Do jakiej wysokości należy układać płytki w łazience?

18.05.2021

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, do jakiej wysokości układać płytki w łazience. Stosuje się jednak kilka metod układania kafelków, które zmieniają się w zależności od mody panującej w danym sezonie. Ważne, aby efekt zgodny był z naszym poczuciem estetyki. Warto również przytoczyć kilka argumentów i uwypuklić korzyści wynikające z każdego z możliwych rozwiązań.

Podpowiadamy, do jakiej wysokości płytki powinny być ułożone. Tutaj znaczenie będzie miało zarówno to, jakie wyposażenie mamy w łazience, jak i to, jakie są nasze preferencje estetyczne. Odpowiemy też na pytanie, czy należy stosować jednolitą wysokość płytek oraz jakie właściwie płytki warto zakupić.


W tym artykule:

1. Jak kłaść płytki? Do jakiej wysokości układać płytki?

2. Jak układać płytki w kabinie prysznicowej? Płytki w strefie prysznicowej

3. Układanie płytek do wysokości umywalki czy wyżej? Płytki w strefie umywalki — jak zadbać o estetyczne wykończenie?

4. Układanie płytki do wysokości okna, wysokości kabiny prysznicowej lub do wysokości drzwi — kiedy będzie to najlepsze rozwiązanie?

5. Płytki do sufitu czy niżej? Jak ułożyć płytki w małej łazience? Na jakiej wysokości układać płytki na ścianie?

6. Jak układać płytki do małej łazienki? Jak zaprojektować układanie kafelków?



Jak kłaść płytki? Do jakiej wysokości układać płytki?

Zastanawiając się nad odpowiednimi płytkami, miejmy na uwadze efekt, jaki chcemy uzyskać. Płytki na ścianie w łazience obok umywalki łazienkowej, wanny czy kabiny prysznicowej, podobnie jak płytki kuchenne, wcale nie muszą zajmować całej jej powierzchni, czasem wystarczy, jeśli ułożymy je jedynie w miejscach narażonych na zachlapanie i zamoczenie. Wysokość układania glazury ma na celu ochronić ścianę i jednocześnie stanowić element dekoracyjny. To od razu odpowiada na pytanie o jednolitą wysokość płytek — wcale nie musi ona być taka sama w każdym miejscu łazienki.

Układanie płytek łazienkowych wymaga precyzji i starannego przygotowania. Jest to proces długotrwały, składający się z szeregu czynności takich jak: zaprojektowanie układu płytek, a więc wybór odpowiedniej wielkości, rodzaju, wzoru. Następnie należy wymierzyć powierzchnie proste i miejsca planowanych docinek poszczególnych elementów oraz ustalić sposób wykończenia styków. To pozwoli nam wyliczyć, ile właściwie płytek potrzebujemy i jak skomplikowane będą prace.

Szeroka oferta płytek do łazienki pozwoli nam wybrać odpowiednie produkty zarówno pod względem wielkości, jak i kolorów i tekstur. Tutaj możemy zdecydować się na gres, terakotę, glazurę oraz na płytki imitujące beton lub płytki imitujące kamień albo naturalne drewno.

Odkąd układać płytki? Wskazówki do układania płytek ceramicznych

Płytki łazienkowe powinno się układać, zaczynając od miejsca najbardziej eksponowanego. Zarówno na podłodze, jak i na ścianach powinniśmy pamiętać, aby poszczególny płytki były w miarę możliwości całe lub równo przycięte. Jeżeli w danym pomieszczeniu uwaga nie skupia się w konkretnym miejscu, tylko na większej powierzchni, warto świadomie postawić na mocny akcent dekoracyjny (idealne mogą okazać się wyjątkowe płytki dekoracyjne), który przyciągnie wzrok.

Bez względu na zastosowane rozwiązanie, aby ceramika po cięciu prezentowała się estetycznie, bez poszczerbionych boków, trzeba używać odpowiednich, niezniszczonych narzędzi. Otwory pod gniazdka albo przejścia rur powinno wykonywać się przeznaczonymi do tego celu narzędziami np. otwornicą. Ważne jest to zwłaszcza wtedy, gdy tniemy twarde płytki gresowe.

jak układać płytki w łazience?

Jak układać płytki w kabinie prysznicowej? Płytki w strefie prysznicowej

Planując w łazience montaż brodzika, należy wyznaczyć wysokość, do jakiej  ułożymy płytki. Zazwyczaj określa ją wysokość baterii prysznicowej oraz deszczownicy. Z reguły główka prysznicowa jest umieszczana na wysokości ok. 2 m nad posadzką brodzika. Najczęściej jednak brodzik zamykają ścianki kabiny prysznicowej, w tym przypadku jej wysokość będzie stanowiła nasz punkt odniesienia.

Wysokość układania płytek będzie określała suma wysokości kabiny oraz wysokości do górnej krawędzi brodzika. Jest to bardzo istotne, ponieważ brodziki mogą być zarówno zlicowane z posadzką, jak i dość wysokie, nawet ponad 30 cm. Na otrzymanej wysokości możemy ułożyć płytki w całej łazience, zachowując jednolitą wysokość płytek albo ograniczyć ich układanie tylko do strefy prysznica — wysokości ułożenia płytek polskich lub płytek hiszpańskich w różnych częściach łazienki będą wtedy różne.

Jeżeli łazienka nie ma brodzika, to miejsce, gdzie będą kończyły się płytki, określa wanna. W takim przypadku układanie kończy się zazwyczaj na wysokości ok. 180 cm nad podłogą, chociaż  zdarzają się rozwiązania, gdzie granica płytek przebiega nieco niżej, na ok. 120 cm od okładziny posadzkowej.

Do takiej aranżacji doskonale pasują płytki Patchwork-Carpet.

modern minimalistic

Układanie płytek do wysokości umywalki czy wyżej? Płytki w strefie umywalki — jak zadbać o estetyczne wykończenie?

Innym punktem odniesienia wyznaczającym wysokość, na jakiej będą ułożone płytki w łazience może być umywalka. Dbając, aby płytki skutecznie chroniły omawianą przez nas strefę przed zachlapaniem, powinny być ułożone na ok. 120 cm nad posadzką. Możemy w ten sposób wykończyć tylko okolice umywalki lub ujednolicić poziom układania, włączając w jego zasięg obudowę stelaża do podwieszanego sedesu, a nawet całą łazienkę. Glazura ułożona do tego poziomu na wszystkich ścianach będzie budziła skojarzenia z lamperią.

W sytuacji, gdy w łazience jest dodatkowo zaplanowany brodzik, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysokość płytek wokół niego była inna. Można pokusić się nawet  o wyróżnienie tej strefy innym kolorem, wymiarem płytek lub  wzorem, który będzie powtórzony np. na podłodze, blacie lub innym fragmencie ścian łazienki. Co więcej, taka różnica wysokości pozytywnie wpłynie na aranżację łazienki, a nawet może optycznie powiększyć wnętrze.

Zastanawiając się, na jakiej wysokości płytki powinno się układać, możemy wziąć też pod uwagę wysokość płytek ceramicznych. Jeśli określimy sobie daną wysokość układania, a okaże się, że musimy docinać płytki o kilkanaście centymetrów, może warto zwiększyć planowaną wysokość tak, aby niepotrzebnie nie ciąć materiału.

płytki w łazience

Układanie płytki do wysokości okna, wysokości kabiny prysznicowej lub do wysokości drzwi — kiedy będzie to najlepsze rozwiązanie?

Kolejnymi wyznacznikami decydującymi o tym, na jakim poziomie zakończyć układanie glazury, mogą być elementy wyposażenia lub wykończenia łazienki. Odpowiedni punkt odniesienia zawsze będzie elementem porządkującym całą aranżację. Bardzo często ułożenie płytek wyznacza wysokość drzwi wewnętrznych. Można się również sugerować wysokością okien — układać do połowy ich wysokości lub wysokością lustra nad umywalką.

W łazienkach urządzanych na poddaszu wysokość płytek określa np. wysokość ścianki kolankowej, dolna krawędź okna dachowego lub ściany ograniczonej skosami. Układanie płytek pod sam sufit może okazać się na poddaszu kiepskim pomysłem. To, do jakiej wysokości ułożymy płytki, zależy jedynie od naszej pomysłowości i koncepcji, jaką sobie narzuciliśmy na etapie projektu.

łazienka 2024/2025

Płytki do sufitu czy niżej? Jak ułożyć płytki w małej łazience? Na jakiej wysokości układać płytki na ścianie?

Bardzo popularnym sposobem na wykończenie łazienki jest obłożenie płytkami całej powierzchni ścian. Oznacza to, że układamy je pod sam sufit. Takie rozwiązanie sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach, pokojach łazienkowych o dużych powierzchniach (łazienkach typu SPA), a także w małych łazienkach typowych dla bloków, w których trzeba zachować pewien umiar i spójność, aby uniknąć efektu przytłoczenia.

Odpowiednio dobrane kafelki np. takie o polerowanej powierzchni potrafią optycznie powiększyć przestrzeń i rozjaśnić łazienkę nawet wtedy, gdy płytkami wykładane są duże powierzchnie.

Wysokości ułożenia kafelków tak naprawdę nie muszą być spójne w całej łazience, ale warto w różnicowaniu wysokości płytek ceramicznych zachować umiar, aby nie tworzyć wrażenia chaosu. Pamiętajmy też, że płytki ceramiczne, płytki imitujące beton lub drewno, a także dekoracyjne płytki to nie wszystko, co możemy zastosować na ściany. Łączmy płytki z wodoodpornymi farbami i tapetami, a nawet z drewnem. To pozwoli nam stworzyć wyjątkowe łazienki i nietypowe aranżacje.

jakie płytki do łazienki wybrać?

Jak układać płytki do małej łazienki? Jak zaprojektować układanie kafelków?

Płytki w łazience to rozwiązanie ponadczasowe, praktyczne i dekoracyjne zarazem. Na rynku mamy tak ogromny wybór produktów ceramicznych, że trudno uznać jeden sposób układania kafelków w łazience za właściwy. Powinniśmy podejmować decyzje na podstawie indywidualnych potrzeby i gustów, przecież łazienki różnią się od siebie zależnie od projektu i umiejscowienia. Mogą być wąskie i wysokie, wąskie i niskie, przestronne i wysokie, mogą być wreszcie umiejscowione pod skosami.

W pierwszej kolejności warto więc podjąć decyzje, które pomogą stworzyć funkcjonalne, atrakcyjne i oryginalne wnętrze. Czasem warto te poeksperymentować i oprócz ustalenia wysokości ułożenia kafelków, zaplanować ich zróżnicowane kolory, rozmiary i kształty oraz ciekawy sposób ułożenia.


Zainspiruj się!

Jak oswoić czarny kolor? - nowoczesne aranżacje łazienki

Kobalt w aranżacji wnętrz

Montaż kabiny prysznicowej na płytkach

Powrót