Jakie płytki do łazienki na podłogę i na ścianę? Inspiracje
Zastanawiając się, jakie płytki łazienkowe wybrać, niejednokrotnie mamy mętlik w głowie: podjąć decyzję spontanicznie, czy stosując się do zasad aranżacji wnętrz? Wyobrażamy sobie konkretny wzór na kafelkach w pomieszczeniu i szacujemy, czy będzie wygodny w utrzymaniu w czystości? Czy wybierając glazurę do łazienki, lepiej będzie postawić na klasyczny format płytek, czy aktualnie modny? Szeroka oferta kafli ściennych i podłogowych nie ułatwia wyboru. Przygotowaliśmy garść inspiracji, które mogą być pomocne przy podejmowaniu decyzji o tym, na jakie płytki do łazienki się zdecydować.
Płytki do łazienki: jakie płytki ceramiczne wybrać do małej, a jakie do dużej łazienki
Na wielkość płytek ceramicznych do łazienki ma wpływ wielkość i rozstawienie pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest także kształt łazienki oraz układ przyłączy hydraulicznych. Czy istnieją określone płytki do małej łazienki? Tak - jeśli łazienka jest mała, na ścianach najlepiej będą się prezentowały jasne, stonowane płytki ceramiczne. Dobrze będą wyglądać zarówno płytki wielkoformatowe, jak i o mniejszej powierzchni. W niewielkich łazienkach można także na ściany wybrać płytki w bardzo jasnych kolorach, a podłogę wykończyć wyrazistymi, wzorzystymi kaflami. Kolejnym trikiem mającym optycznie powiększyć powierzchnię małej łazienki jest wybór glazury o błyszczącym wykończeniu. Ten rodzaj kafli sprawdzi się także w łazienkach bez okien.
Duża łazienka lubi zarówno duże płytki, jak i małe płytki - w wykończeniu gładkim, strukturalnym i wzorzystym, błyszczącym lub matowym. Można w niej także zamontować "płytki XXL" - o naprawdę okazałych rozmiarach, na przykład okazałe 120 × 120 cm. W większej łazience nawet płytki imitujące czarny marmur nie będą wyglądały zbyt przytłaczająco - trzeba tylko zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Ciemne podłogi w łazience wymagają częstszej pielęgnacji, ponieważ widoczny na nich będzie każdy paproszek.
Ciekawym pomysłem będzie przygotowanie projektu pomieszczenia, na którym będzie można zobaczyć, ile miejsca na "pełne" rzędy kafli pozostanie między zabudową łazienkową i sanitariatami.
Płytki do łazienki: jakie płytki ceramiczne są najmodniejsze
Ostatnio popularne są dwa rodzaje płytek łazienkowych. Dekoracyjne kafelki pozwalają na niebanalne wykończenie łazienki. Mogą być układane w formie dekorów, w całej łazience (tworząc oryginalną aranżację) lub w formie wizualnego wydzielenia stref - na przykład pod prysznicem lub wokół wanny. Najchętniej wybierane są wielobarwne mozaiki lub płytki Patchwork - Carpet, pozwalające na swobodne łączenie kilku rodzajów kafli. Takie ozdobne kafle spodobają się osobom lubiącym nowoczesne wnętrza. Zwolennikom łączenia sprawdzonej klasyki z neutralnością spodobają się płytki CHEVRON, które pozwalają na ułożenie w elegancką jodełkę. Modne są także płytki ceramiczne w nowej odsłonie mozaiki: plastrów miodu, heksagonów, arabesek, rybich łusek czy zellige.
Innym trendem są większe, na przykład prostokątne płytki - które sprawiają, że ściany lub podłogi podzielone są mniejszą liczbą fug. Pomieszczenie w ten sposób wydaje się większe i bardziej przestronne. Duże i gładkie płytki łazienkowe będą odpowiednie do wnętrz minimalistycznych, tak samo, jak płytki drewnopodobne lub imitujące kamień, lub beton.
Płytki do łazienki: rodzaj płytek ceramicznych a styl wykończenia wnętrza
Do stylowego wykończenia łazienek stosuje się kilka rodzajów płytek. Czym różni się terakota, płytki gresowe i podłoga klinkierowa? Jakie płytki do łazienki wybrać?
- gres - odporny materiał z prasowanej i wypalanej kamionki, który nie chłonie wody i zabrudzeń,
- gres szkliwiony - jest twardy, wytrzymały i praktyczny w utrzymaniu w czystości; niestety silne uderzenie może spowodować ukruszenie płytek,
- gres polerowany - nie nadaje się na płytki łazienkowe, ponieważ w kontakcie z wodą staje się wyjątkowo śliski,
- gres porcelanowy - twardy i odporny na ścieranie materiał na podłogę, jednak można go także układać jako wykończenie ścian, najczęściej wybierane płytki imitujące drewno,
- kafelki rektyfikowane - ich parametry doskonale imitują naturalne materiały i nawet przy większych rozmiarach płytki pozwalają na położenie cienkich (1,5 mm) fug,
- klinkier szkliwiony - materiał o wysokich parametrach technicznych - wykazuje wytrzymałość podobną jak płytki na schody czy płytki tarasowe - o nierównej powierzchni, której nadaje rustykalnego wyglądu,
- glazura - z uwagi na kruchość płytki rekomendowane są wyłączenie do układania na ścianach, występują w wielu kolorach,
- terakota - dość wytrzymałe płytki podłogowe, o gładkiej bądź pokrytej fakturą powierzchni.
Styl łazienki w dużej mierze kształtują płytki ścienne, ponieważ ich wybór jest o wiele większy niż płytek przeznaczonych do układania na podłogach.
Płytki do łazienki: efekt na wejście, czyli aranżacja ściany vis-à-vis drzwi
Płytki ścienne ułożone naprzeciwko drzwi wejściowych do łazienki odpowiadają za tak zwany "efekt na wejście", czyli ten, który zwraca uwagę i pozwala ocenić wnętrze. Czasami jest to zaskakujący gres na ścianie za umywalką, mozaika na siatce w kontrastującym kolorze - wyłożona na ścianie pod prysznicem lub oryginalny wzór z małych płytek na podłodze. Do takich niebanalnych efektów doskonale sprawdzają się płytki hiszpańskie.
Wyjątkiem od tej zasady będzie takie zaaranżowanie łazienki, że pierwszym, co widzimy po otwarciu drzwi, jest toaleta lub bidet. W takiej sytuacji warto optycznie "ukryć"sanitariaty na ścianie - tak dobrać płytki, by zlewały się kolorystycznie. Najlepiej będzie wybrać kombinację białych kafli i ścian.
Wymiary płytek ściennych i podłogowych
Aranżując łazienkę, duże znaczenie mają płytki podłogowe, ponieważ czasami ciężko jest dobrać taki sam wymiar płytek na podłogi i ściany. Dla osób, które lubią symetrię, rozwiązaniem może być jedno z poniższych rozwiązań:
- ułożenie płytek podłogowych na ścianach i podłodze (nie można tego zrobić ze ściennych, ponieważ takie płytki wykonane są z mało wytrzymałego materiału, by stanowiły stabilne podłoże),
- ułożenie kafli na podłodze we wzór "karo",
- połączenie kafli o różnej szerokości z jednej kolekcji - na przykład wybór płytek 30 × 30 cm z 15 × 30 cm.
Coraz częściej takie rozwiązanie można zobaczyć w inspiracjach i aranżacjach przestrzeni wykorzystujących płytki polskie.
Kolor fugi ma znaczenie przy wyborze płytek ceramicznych do łazienki
Choć fuga wydaje się niepozornym dodatkiem do płytek łazienkowych, odgrywa ważną rolę w urządzaniu tego pomieszczenia. Najczęściej stosuje jedną z dwóch metod dobierania koloru fugi: subtelną - jasniejszą o ton lub dwa od płytek albo zdecydowanie ciemniejszą, wręcz kontrastującą z płytkami. Dzięki temu wzór na posadzce zostanie pięknie wyeksponowany.
Poza kolorem fugi warto skupić uwagę na odpowiednim rodzaju - fuga epoksydowa jest odporna na zabrudzenia i współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Dodatkowo sprawi, że kolorystyka aranżacji na długo nie zostanie zmieniona.