Pomysł na podłogę do kuchni — panele winylowe i laminowane, płytki ceramiczne
Kuchnia jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. Powinna zatem odznaczać się pięknem, funkcjonalnością i wygodą użytkowania, a cechy te dotyczą zarówno mebli kuchennych, jak i wykończenia podłogi. Odpowiednie wykończenie podłogi sprawi, że z kuchni będzie Ci się korzystało o wiele przyjemniej. Zobacz, jakie wykończenia są najpopularniejsze i jakie mają cechy, po czym zdecyduj się razem z nami na najodpowiedniejsze dla siebie rozwiązanie.
W tym artykule:
1. Jakie cechy powinno mieć wykończenie podłogi w kuchni?
2. Czy klasyczne wykończenie z płytek ceramicznych będzie odpowiednie?
- Piękne aranżacje z płytkami ceramicznymi
- Płytki drewnopodobne — połączenie solidności i piękna
3. Jakie powinny być płytki podłogowe do kuchni?
4. Jak sprawdzą się panele podłogowe w kuchni?
5. Jakie powinny być panele podłogowe do kuchni?
6. Czy w kuchni, zamiast płytek ceramicznych, może być ułożona drewniana podłoga?
7. A może kamień naturalny do kuchni?
8. Co z ogrzewaniem podłogowym?
Jakie cechy powinno mieć wykończenie podłogi w kuchni?
Podłoga w kuchni nie może być dziełem przypadku. Z uwagi na to, że pomieszczenie jest często użytkowane, wykończenie podłogi musi być trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ważna jest też łatwość czyszczenia powierzchni. W kuchni sprawdzi się doskonale wykończenie z płytek, ale coraz popularniejsze staje się także układanie paneli, a także podłóg z litego drewna (egzotycznego i rodzimego).
Nowoczesna podłoga do kuchni powinna być nie tylko praktyczna, odporna i łatwa w czyszczeniu, ale również estetyczna. Dobierz podłogę w kuchni tak, aby pasowała do ogólnej aranżacji. W kuchni połączonej z salonem lub jadalnią zachowaj umiar różnorodności materiałów i zdecyduj się na takie wykończenie, które logicznie i estetycznie połączy obie części takiego multifunkcyjnego wnętrza.
Polecany artykuł: Folia grzewcza pod panele podłogowe. Czy folia grzewcza jest oszczędna?
Czy klasyczne wykończenie z płytek ceramicznych będzie odpowiednie?
Jednym z najpopularniejszych wykończeń będą na pewno płytki ceramiczne. Atrakcyjne płytki podłogowe dostępne są w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu Twoja podłoga może być naprawdę wyjątkowa. Dobrze jest w tym przypadku zdecydować się na płytki gresowe, które są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, posiadają też właściwości kwasoodporne i antypoślizgowe.
Ze względu na swoją solidność układa się je często w budynkach użyteczności publicznej. Sprawdzą się doskonale przy ogrzewaniu podłogowym.
Piękne aranżacje z płytkami ceramicznymi
Podłogę w kuchni możesz zaaranżować jako ciekawe tło dla pozostałych elementów. Modna podłoga w kuchni, nawiązująca do modnych aranżacji, często wykorzystuje płytki w jednolitej barwie lub odcieniach szarości. Takie kolory nadają się do białej kuchni, która jest ponadczasowym i niezwykle modnym rozwiązaniem. Do tradycyjnych wnętrz stosuje się płytki podłogowe z bardziej fantazyjnymi wzorami, wyjątkowo popularne są płytki patchwork. Podłoga wykonana z takich płytek ożywia kuchnię i nadaje jej niezwykłego wyglądu.
Płytki drewnopodobne — połączenie solidności i piękna
Ciekawie wyglądają również płytki drewnopodobne, które imitują naturalny materiał, jakim jest drewno. Podłoga wyłożona drewnem jest wyjątkowa, ale często mniej trwała niż płytki ceramiczne, dlatego użycie płytek drewnopodobnych pozwoli Ci na ocieplenie wnętrza kolorem i wzorem drewna naturalnego przy jednoczesnym zachowaniu trwałości i łatwości czyszczenia płytek.
Polecany artykuł: 4 najczęściej popełniane błędy przy układaniu paneli podłogowych
Jakie powinny być płytki podłogowe do kuchni?
W przypadku płytek do kuchni lepiej nie decydować się na gładką powierzchnię, gładkie, śliskie niczym szklane naczynie płytki mogą okazać się niebezpieczne w momencie, gdy coś rozleje się w kuchni. Nie powinny być jednak zbyt chropowate, gdyż w szczelinach będą gromadzić się tłuste zabrudzenia.
Płytki ceramiczne mają być odporne na działanie wilgoci, wysokiej temperatury (ważne w miejscu montowania piekarnika lub kuchenki), uszkodzeń oraz nie powinny się zbyt szybko brudzić. Ryzyko zabrudzenia zmniejsza się, gdy produkty są łatwiejsze do czyszczenia. Wybierz też płytkę, którą ma niską nasiąkliwość.
Jak sprawdzą się panele podłogowe w kuchni?
Panele i deski to drugie, równie popularne wykończenie podłóg. Swoje miejsce znalazły również w kuchni, do wykończenia samej podłogi. Stosowane są zarówno podłogi z paneli laminowanych, jak i panele winylowe. Taka podłoga w kuchni będzie wyjątkowo przyjemna do chodzenia, gdyż panele, w przeciwieństwie do płytek, nie są zimne. Panel łatwiej też tłumi dźwięki i amortyzuje upadki.
Jakie powinny być panele podłogowe do kuchni?
Panele, które masz zamiar zastosować w kuchni, powinny być trwałe i łatwe do czyszczenia. W przypadku paneli dobrze jest uważać na płyny, gdyż nadmiar wilgoci może powodować ich wypaczanie się. Wypaczone, krzywe panele rzadko samodzielnie wracają do swojego pierwotnego kształtu i najczęściej potrzebna jest ich całkowita wymiana. Mniej podatne na uszkodzenia niż panele laminowane są panele winylowe z solidną, odporną powłoką winylową.
Polecany artykuł: Układanie mozaiki na ścianie w łazience i kuchni. Jak zrobić to prawidłowo
Czy w kuchni, zamiast płytek ceramicznych, może być ułożona drewniana podłoga?
Podłogę w kuchni coraz częściej wykańcza się przy pomocy podłóg drewnianych z naturalnego drewna. Podłogi drewniane to wprowadzenie swojskości i ciepła do wnętrza, powierzchnie stają się przytulniejsze, a całe pomieszczenia — niezwykle urokliwe.
Taką podłogę w kuchni dobrze jest wykonać w przypadku, gdy decydujesz się na aranżację w stylu boho, retro lub rustykalnym.
Podłoga z naturalnych desek nie przyciąga kurzu, należy jednak wybierać deski pozbawione sęków, bo w nich lubi się gromadzić brud, które później ciężko jest wyczyścić.
Podobne właściwości do desek z drewna naturalnego ma korek. Uważaj jednak na to wykończenie, gdyż może się wypaczać pod wpływem wilgoci. Ze względów praktycznych warto docieplić takie posadzki.
A może kamień naturalny do kuchni?
Coraz atrakcyjniejsze stają się nietypowe, ciekawe rozwiązania do domów i mieszkań. Z tego względu w kuchni pojawiają się aranżacje, w których wykorzystuje się kamień naturalny. Układa się go często w formie gotowych płyt.
Powierzchnia z kamienia jest trwała i odporna na ścieranie, podłogę cechuje jednak trudność czyszczenia zwłaszcza wtedy, gdy kamień nie jest gładki. Kamienie, które tworzą powierzchnię gładką, łatwiej dają się czyścić.
Równie popularne mogą być posadzki żywiczne lub konglomeraty granitowo-kwarcowe. Popularnością cieszy się także sztuczny kamień w pomieszczeniach. Na podłodze w kuchni sprawdzić się może zwłaszcza z uwagi na piękną formę, kolory i wzory oraz łatwość w utrzymaniu w czystości.
Co z ogrzewaniem podłogowym?
Ogrzewanie podłogowe stało się coraz częstszym sposobem na ocieplanie domów i mieszkań. Montowane na podłodze w kuchni sprawdzi się znakomicie. W nowoczesnym apartamencie pozwoli to na ogrzanie pomieszczenia, jednocześnie zapewni komfort chodzenia bosymi stopami nawet po zwykle zimnych płytkach. Nie zmienia też właściwości wykończenia, nie ma też problemów z utrzymaniem takiej podłogi w czystości.
Podgrzewana podłoga w kuchni to doskonały pomysł i zdecydowanie warto zainwestować w podłogowe ogrzewanie.
ZAINSPIRUJ SIĘ!