Od czego zależy koszt położenia płytek? Ile kosztuje położenie płytek? Podpowiadamy!
Remont to wyzwanie nie tylko logistyczne, ale i finansowe. Często przed jego rozpoczęciem robimy kalkulację poszczególnych usług, chcąc na jej podstawie stworzyć biznesplan remontu. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś oszacować koszty metamorfozy wnętrza, wiesz, że nie jest to proste. Zdarza się, że ostateczna kwota bywa dużo wyższa, niż ta wstępnie zakładana.
Jeśli masz przed sobą remont pomieszczenia, które wymaga ułożenia płytek i zupełnie nie wiesz, jak wyliczyć koszt całej usługi, spieszymy z pomocą. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: jak wyliczyć koszt położenia płytek, a także, co może mieć wpływ na wysokość ostatecznej ceny.
W tym artykule:
2. Koszt położenia kafli, a przygotowanie podłoża — ile mogą kosztować wstępne prace?
5. Cennik usług glazurniczych, zawierający dodatkowe usługi powodują wzrost ceny układania płytek
Co pomoże w planowaniu kosztów? Koszt materiałów i cena standardowej usługi układania płytek — podstawowe informacje. Jak obliczyć koszt?
Koszty związane z ułożeniem glazury możemy podzielić na dwie grupy:
-
koszty materiałów
-
i koszty robocizny.
Koszty materiałów — obejmują zakup płytek, listwy wykończeniowej, kleju, fugi, krzyżyków dystansowych — a w przypadku kiedy zdecydujesz się na wykonanie tej pracy osobiście — również profesjonalnego sprzętu do cięcia i wygładzenia glazury. Koszt można obniżyć, wynajmując sprzęt i starając się wybrać tańsze materiały.
Koszty robocizny — najczęściej jest to cena za metr kwadratowy usługi. Koszty robocizny musisz doliczyć, jeśli zdecydujesz się na wynajęcie fachowca, który na pewno przedstawi cennik układania płytek.
Koszt położenia kafli, a przygotowanie podłoża — ile mogą kosztować wstępne prace?
Układanie płytek ceramicznych składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie powierzchni do kafelkowania. Jest to również jeden z elementów, który należy uwzględnić, szacując koszty. Jeżeli przygotowanie podłoża będzie obejmowało skuwanie starych płytek, wyrównane ścian lub gruntowanie podłoża, cena za usługę będzie z pewnością wyższa. Dodatkowym kosztem może być wylewka samopoziomująca, którą należy zastosować we wnętrzach wymagających wyrównania powierzchni. Najtańsze będzie przygotowanie lokalu o stanie surowym.
Jakie czynności przygotowawcze mogą wchodzić w koszt ułożenia płytek? Koszt układania płytek
-
Skucie starych płytek i wyrównanie powierzchni.
-
Oczyszczenie i wygładzenie podłoża.
-
Gruntowanie lub wylewka.
-
Wykonanie hydroizolacji.
Przygotowanie podłoża i skuwanie płytek. Cena w różnych regionach Polski — koszt położenia podłogi z płytek
Warto wiedzieć, że duży wpływ na ceny poszczególnych usług związanych z układaniem płytek, ma miejsce zamieszkania. Niestety nie ma jednego ogólnie obowiązującego cennika. W różnych częściach kraju stawki mogą być inne. Poniżej przedstawiamy przykłady cen za usługi glazurniczych z różnych województw obowiązujące w 2024 roku.
1) Skuwanie kafli: 50-70 zł/m2
2) Wyrównanie podłoża: 35-70zł/m2
3) Gruntowanie: 5-10 zł/m2
4) Wykonanie hydroizolacji: 15-40 zł/m2
Jak pokazują zaprezentowane przykłady, rozpiętość cenowa jest dość duża. Ceny w województwach bardziej rozwiniętych będą zdecydowanie wyższe, dlatego położenie płytek w zależności od miejsca przeprowadzenia remontu może generować różne koszty. Cenę możemy obniżyć, niektóre, proste prace wykonując samodzielnie. Warto też wcześniej porównać oferty kilku firm i poprosić o wstępne wyceny, wybierając tę najkorzystniejszą dla nas.
Ile kosztuje położenie płytek? Aktualny cennik układania płytek: gresy, mozaika, cokoły. Wielkość płytek a cennik glazurniczy
Układanie płytek jest znacznie bardziej czasochłonne niż ich skuwanie, dlatego za tę usługę musimy zapłacić więcej. Cena ułożenia za 1 m2 zależy od rodzaju gresu, mozaiki lub cokołów. Ułożenie płytek o klasycznych wymiarach np. 45/45 będzie z pewnością najtańsze. Małe elementy takie jak mozaika wymagają większego nakładu pracy i dużej precyzji dlatego za ich ułożenie zapłacimy najwięcej. Wyższe niż przeciętne będą także ceny układania kafli wielkoformatowych lub np. płytek drewnopodobnych w bardzo modną jodełkę. Najmniej zapłacimy za montaż cokołów, czyli listew przypodłogowych zakrywających szczeliny dylatacyjne.
Kładzenie płytek nie ma niestety jednej stałej ceny. Dlatego przed rozpoczęciem remontu warto poprosić o cennik usług glazurniczych, fachowca lub firmę, która ma wykonać dla nas pracę. Na jego podstawie wyliczymy dokładnie cenę ułożenia płytek.
Poniżej przedstawiamy proponowany i uśredniony cennik układania płytek. Położenie płytek w zależności od rodzaju lub położenie płytek w zależności od wymiarów może generować różne koszty, dlatego warto przy końcowej wycenie uzgodnić koszty robocizny glazurniczej z wykonawcą.
Cena układania płytek za metr położenia płytek — realne widełki cen na polskim rynku:
Układanie płytek ceramicznych 30 × 30 cm: 80 - 100 zł/m2
Układanie płytek ceramicznych 60 × 60 cm: 110 - 130 zł/m2
Układanie gresu: 110 - 130 zł/m2
Układanie płytek ceramicznych 10 × 10 cm: 165 - 210 zł/m2
Układanie płytek ceramicznych 60 × 120 cm: 80 - 110 zł/m2
Układanie mozaiki: około 150 zł/m2
Montaż cokołów: około 40 zł/m.b.
Położenie płytek w zależności od ich wymiarów ma największe znaczenie, jeśli chodzi o koszt. Bardzo drobne i bardzo duże płytki kosztują najwięcej.
Jakie usługi powodują wzrost kosztów położenia płytek? Co składa się dodatkowo na koszt wykończenia?
Szacując kosztorys wymiany glazury, często nieświadomie pomijamy dodatkowe wydatki na usługi niestandardowe. Dopłacić trzeba na przykład za ułożenie dekorów i płytek na schodach, kładzenie glazury na niestandardowej powierzchni, oszlifowanie brzegów kafli, utworzenie wnęk służących jako półki, a także montaż ozdobnych listew i wałeczków. Co więcej, glazurnik może doliczyć do rachunku opłatę za przycinanie i wiercenie płytek oraz silikonowanie. Jeśli zakup i transport potrzebnych materiałów na miejsce remontu zlecimy fachowcowi, może on obciążyć nas dodatkowymi kosztami.
Ceny za usługi glazurnicze wzrosną także przy obudowywaniu, a następnie obkładaniu płytkami boków wanny oraz stelaża zestawu podtynkowego WC. W tym przypadku glazurnik poda nam prawdopodobnie stawkę nie za metr kwadratowy, ale za wykonanie konkretnego zadania. Podobnie, jeśli zdecydujemy się na prysznic bez brodzika, a więc z odpływem liniowym.
Cennik usług glazurniczych, zawierający dodatkowe usługi powodują wzrost ceny układania płytek
O ile usuwanie starych kafli i układanie płytek wycenia się za 1 m2 , o tyle ceny innych usług często szacowane są za metr bieżący lub sztukę.
Poniżej przedstawiamy przykładowy cennik wybranych usług
Silikonowanie glazury: około 7 zł/m.b.
Montaż ozdobnych listewek i wałeczków: około 15 zł/szt
Wiercenie otworów w glazurze: około 20 zł/szt
Montaż dekoru: około 30 zł/szt
Wykańczanie naroży gotowymi listwami: około 32 zł/m.b.
Fugowanie: około 45 zł/m2
Szlifowanie (fazowanie) krawędzi płytek: około 50 zł/m.b.
Wykonanie i obłożenie płytkami drzwiczek rewizyjnych: około 60 zł/szt
Wykonanie półki obłożonej płytkami ceramicznymi: około 120 zł/m.b.
Układanie płytek na schodach: od 100 nawet do 200 zł/m.b. (z fazowaniem i docinaniem płytek)
Wykonanie odpływu liniowego pod prysznicem oraz ułożenie płytek: około 250 zł
Obudowanie i obłożenie płytkami wanny lub stelaża WC: około 250 - 350 zł
Układanie płytek w jodełkę, czyli jakich dodatkowych kosztów możemy się jeszcze spodziewać? Cena w zależności od wzoru
Bardzo popularne jest obecnie układanie płytek w jodełkę, czyli w taki sposób, żeby przypominały tradycyjny parkiet. Płytki mogą zachodzić na siebie pod kątem prostym lub tworzyć tak zwaną jodełkę francuską, a więc łączyć się ze sobą krótszymi bokami pod kątem 45 stopni. W obu przypadkach wykafelkowana powierzchnia będzie wyglądała niezwykle efektownie, ale musimy liczyć się z tym, że za taki efekt sporo zapłacimy. Ułożenie glazury w jodełkę, podobnie jak układanie płytek w karo, kosztuje około 120 złotych za metr kwadratowy. Do tego doliczyć musimy również koszt docinania płytek.
Położenie płytek w zależności od wzoru może generować dodatkowe koszty. Podobnie jest z nietypowym kształtem kafelków — położenie płytek w zależności od kształtu płytki może być nawet kilkukrotnie większe niż w przypadku płytek kwadratowych lub prostokątnych.
Ile kosztuje położenie płytek w małej łazience, czyli jak przygotować kosztorys? Cena układania w zależności od miejsca i w zależności od wymiarów pomieszczenia
W pierwszej kolejności musimy obliczyć dokładny metraż ścian i podłóg w pomieszczeniu. Na podstawie tych wyliczeń kupujemy płytki ścienne i płytki podłogowe, pamiętając o co najmniej 10-procentowym zapasie w razie, gdyby doszło do ich uszkodzenia podczas prac. Cena płytek będzie stanowiła sporą część kosztów. Cena za metr kwadratowy płytek zależy od ich rodzaju. Następnie rozpiszmy kolejno niezbędne do wykonania prace z uwzględnieniem ceny za każdą z usług. Robocizna płytek to kolejna, ogromna część kosztów. Weźmy pod uwagę ceny wszystkich czynności, które fachowiec będzie miał do wykonania, a więc przygotowanie powierzchni, układanie glazury oraz wykończenie całości przy pomocy elementów dekoracyjnych, takich jak dekory oraz listwy ozdobne.
Możemy obniżyć nieco koszty, wybierając płytki, które są na promocji, starając się o rabaty, a także wybierając taki cennik glazurnika i taką firmę, która jest najtańszą opcją.
Czas układania płytek — jak go liczyć, planując budżet? Cena ułożenia płytek a czas trwania remontu
Planując budżet na układanie płytek, należy uwzględnić zarówno koszt materiałów, jak i czas potrzebny na wykonanie prac. Cena ułożenia płytek zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj płytek, skomplikowanie wzoru oraz powierzchnia do pokrycia. Średnio fachowcy mogą układać od 5 do 10 m² płytek dziennie. Warto zatem dokładnie przemyśleć harmonogram, aby precyzyjnie oszacować koszty robocizny, co pozwoli uniknąć niespodzianek finansowych i terminowych podczas remontu.