Jak oderwać płytki bez uszkodzenia? Instrukcja krok po kroku

28.01.2021

 

Zdejmowanie płytek bez uszkodzenia jest możliwe - taka metoda nie tylko pozwala na odzyskanie materiału, ale także wyklucza żmudne, generujące sporo pyłu i hałasu, skuwanie glazury lub terakoty. Ten sposób jest przydatny także wtedy, kiedy trzeba wykonać przeróbkę hydrauliczną lub elektryczną. Kafelki można odrywać ręcznie, lub z wykorzystaniem młotowiertarki. Jak zdjąć płytki bez uszkodzenia i jak wymienić pojedynczy kafelek - zobacz nasze porady.

 

 

 

Wymiana pojedynczej płytki

Wymianę jednej uszkodzonej płytki można przeprowadzić dwoma sposobami, oba wymagają usunięcia fugi wokół płytki oraz użycia młotka i przecinaka.

Pierwszy sposób zakłada delikatnie ostukanie płytki pozbawionej fugi młotkiem i podważenie jej krawędzi przecinakiem. Kolejne ruchy przecinakiem muszą zostać poprzedzone krótkim uderzaniem młotka w końcówkę przecinaka, co powoduje podważenie powierzchni kafelka i w konsekwencji - odrywanie nieuszkodzonej płytki od ściany.

Drugi sposób polega na wybiciu płytki ze ściany i zakłada dodatkowe użycie wiertarki. Należy pamiętać, aby uprzednio usunąć fugę wokół kafelka. W środek płytki, która ma zostać usunięta, należy uderzyć młotkiem. Następnie przecinakiem podważamy ewentualne pozostałości kafelka, znajdujące się na ścianie. Płytkę możemy także nawiercić wiertłem do szkła i ceramiki, a uderzanie młotkiem wykonać jako kolejny krok. Otwory można wykonać w dowolnych miejscach, na przykład brzegi płytek (zobacz, czy został margines przerwy na rancie) i środek.

Przy demontażu kafelków nie ma znaczenia, czy są to płytki polskie, płytki hiszpańskie czy płytki tarasowe.

 

 

Usuwanie fugi

Jeśli chcemy usunąć fugę, musimy ją po prostu wyskrobać. Najwygodniej jest to zrobić niezbyt ostrym nożem (uważając, by nie zarysować płytek), śrubokrętem z płaską końcówką, rylcem lub wiertarką z końcówką przeznaczoną do szlifowania fug. Sprawdzić również może się szpachelka. Usuwanie fug spomiędzy kafelków jest zajęciem żmudnym. Warto jednak wykonać je precyzyjnie - dzięki temu płytki odejdą bez uszkodzenia. Krok za krokiem, rozkruszając resztki starej fugi, dokładnie pozbędziemy się jej spomiędzy płytek.

 

płytki

 

 

 

Usuwanie płytek

Usuwając kilka płytek ze ściany lub podłogi, które następnie mają być z powrotem przyklejone, możemy je numerować lub opisywać, co pozwoli na łatwiejsze dopasowanie materiału. To szczególnie ważne, jeśli płytki tworzą wzór (na przykład popularne płytki patchwork-carpet lub mozaika). Trzeba także pamiętać o konieczności zabezpieczenia podłogi - na przykład ręcznikami lub płytami styropianowymi, co sprawi, że płytki nie ulegną zniszczeniu. Zabezpieczy to także podłogę.

Warto mieć na uwadze, że demontaż płytek wymaga delikatności i cierpliwości. Jeśli płytki przeznaczone są do ponownego przyklejania, należy jak najdokładniej pozbyć się z nich warstwy kleju. Ich powierzchnię wyrównujemy - starannie i lekko, jednocześnie usuwając tyle zaprawy, ile jest to możliwe. Klej trzeba usunąć z całej powierzchni kafelka. Będzie to szczególnie przydatne, jeśli płytki będą układane ponownie w tym samym miejscu.

 

 

Zrywanie starej terakoty i glazury ze ściany

Stare płytki trzeba jak najszybciej wymienić na nowe, jeśli glazura lub terakota wybrzusza się na ścianie. Niepokojący może być także głuchy dźwięk, jaki wydają płytki na podłodze w czasie chodzenia po nich - prawdopodobnie w czasie montażu zostały popełnione błędy. Płytkę można spróbować uratować przez nawiercenie i wpuszczenie pod jej powierzchnię za pomocą specjalnej strzykawki kleju lub zaprawy. Temat ten jednak warto przedyskutować z glazurnikiem.

Aby szybko zerwać całą terakotę i glazurę z powierzchni, można użyć łomu budowlanego, szpachelki, śrubokrętu albo rylca. Trzeba jednak mieć świadomość, że w ten sposób usuwamy glazurę lub terakotę w sposób niepozwalający na ich ponowne użycie, a aby położyć w to miejsce nową płytkę, powierzchnię trzeba wyrównać i zagruntować.

Jeśli mamy nową płytkę na zapas, wymiana starej glazury będzie odbywała się szybciej. Usunięcie płytki i zaprawy możemy przeprowadzić bez konieczności zachowania delikatności, ponieważ w jej miejsce układana będzie inna płytka. Należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego koloru fug, żeby miejsce się nie odróżniało. Istotne przy wstawianiu nowego kafelka będzie przygotowanie podłoża - powinno być oczyszczone, pozbawione istniejącej już zaprawy i zagruntowane preparatem, który odpowiada za wzmocnienie przyczepności.

Wystarczy młotkiem opukać płytki podłogowe lub płytki ścienne i następnie odkuwać je przy pomocy młotka i przebijaka, lub łomu. Decydując się usunąć płytki taką metodą, trzeba liczyć się z tym, że produkty nie będą nadawać się do ponownego ułożenia. Odkuwając młotkiem płytki, usuwamy powierzchnię z całej podłogi lub ściany - ten sposób sprawdzi się także, gdy trzeba zerwać płytki drewnopodobne. Twardsze płytki gresowe lub płytki wielkoformatowe będą wymagały większego wyczucia - zbyt delikatne uderzenie ich nie naruszy. Warto wykorzystać do tego celu młotowiertarkę.

Przy zrywaniu terakoty i glazury ważne jest, aby usunąć klej lub zaprawę ze spodu kafli - można to zrobić szpachelką. Tak oczyszczone płytki będzie można ponownie użyć.

 

Glazura Davenport Carbone 31,6/63,2

 

Młotowiertarka – przydatne narzędzie do skuwania płytek

Młotowiertarka z odpowiednio dobranymi końcówkami to przydatne narzędzie do zrywania płytek z podłoża oraz usuwania starego kleju. Z pomocą młotowiertarki z pewnością zaoszczędzimy sporo czasu, najlepiej jednak pracować nią w okularach ochronnych, ponieważ resztki kleju lub odłamki płytek mogą odskakiwać na różne strony. Przy mechanicznej metodzie usuwania płytek należy także chronić drogi oddechowe, ponieważ wytwarzane będą spore ilości pyłu. Informacje dla osób chcących wypożyczyć młotowiertarkę: zaopatrzcie się w popularne produkty osłaniające, jak na przykład maski przeciwpyłowe. Decydując się na zakup takiego narzędzia, należy dokładnie sprawdzić wytwarzane prędkości obrotowe, energię pojedynczego udaru oraz wagę narzędzia. Najnowsze modele mają regulację drgań w czasie wiercenia z udarem, obrotów i częstotliwości udaru oraz możliwość przełączania obrotów głowicy.

 

 

Po wymianie płytek, kiedy już klej dobrze wyschnie, należy przeprowadzić fugowanie. Fugę trzeba nakładać specjalną pacą, która spowoduje, że nie zarysujemy glazury lub terakoty. Fuga standardowo schnie około 10 minut - to czas, który możemy poświęcić na poprawki: można wtedy wyrównać jej grubość lub zebrać nadmiar. Taką fugę wygładzamy lub usuwamy wilgotną gąbką.

Powrót