Jak kłaść płytki? Instrukcja krok po kroku i porady eksperta

22.06.2024

Sądzisz, że układanie płytek ceramicznych to zadanie dla fachowca? Jeśli tak, jesteś w błędzie. Zarówno glazurę, jak i terakotę możesz położyć samodzielnie – oczywiście pod warunkiem, że wcześniej solidnie się do tego przygotujesz. Położenie płytki to jedno, natomiast cieszenie się ich estetycznym wyglądem to zupełnie inna sprawa. Pamiętaj więc, aby podczas układania płytek podłogowych lub ściennych krok po kroku trzymać się instrukcji i zaleceń od producenta. Do tego przyda się spora doza cierpliwości, odpowiednie akcesoria do płytek oraz dobre jakościowo materiały.

Zanim kupisz płytki, wymierz dokładnie remontowane pomieszczenie i oblicz, ile opakowań płytek będziesz potrzebować. Dodaj do tego 10% więcej, żeby mieć zapas w razie ewentualnych błędów i uszkodzeń. Mogą Ci się również przydać do późniejszych napraw. Masz już wszystko, co niezbędne do pracy? Zaczynamy układanie płytek!

jak układać płytki


W tym artykule:

1. Krok pierwszy — jak przygotować ścianę pod płytki? Jak przygotować łazienkę lub kuchnię? Jak przygotować podłoże?

2. Krok drugi — jaki klej do płytek wybrać? Jak samemu położyć płytki? Złote rady i wskazówki

3. Krok trzeci — jak położyć płytki? Poradnik krok po kroku na udany remont łazienki, kuchni lub przedpokoju

4. Krok czwarty — w którym miejscu zacząć układać płytki? Kolejność układania płytek

5. Krok piąty — jak wykonać fugowanie płytek? Nakładanie i wykańczanie fug

6. Krok szósty — czym zabezpieczyć spoiny dylatacyjne? Precyzja i cierpliwość



Krok pierwszy — jak przygotować ścianę pod płytki? Jak przygotować łazienkę lub kuchnię? Jak przygotować podłoże?

Odpowiednie przygotowanie podłoża to podstawa przed rozpoczęciem układania płytek. Dokładnie wyczyść całą powierzchnię, którą pokryje gres, glazura lub terakota. Nie może być na niej pyłu, kurzu, ani jakichkolwiek innych zabrudzeń. Upewnij się, że na ścianie w łazience nie ma resztek poprzedniej glazury i dokładnie ją odtłuść. Następnie poczekaj, aż ściana wyschnie i obejrzyj ją pod kątem pęknięć oraz bruzd. Jeśli zauważysz jakieś nierówności, musisz je zaszpachlować (na podłodze można też zastosować wylewkę samopoziomującą).

Jak układać płytki? Przygotowanie podłoża, przygotowanie ściany — czy można wykonać układanie płytek na nierównej podłodze?

Im większe są płytki ceramiczne, tym gładsza powinna być powierzchnia. Układanie płytek na nierównej powierzchni może być wyjątkowo problematyczne, zwłaszcza dla początkujących osób. Przygotowane podłoże możesz zagruntować. Użyj do tego pędzla lub wałka malarskiego. W miejscach szczególnie narażonych na kontakt z wodą, czyli przede wszystkim pod prysznicem, warto zastosować specjalny preparat głęboko penetrujący. Jeśli z jakiegoś powodu masz wątpliwości, czy płytki ścienne będą się dobrze trzymały (na przykład układasz je na betonie), nanieś dodatkowo środek poprawiający ich przyczepność.

Materiały i narzędzia do układania płytek w łazience — jak się przygotować do układania płytek?

Niezbędne narzędzia to poziomica, miarka, ołówek, gumowy młotek, paca zębata do nakładania kleju, gąbka oraz przecinarka do płytek. Ważne materiały to klej do płytek, fugi, krzyżyki dystansowe oraz silikon do uszczelniania. Przygotowanie powierzchni oraz staranne planowanie zapewnią trwały i estetyczny efekt, dlatego wcześniej należy przygotować wszystkie narzędzia i materiały.

Krok drugi — jaki klej do płytek wybrać? Jak samemu położyć płytki? Złote rady i wskazówki

To zależy od tego, jakie płytki planujesz ułożyć, na jakiej powierzchni i w jakich warunkach. Do łazienek dobrze nadaje się klej wodoodporny, a do płytek ściennych dodatkowo polecany jest taki o zmniejszonym spływie. Do płytek wielkoformatowych warto dobrać zaprawę klejową o wysokiej przyczepności (klasa C2 S1 lub C2 S2), natomiast do niewielkich kafelków gresowych oraz terakoty montowanej na ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdzi się klej elastyczny (z dodatkiem tworzywa sztucznego). Jeśli płytki ceramiczne mają pokrywać podłogę, po której w trakcie remontu będziesz chodzić, konieczne jest użycie kleju szybkoschnącego, który wiąże nawet w kilka minut. W przypadku wątpliwości co do rodzaju zaprawy klejowej, jaką optymalnie będzie użyć, odwiedź najbliższy sklep i skorzystaj z pomocy fachowca, który udzieli Ci wszystkich potrzebnych informacji.

Klejenie możesz rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu preparatu gruntującego. Aby ułatwić sobie zadanie, sięgnij po klej gotowy do rozdrobnienia. W celu przygotowania zaprawy wsyp go do wiadra z wodą w proporcjach zalecanych przez instrukcję i powoli rozrabiaj przy pomocy mieszadła wolnoobrotowego lub zwykłej wiertarki. Cały czas pilnuj, aby nie powstały grudki.

płytki balkonowe

Krok trzeci — jak położyć płytki? Poradnik krok po kroku na udany remont łazienki, kuchni lub przedpokoju

Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pracując zgodnie z metodą podwójnego smarowania, klej nakładasz za pomocą szpachli ząbkowej zarówno na podłoże, jak i płytkę ceramiczną. Możesz jednak zaprawę klejową rozprowadzić wyłącznie na podłodze lub ścianie, a następnie docisnąć do niej płytkę, lekko ją przy tym obracając. Upewniaj się na bieżąco, że spód każdej płytki pokrywa odpowiednia ilością kleju – nie może być go ani zbyt wiele, ani za mało. Pamiętaj też, żeby nie nakładać kleju na zbyt dużą powierzchnię za jednym zamachem, ponieważ w tym przypadku istnieje ryzyko jego wyschnięcia, zanim zdążysz wyłożyć cały fragment kafelkami.

Ogólne zasady układania płytek — układanie samodzielnie porady krok po kroku

Jeśli uznasz, że jakaś płytka leży krzywo, możesz skorygować jej położenie, o ile zaprawa klejowa jeszcze nie uległa związaniu. Koniecznie zachowuj spoiny między kafelkami (o szerokości zalecanej przez producenta), co pozwoli im na wykonywanie ruchów i wyrównanie naprężenia. Pomiędzy ułożonymi płytkami umieść krzyżyki dystansowe we właściwym rozmiarze, po czym delikatnie dobij kafelki gumowym młotkiem. Podczas układania płytek podłogowych uwzględnij także szczeliny dylatacyjne przy ścianach pomieszczenia.

Jak układać płytki w jodełkę? Jak układać dekoracyjne płytki ścienne?

Układanie płytek w jodełkę wymaga precyzji. Zacznij od wyznaczenia centralnej linii na podłodze lub ścianie. Układaj płytki pod kątem 45 stopni, na przemian tworząc wzór jodełki. Stosuj krzyżyki dystansowe dla równych odstępów i używaj poziomicy do kontroli. Przy dekoracyjnych płytkach ściennych kluczowe jest dokładne planowanie. Rozpocznij od środka ściany lub wybranego punktu, aby wzór był symetryczny. Regularnie sprawdzaj poziom i stosuj odpowiedni klej oraz fugi do wykończenia.

jak układać płytki?

Krok czwarty — w którym miejscu zacząć układać płytki? Kolejność układania płytek

Jak układać płytki ceramiczne, żeby osiągnąć zadowalający efekt? Zacznij układanie od środka ściany. Zaznacz centralny punkt podłoża, które pokryjesz płytkami. Pomogą Ci w tym sznurki łączące środki przeciwległych ścian – układanie kafelków zaczynamy od miejsca ich przecięcia. Pierwszą płytkę połóż właśnie w tym miejscu i dopilnuj, aby pierwszy rząd płytek biegł wzdłuż dłuższej linii wyznaczonej za pomocą sznurka. Najlepiej najpierw zrób to na sucho i upewnij się, że udało Ci się zachować kąt prosty względem obu ścian.

Dlaczego metoda układania płytek jest tak ważna?

Dlaczego układanie płytek powinno odbywać się od wewnątrz na zewnątrz? Ze względów estetycznych. Przycięte kafelki będą znacznie mniej widoczne na krawędziach. Ta sama zasada obowiązuje przy montażu glazury na ścianie pomieszczenia. Jeśli chcemy pokryć ją jedynie częściowo, płytki ścienne kleimy zawsze od góry do dołu, jeśli natomiast w całości – postępujemy odwrotnie, ponieważ wzrok częściej kierujemy w dół niż do góry.

remont łazienki

Krok piąty — jak wykonać fugowanie płytek? Nakładanie i wykańczanie fug

Jeśli układanie płytek jest już zakończone, musisz teraz poczekać co najmniej 24 godziny, zanim przystąpisz do nałożenia fug. W przeciwnym razie można mieć wątpliwości, czy zaprawa klejowa trzyma wystarczająco mocno. Po odczekaniu doby usuń krzyżyki dystansowe i oczyść kafelki z wszelkich zabrudzeń. Zwilż delikatnie krawędzi płytek na ścianie, dzięki czemu schnąca fuga nie będzie pękać. Następnie wsyp produkt do wody (nigdy odwrotnie!) i rozmieszaj go w proporcjach podanych na opakowaniu fugi.

Po osiągnięciu gęstej i jednolitej konsystencji nanoś fugę szybkimi i zdecydowanymi ruchami, za pomocą gumowej pacy. Dla uzyskania lepszego efektu w narożnikach użyj niewielkiej szpachelki. Nadmiar fug możesz usuwać ściągaczką do szyb. W momencie, kiedy zauważysz, że fugi zaczynają wiązać (po około 10 minutach od nałożenia), zmyj je z powierzchni płytek gąbką zamoczoną w wilgotnej wodzie. Jeśli od razu nie doczyścisz płytek, potem możesz mieć problem z ich doszorowaniem i ryzykujesz porysowaniem. Podłogę fuguj partiami, na obszarze nie większym niż 4 metry kwadratowe, co da Ci lepszą kontrolę nad schnięciem spoiny.

jak układać płytki?

Krok szósty — czym zabezpieczyć spoiny dylatacyjne? Precyzja i cierpliwość

Wiesz już, jak kłaść płytki, więc pora na garść informacji dotyczących uszczelniania spoin ściennych. Szczelin dylatacyjnych łączących ściany ze sobą oraz z podłogą nie wypełnia się fugą, ale trwale elastyczną masą uszczelniającą. Najczęściej jest to silikon nakładany specjalnym pistoletem. Możesz też wyciskać masę bezpośrednio z tubki, jednak wymaga to większej wprawy. Po upływie kilku minut usuń jej nadmiar i wygładź nawilżonym wodą palcem. Zanim zabezpieczysz spoiny, koniecznie oklej je taśmą malarską. Pamiętaj, aby po skończonej pracy zdejmować ją powoli i pod skosem.


Zainspiruj się!

Kafelkowanie łazienki - jak to zrobić?

Płytki antypoślizgowe do łazienki. Kiedy w nie inwestować?

Od czego zależy koszt położenia płytek? Ile kosztuje położenie płytek? Podpowiadamy!

Powrót