Remont łazienki w bloku? Podpowiadamy jakie płytki do małej łazienk wybrać.
Wielu właścicieli małych mieszkań ma problem z wykończeniem wąskiej łazienki bez okna. Nie chcesz korzystać z usług specjalisty, ale dotychczas nie interesowałeś się dostępnymi na rynku płytkami?Odpowiednio dobrane płytki łazienkowe są czymś, co w pierwszej kolejności wpływa na odbiór niewielkiej przestrzeni. Kolejnymi czynnikami są: dobre oświetlenie oraz rozmiar kafelków. Jeśli zastanawiasz się jakie płytki łazienkowe powinieneś wybrać przy małym wnętrzu, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym artykułem. Wskażemy Ci inspiracje na optyczne powiększenie małej łazienki, patenty na poprawne ułożenie płytek oraz niebanalne wykończenie niewielkich wnętrz.
Wybór płytek do małej łazienki
Płytki ceramiczne lub płytki drewnopodobne w małych łazienkach w największym stopniu wpływają na wnętrze. Kafelki, które wybierzesz powinny przede wszystkich współgrać kolorystycznie z łazienkowymi meblami oraz dekoracjami. Szczególnie jeśli dokonujesz wymiany starych płytek na nowe, pozostawiając użytkowane meble bez zmian. Na rynku do wyboru jest wiele rodzajów płytek, znajdziemy wśród nich: płytki ścienne, płytki podłogowe, płytki ceramiczne, płytki drewnopodobne oraz gres. Aby uzyskać efekt powiększenia małej łazienki, możemy zastosować poniższe patenty:
Płytki w małej łazience, które odbijają światło
Płytki do małej łazienki z połyskiem lub satyną, pozwolą rozświetlić przestrzeń i rozszerzyć optycznie pomieszczenie. Jest to metoda bardzo chętnie wykorzystywana przez architektów wnętrz przy aranżacji niewielkiego metrażu. Płytki błyszczące lub odbijające światło doskonale rozszerzają pomieszczenia i przekłamują (na plus) rzeczywiste wymiary. Pomagają na wydobycie z głębi.
Poziome i pionowe dekory
Kolejną inspiracją może być położenie na ścianach dekorów. Poziomo ułożone dekory z dużymi wzorami poszerzą wizualnie łazienkę, natomiast dekory położone w sposób pionowy sprawiają wrażenie wydłużonej przestrzeni. Pamiętaj jednak, że płytki dekoracyjne w nadmiernej ilości mogą przytłoczyć niewielką przestrzeń. Niewielka łazienka w nadmiarze wzorów i kontrastów na ścianach, przytłacza wizualnie.
Prostota
Niewielka łazienka prezentuje się niekorzystnie, gdy decydujemy się na małe, różnokolorowe kafelki. Przykładem takich płytek może być mozaika. Posiada ona zwykle wiele drobnych elementów, wprowadzających chaos do małej przestrzeni. W miejscu, w którym położnymi wiele różnobarwnych, kontrastujących ze sobą płytek, powstanie zamieszanie. Mozaika dobrze sprawdza się przy większych metrażach. Niestety, w przypadku niewielkich pomieszczeń nie powiększa metrażu, a jedynie daje efekt zbyt dużej kontrastowości.
Dekory nad umywalką
Nad umywalką, a poniżej lustra łazienkowego możesz wykorzystać gruby pas dekorów, które w przypadku małych łazienek świetnie sprawdzają się jako elementy dekoracyjne.
Efekt większej przestrzeni
Niezwykle sprawdzającym się sposobem na wydłużenie powierzchni jest układanie płytek wzdłuż ścian do 2/3 ich całkowitej wysokości. To częsty sposób aranżacji, wykorzystywany przy niewielkim metrażu.
Kolor oraz wielkość płytek na ścianie w małej łazience
- Kolor płytek - przy małym metrażu najlepiej sprawdzą się płytki o jasnych barwach. Można sięgnąć po płytki ścienne w kolorach bieli, śmietanki oraz kremu. Biel oraz beż to kolory zawsze na czasie, kojarzące się z elegancją i szykiem. Biała ściana oraz sufit wprowadzą efekt jednolitej płaszczyzny, która optycznie poszerzy wnętrze. Polecanym rozwiązaniem mogą być także jasne płytki gresowe. Dobrym wyborem będą także płytki w odcieniach szarości. Szarość mogą wówczas dopełnić białe bądź czarne elementy, nadające łazience mocniejszego akcentu.
- Rozmiar kafelków - aby optycznie powiększyć metraż, zastosuj duże płytki. Im większe kafelki kupisz, tym mniejszą ilość położysz ich na ścianie. Duże płytki w formacie prostokątów świetnie sprawdzą się także na podłogach. Mozaika i montaż mniejszych kafli nie jest zabroniony, lecz płytki ścienne wielkoformatowe są bezkonkurencyjne w przypadku, gdy celem jest powiększenie niewielkiej łazienki. Ściany wyłożyć można również wielkoformatowymi kafelkami kwadratowymi. Należy jednak pamiętać, by nie były one zbyt ciemne, ponieważ wąskie przestrzenie i ciemna aranżacja zupełnie ze sobą nie współgrają.
Bardzo dobrym pomysłem na wykończenie małej łazienki jest położenie jednakowych płytek na ścianach oraz podłogach. Dzięki jednolitej powierzchni (szczególnie, gdy wybierzesz jasne kolory) w doskonały sposób można wyeksponować łazienkowe meble oraz wydobyć z wnętrza ciekawe akcenty. Innym pomysłem jest pomalowanie jednej ze ścian zbliżonym kolorem do płytek wyłożonych w łazience. Mała łazienka nabierze wówczas charakteru.
Małe płytki do łazienki
Co w przypadku, gdy zakupiłeś już małe płytki i nie masz możliwości wymiany materiałów? Wówczas zastosuj metodę - im więcej, tym lepiej. Wbrew pozorom, wiele małych elementów np. mozaiki, ułożonych na całej wysokości ściany może sprawić, że pomieszczenie optycznie lekko się wydłuży. Najlepiej jest wybrać niewielkie kafelki z połyskiem, ponieważ kafelki matowe nie rozświetlą odpowiednio wnętrza.
Jak ułożyć płytki w łazience na podłodze?
Płytki elewacyjne wypełniające małą łazienkę, powinny być zawsze układane ściśle przy sobie. Im mniejszy odstęp jest zastosowany, tym cieńsze będą fugi. Podobna zależność pojawia się w przypadku wybrania płytek wielkoformatowych, im mniej płytek na podłodze, tym mniej fug we wnętrzu. Mała łazienka pozostanie elegancka, gdy fugi będą w tym samym lub podobnym kolorze co kafle. Możesz zdecydować się na kafelki w tym samym odcieniu, zarówno na podłodze jak i na ścianach w łazience. Duże kafle powinny być układane równolegle do wejścia - dzięki temu wydłużysz przestrzeń i zyskasz wrażenie przestronnego wnętrza.
Porady wykończeniowe
- Płytki łazienkowe zawsze kupuj w nadmiarze. Podczas wykładania płytkami nawierzchni, któryś z kafelków może ulec uszkodzeniu. Wówczas przydadzą się zapasowe elementy.
- Mała łazienka zdecydowanie lepiej prezentuje się, gdy płytki nie są układane do samego sufitu, a podłoga jest spójna kolorystycznie z kaflami ściennymi. Jasny kolor płytek optycznie poszerzy pomieszczenie.
- Do małej łazienki wstaw duże lustro - wnętrze zyska doskonały element dekoracyjny, a łazienka wizualnie pozyska w oczach patrzącego dodatkowy metraż.