Jaka kabina prysznicowa bez brodzika
Kabina prysznicowa, to genialny wynalazek, który zmienił życie ludzi i podniósł komfort codziennej toalety. To jeden z elementów wyposażenia, bez którego trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonalną łazienkę. Kabina prysznicowa pozwala zaoszczędzić miejsce, wodę i tak cenny czas. Warto się w nią wyposażyć i w pełni korzystać ze wszystkich tych zalet.
Wybór kabin prysznicowych jest tak duży, że może przyprawić o zawrót głowy. Jak spośród tak wielu modeli wybrać ten jeden najlepszy? Czy kabina prysznicowa bez brodzika to dobre rozwiązanie? Postaramy się rozwiać te wątpliwości i podpowiedzieć, które kabiny warte są uwagi i jak dopasować produkt do wnętrza łazienki.
W tym artykule:
1. Rodzaje kabin przysznicowych - o tym warto wiedzieć!
2. Kabina prysznicowa - rodzaje drzwi
3. Kabina prysznicowa bez brodzika - zalety i wady
4. Montaż kabiny bez brodzika Wybór odpływu - montaż odpływu
5. Płytki podłogowe w Twojej łazience - trzy proste zasady
Rodzaje kabin przysznicowych - o tym warto wiedzieć!
Już na wstępie warto zaznaczyć, że kabiny różnią się od siebie zarówno konstrukcją, jak i przeznaczeniem. Do najpowszechniejszych należą:
- Kabiny prysznicowe z brodzikiem - to całe zestawy, w skład których wchodzą: brodziki prysznicowe, drzwi prysznicowe, szyby prysznicowe i ścianki. To, co wyróżnia kabiny z brodzikami to sposób ich montażu. Kabina nigdy nie jest montowana bezpośrednio na płytkach, lecz na podstawie którą jest właśnie brodzik. Kabiny prysznicowe z brodzikiem mogą mieć różne kształty i rozmiary. Dzięki temu pozwalają na idealną aranżację pokoju kąpielowego. Wyróżniamy: Kabiny prysznicowe 70x70, Kabiny prysznicowe 80x100, Kabiny prysznicowe 80x80, Kabiny prysznicowe 90x90
- Prysznice walk-in - to kabiny przyścienne lub wolnostojące, inaczej kabiny otwarte. Są zazwyczaj otwarte i składają się tylko z jednej szklanej ścianki prysznicowej pozbawionej ruchomych elementów, takich jak otwierane drzwi. Kabiny walk-in montowane są do ścian za pomocą profili aluminiowych lub drążków ściennych. Wszystkie części kabiny prysznicowej są nieruchome, nie wymagają przesuwania, otwierania lub zamykania. Mimo braku szczelnej zabudowy konstrukcja ścianek walk-in skutecznie chroni łazienkę przed rozchlapywaniem wody w trakcie korzystania prysznica. Kabiny walk-in są najczęściej stosowane przy natryskach bez brodzików lub z brodzikami bardzo niskimi.
- Kabiny prysznicowe z hydromasażem - to wyjątkowo luksusowa alternatywa, która daje możliwość korzystania z przyjemnego wodnego masażu podczas brania prysznica. Kabiny z hydromasażem składają się z brodzika, szklanej kabiny oraz panelu sterującego. Kabiny prysznicowe z hydromasażem są stosunkowo duże i wymagają odpowiedniej ilości miejsca w łazience.
Kabina prysznicowa - rodzaje drzwi
Wybierając kabinę prysznicową, warto zwrócić uwagę na rodzaj drzwi. Ta cecha może okazać się kluczowa podczas wyboru konkretnego modelu kabiny. Okazuje się bowiem, że sposób otwierania drzwi może decydować o funkcjonalności i ergonomii łazienki.
Wyróżniamy:
- drzwi skrzydłowe - otwierane na zawiasach, uchylane zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz kabiny.
- drzwi przesuwne - montowane na prowadnicach lub rolkach jezdnych, z systemem przesuwania w bok lub rozsuwane na dwa boki.
- drzwi składane lub inaczej łamane - składające się jak harmonia, najmniej praktyczne ze względu na najniższą szczelność.
Kabina prysznicowa bez brodzika - zalety i wady
Prysznic bez brodzika ma wiele zalet, ta kwestia nie podlega żadnej wątpliwości. Jednak tak jak w przypadku każdego innego elementu wyposażenia łazienki, tak i kabiny mają zarówno zwolenników jak i przeciwników. Co może wiec przemawiać za wyborem kabiny prysznicowej bez brodzika?
Przede wszystkim fakt, że jest doskonałym rozwiązaniem do małych łazienek. Dzięki niej w łatwy sposób zagospodarować można wybrana część pokoju kąpielowego. Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej nie jest również problemem. Na rynku dostępne są modele w wielu kształtach i rozmiarach. Możesz wybrać prysznic kwadratowy, trójkątny lub prostokątny, ponieważ nie ogranicza Cię brodzik. Aby zamontować kabinę prysznicową, wystarczą płytki antypoślizgowe lub inny rodzaj antypoślizgowego podłoża np. bardzo modny w ostatnim czasie beton.
Warto podkreślić, że kabina bez brodzika otoczona szybami nie przytłoczy łazienki. Stanie się niemal niewidoczna, co optycznie powiększy pomieszczenie. Będzie więc doskonałym rozwiązaniem do łazienek, których właściciele cenią elegancję i dobry styl we wnętrzach.
Kabinę bez brodzika zamontować można w dowolnym miejscy łazienki, wykorzystując jej naturalny wygląd. Do montażu kabiny wykorzystać możesz istniejącą wnękę, kąty lub ściany łazienki.
Największą wadą kabin bez brodzika jest to, że niestety nie wszędzie można ją zamontować. Przed zaprojektowaniem łazienki, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą wpływ na ostateczny wygląd i późniejsza funkcjonalność wnętrza, między innymi na: usytuowanie odpływu liniowego, powierzchni dna natrysku, miejsca, w którym znajdują się elementy przyłączeniowe.
Warto wiedzieć jak zrobić prysznic bez brodzika, aby ocenić, czy łazienka spełnia wszystkie wymagania.
Montaż kabiny bez brodzika Wybór odpływu - montaż odpływu
Obecnie najbardziej popularnymi rozwiązaniami są:
Odpływ punktowy składający się z syfonu, montowanego w podłodze i kratki instalowanej na poziomie posadzki pokoju kąpielowego. Odpływy punktowe montowane są zwykle pośrodku kabiny prysznicowej, tak by skutecznie i szybko zbierać i odprowadzać wodę z wyprofilowanej podłogi. Dobrze wyprofilowana podłoga wymaga zaplanowania dwuprocentowego spadku po każdej ze stron odpływu. Taki odpływ wody sprawdza się w niewielkich kabinach prysznicowych, na dużej powierzchni warto zainstalować dwa odpływy, aby uniknąć zalania podłogi.
Odpływy liniowe mają znacznie większą powierzchnię odbioru wody i w związku z tym są dużo bardziej praktyczne. Można je montować przy ścianie lub na granicy kabiny prysznicowej. Bez względu na miejsce jego usytuowania należy pamiętać o spadku w kierunku odpływu, ale tym razem tylko z jednej lub z dwóch stron. Na system odpływu liniowego składają się: wbudowany w podłogę kanał prysznicowy oraz ruszt na poziomie płytek.
Pamiętaj! Źle wybrany i zamontowany odpływ pod kabinę walk-in może spowodować złym odprowadzaniem wody i "powódź" w całej łazience.
Izolacja przeciwwilgociowa
Prawidłowa izolacja niweluje przenikanie wilgoci pod powierzchnię płytek i tworzenie się nieemetycznych i niezdrowych grzybów. Ponadto ochrania niższą kondygnację domu lub bloku przed zalaniem. Izolacja jest niezwykle ważnym etapem montażu prysznica bez brodzika. Na podłogę w łazience kładzie się najczęściej tradycyjną warstwę uszczelniającą lub folię z żywic syntetycznych tzw. folię w płynie, która jest rozwiązaniem mniej pracochłonnym i szybszym.
Płytki podłogowe w Twojej łazience - trzy proste zasady
Przy wyborze odpowiednich płytek warto pamiętać o trzech niezwykle ważnych kwestiach.
1) instalacja odpływu pod kabinę bez brodzika wymaga dwuprocentowego spadu.
2) płytki powinny wystawać ponad ruszt na około 2 mm.
3) płytki pod prysznic muszą być antypoślizgowe, źle dobrany gres po zalaniu wodą może stać się bardzo śliski, a przez to niebezpieczny.
Instalacja kabiny
Na sam koniec pozostaje zamocowanie ścianki walk-in. Tutaj z pewnością przyda się instrukcja producenta. Sugerujemy, by postępować zawsze zgodnie z jej wytycznymi. Warto podkreślić, że większość modeli kabin typu walk-in można zainstalować na prawą lub lewą stronę – zależnie od potrzeb i układu łazienki.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Wanny | Ceramika łazienkowa | Komody do łazienki | Lustra łazienkowe |