5 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji łazienki — przeczytaj i sprawdź, czego powinieneś unikać!
Łazienka to, obok kuchni i sypialni, jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. To przestrzeń przede wszystkim użytkowa, warto jednak zaprojektować ją w estetyczny sposób. Odpowiednia aranżacja łazienki pozwoli Ci nie tylko przeprowadzić sprawny remont łazienki, ale również stworzy nowoczesne, funkcjonalne, ładne i przede wszystkim wygodne wnętrze. Podczas remontów często zapadają nieodpowiednie decyzje, które powodują, że użytkowanie łazienki w późniejszym czasie jest trudniejsze i mniej przyjemne. Zobacz, jakie są najczęściej popełniane błędy i co zrobić, żeby ich uniknąć.
W tym artykule:
1. Co jest ważne, gdy chodzi o urządzanie łazienki?
2. Jak przeprowadzić dobry remont?
3. Najczęstsze błędy podczas urządzania łazienki:
1) Za mało przestrzeni i za dużo elementów
2) Umieszczanie wanny w małej łazience
4) Nieodpowiednie płytki podłogowe
Co jest ważne, gdy chodzi o urządzanie łazienki?
Podczas remontu łazienki przede wszystkim zadbaj o to, by prace rozpocząć z odpowiednim projektem. Zaplanuj, jakie elementy chcesz umieścić w pomieszczeniu i jak ma wyglądać ich rozłożenie w przestrzeni. Dzięki temu podczas prac nie wkradnie się żaden chaos, nie będziesz musiał też podejmować decyzji na szybko. Dobrze jest zrobić wykaz potrzebnych materiałów i produktów oraz przygotować krótki kosztorys. Zaplanowane prace pójdą sprawniej, a łazienka szybciej dzięki temu będzie znów zdatna do użytkowania. Dobry plan to również mniej ewentualnych błędów.
Podczas projektowania pamiętaj o tym, aby zachować odpowiednie odległości między poszczególnymi elementami. Zadbaj o to, by między ceramiką (kabiną prysznicową, wanną, umywalką lub toaletą) było co najmniej 20 - 30 cm przerwy. Ta odległość sprawi, że będzie możliwe korzystanie z tych elementów. Zadbaj o to, by drzwi prysznicowe, jeśli są uchylne, mogły swobodnie się otwierać. Ta zasada jest też ważna wtedy, gdy omawiane są meble łazienkowe — one również potrzebują miejsca na otwieranie drzwiczek tak, aby było możliwe dostanie się do ich wnętrza.
Jak przeprowadzić dobry remont?
Jeśli samodzielnie masz trudności, z zaprojektowaniem pomieszczenia, skieruj się do specjalistów. Możesz skorzystać z usług profesjonalnego architekta wnętrz lub poprosić o wykonanie projektu w naszym markecie — usługa projektowa dostępna jest zarówno w sklepie internetowym, jak i w naszych sklepach stacjonarnych.
Pamiętaj, aby w czasie remontu dobrze przygotować pomieszczenie. Jeśli projekt zakłada wymianę płytek, skuj starą nawierzchnię. Usuń też wszystkie niepotrzebne elementy, ceramikę, którą chcesz wymienić oraz dodatki, które nie będą już pasowały do nowego wnętrza. Rozplanuj instalacje i zamontuj je w odpowiednich miejscach, a następnie wyrównaj ściany i podłogę tak, by położenie nowych płytek było możliwe.
W przypadku małej łazienki pamiętaj o tym, by nie umieszczać tam zbyt wielu elementów. Należy zwrócić uwagę na to, aby dostęp do każdego produktu był możliwy. Dzięki temu łazienka będzie w pełni funkcjonalna, a użytkowanie jej sprawi przyjemność.
Najczęstsze błędy podczas urządzania łazienki:
Podczas projektowania samodzielnego łazienki nietrudno o błędy. Najważniejszą kwestią jest umiejętność ich dostrzeżenia jeszcze na etapie projektowania — wtedy ewentualne błędy będą łatwiejsze do skorygowania.
1) Za mało przestrzeni i za dużo elementów
Niewielkie łazienki to przestrzenie, które trzeba projektować ze szczególną ostrożnością. Najczęściej popełnianym błędem jest umieszczanie zbyt wielu elementów na zbyt małej przestrzeni. Lepiej zaplanować umieszczenie mniejszej ilości produktów, ale zapewnienie dużej przestrzeni użytkowej — to dobre rozwiązanie w małych łazienkach. Nieodpowiedni do takich pomieszczeń będzie np. wysoki brodzik oraz zbyt duże zestawy mebli łazienkowych. Lepiej zdecydować się w łazience na prysznice walk-in oraz mniejsze, ale bardziej praktyczne szafki łazienkowe.
2) Umieszczanie wanny w małej łazience
Podczas aranżacji łazienki często popełnianym błędem jest wstawianie wanny do niewielkich wnętrz. Pamiętaj, że pomieszczenie jest przede wszystkim użytkowe i powinno być wygodne, a wanna to duży element, który znacząco może zmniejszyć przestrzeń użytkową. Dobrze jest, zwłaszcza w małej łazience, wstawić kabinę zamiast wanien.
3) Nieodpowiednia wentylacja
Odpowiednie otwory wentylacyjne zapewnią dobry przepływ powietrza oraz zabezpieczą meble przed działaniem wilgoci. Dobra wentylacja jest szczególnie ważna w małych pomieszczeniach. Umieść kratki wentylacyjne tak, by przepływ powietrza był możliwy — wentylacja w łazienkach jest ważna i nie ma żadnych odstępstw od tej zasady. Oprócz kratki wentylacyjnej zastosuj również drzwi z podcięciem wentylacyjnym, często też otwieraj okna i wietrz łazienkę. Jeśli woda ogrzewana jest piecykami gazowymi, zadbaj dodatkowo o czujniki czadu i gazu.
4) Nieodpowiednie płytki podłogowe
Przy urządzaniu łazienki najczęściej zapada decyzja o tym, aby położyć płytki podłogowe i ścienne. W przypadku łazienki sprawdzają się one znakomicie — są łatwe do czyszczenia i odporne na wilgoć. Często jednak mają śliską powierzchnię, co może stwarzać zagrożenie — po wyjściu z wanny lub kabiny prysznicowej można łatwo poślizgnąć się mokrymi stopami na takiej powierzchni. Zadbaj zatem, aby wybrane produkty były antypoślizgowe i bezpieczne.
5) Złe oświetlenie
Ostatnim punktem na liście często popełnianych przy aranżacji błędów jest błędnie wykonane oświetlenie. Światło warto podzielić na główne i robocze. Lampa główna to najczęściej lampa wisząca, którą montuje się w centralnej części sufitu. Często zastąpić można ją kilkoma rozmieszczonymi równomiernie oprawami z lampami LED.
Ważne jest również oświetlenie robocze lustra. Światło zainstaluj po obu stronach lustra tak, aby oświetlało nie samo lustro, ale twoją twarz. ładnie oświetlone lustro może być estetyczne, ale jest mało praktyczne, gdyż odbijające się światło może okazać się nieodpowiednie.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Meble do łazienki Aruba Cosmo | Meble do łazienki Uno II | Meble do łazienki Arsena | Meble do łazienki Aruba |