szczególnie dobrze.

Jak sama nazwa owada wskazuje, rybik cukrowy lubi szczególnie skrobię, ale jest w stanie żywić się również mąką ziarnami, klejem, a nawet papierem. Co ciekawe, bez pożywienia może przeżyć nawet rok.

Czy rybik cukrowy jest groźny?

Absolutnie nie! Te stworzonka nie gryzą ani nie atakują, a gdy tylko wejdziesz do łazienki - chowają się w ciągu kilku sekund. Bywają jednak uciążliwe, jeśli chodzi o stan książek i ubrań, gdyż nie raz potrafią, w poszukiwaniu jedzenia, zniszczyć Twoje ulubione przedmioty. Ich widok często jest też nieestetyczny. Jak zatem pozbyć się rybików?

Domowe sposoby na rybiki cukrowe

Domowe sposoby są skuteczne i niedrogie, często też nie korzystają z mocnych środków chemicznych, dlatego też ich wpływ na Twój dom, Ciebie i Twoich domowników jest naprawdę niewielki. Rybiki cukrowe łatwo przegonić z Twojego domu. Zobacz razem z nami, jak należy pozbyć się rybików z łazienki.

 

Wietrzenie łazienki

Rybiki, podobnie jak inne robaki, lubują się w wilgotnych miejscach. Pozbycie się nieproszonego gościa to zatem przede wszystkim częste wietrzenie pomieszczenia. Wietrzenie pomoże Ci pozbyć się wilgoci z łazienki, a co za tym idzie, stworzy mniej przyjazne dla rybika miejsce. Szczególnie zwróć uwagę na to, by wywietrzyć łazienkę po kąpieli lub prysznicu.

Kabiny prysznicowe, w których brałeś prysznic, tuż po skończonym myciu się będą mokre, a co za tym idzie, wilgotność powietrza w łazience znacznie się zwiększy. Rybiki kochają takie warunki! Dlatego pamiętaj, by zawsze dokładnie wywietrzyć pomieszczenie po każdej kąpieli. Dzięki temu szybciej pozbędziesz się wilgoci. Jeśli łazienka nie posiada okna, koniecznie wietrz pomieszczenie dwa razy dziennie, szeroko otwierając drzwi. owady powinny uznać, że łazienka jest mniej zachęcająca i jeśli poziom wilgoci nie wzrośnie, całkiem możliwe, że opuszczą mieszkanie.

Fachowiec radzi! Rybiki mogą wynieść się z łazienki, ale uważaj! Jeśli w innych pomieszczeniach (np. w kuchni) będzie odpowiednio wilgotno dla nich, chętnie się tam przeniosą. Zadbaj zatem o to, by wietrzyć tez inne pomieszczenia. Częste wietrzenie jest zdrowe, poprawia jakość powietrza w domu i komfort snu. Dzięki wietrzeniu nie tylko pozbędziesz się owadów, ale również zapewnisz sobie lepsze samopoczucie.

Regularne sprzątanie

Na pewno starasz się, aby Twój dom był czysty, jednak warto zwrócić uwagę na wyjątkowo newralgiczne miejsca w łazience. Tam, gdzie zbiera się brud, rybiki chętniej będą się osiedlać. Przy sprzątaniu zwróć zatem uwagę na wszystkie kąty. Szczególnie uważnie odkurzaj i wymiataj z nich brud.

Sprzątając, zwracaj uwagę na kabiny natryskowe. Zarówno zamykane kabiny prysznicowe z hydromasażem lub kabiny prysznicowe z brodzikiem, jak i otwarte natryski (prysznice walk-in) posiadają fragmenty, w których kabina styka się ze ścianą lub podłogą. W tych miejscach szczególnie często zbiera się brud. Z uwagi na wilgoć, to również doskonałe miejsca do życia dla rybików. Sprzątając, zadbaj o wyczyszczenie tych miejsc.

Fachowiec radzi! Wykończenie łazienki to także zamontowanie odpowiedniej kabiny prysznicowej. W naszym sklepie możesz zakupić kabiny o różnych wymiarach. Dostępne są między innymi: kabiny prysznicowe 70x70, kabiny prysznicowe 80x100, kabiny prysznicowe 80x80 oraz kabiny prysznicowe 90x90. Odpowiedni rozmiar kabiny będzie pomocny przy sprzątaniu. Zbyt duża kabina będzie kłopotliwa, jeśli chodzi o czyszczenie, dlatego dobrze dobierz rozmiar natrysku.

Czyszcząc powierzchnie zwracaj także uwagę na odwodnienia liniowe i drzwi prysznicowe.

Zadbaj o uszczelnienie

W trakcie sprzątania zwracaj uwagę na elementy, które mają być uszczelnione. W szczelinach lubią przebywać rybiki, dlatego jeśli jakiekolwiek uszczelnienie odpadło lub wykruszyło się, uzupełnij je. Szczeliny, w których chowają się rybiki, również warto uszczelnić. Wykorzystaj do tego silikony, najlepiej bezbarwne. Zadbaj o to, by użyty środek był wodoodporny. Warto również, by mógł przeciwstawić się stosowanym w łazience środkom chemicznym.

 

Kuchnia na pomoc!

W kuchni znajdują się największe przysmaki rybików, ale również i środki, które pomogą ci je zwalczyć. Jak i inne robaki, tak i rybiki nie przepadają za mocnymi zapachami cytryny, lawendy, ziół oraz ostrych przypraw. Wyczyść zatem płytki i kafelki w łazience w mieszkaniu (zwracaj szczególną uwagę na szczeliny!) roztworem ciepłej wody i soku z cytryny oraz olejku lawendowego. Mocny zapach nie tylko przegoni rybiki, ale również odświeży Twoją łazienkę.

Przygotuj zapachowe woreczki z przyprawami i ziołami. Idealnie nada się do tego suszona lawenda, wrotycz, goździki lub cynamon. Woreczki umieść niedaleko miejsc, w których widywałeś rybiki. Populacja rybików znacząco powinna się zmniejszyć. Uważaj jednak, by woreczki nie zamokły. Wymieniaj je często. Wilgotne woreczki będą idealnym miejscem dla rybików, szybko zaczną też pleśnieć i zamiast zwalczać rybiki, staną się dodatkowym problemem.

Zapachowe woreczki możesz dla pewności umieścić też w kuchni lub na strychu. odstraszą one te rybiki, które zdecydowały się wynieść z łazienek.

Pułapki na rybiki

Powyższe sposoby nie zawsze okażą się wystarczające i owady na dobre rozgoszczą się w łazience. W takim przypadku do walki z rybikami można przystąpić, tworząc sprytne pułapki łazienkowe na owady. Stworzenie pułapki jest proste, a sama pułapka - bardzo efektywna.

Do przygotowania pułapki będziesz potrzebował czystego, niedużego słoiczka (np. po dżemie), szerokiej taśmy klejącej oraz odrobiny cukru. Słoiczek oklej taśmą tak, by stworzyć jak najwięcej zagięć. Dzięki temu rybiki będą mogły łatwo się wspiąć po powierzchni. Do środka nasyp cukier i ustaw słoiczek w łazience, najlepiej tam, gdzie często widywałeś owady. Rybikom, które zdołały wspiąć się po taśmie, nie uda im się już wdrapać po gładkich ściankach słoiczka. Po kilku dniach złapane do środka rybiki wynieś. Takie łazienkowe pułapki są proste do skonstruowania i łatwo dzięki nim walczyć z robakami łazienek.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!!!

Kabina prysznicowa Maja Kabina prysznicowa Vega Drzwi prysznicowe Patio Kabina prysznicowa Virtus
Kabina prysznicowa Maja Kabina prysznicowa Vega Drzwi prysznicowe Patio Kabina prysznicowa Virtus
Powrót