Podłogi winylowe — zalety. 4 powody, dla których warto postawić na winyl
Wyjątkowo estetyczne i ciekawe panele winylowe mogą imitować niemal każdy inny, dowolny materiał – klasyczne drewno, naturalny kamień, płytki gresowe i ceramiczne, a nawet beton. Do ich produkcji wykorzystuje się specjalną technikę skanowania danego materiału i nadruku w ten sposób powstałego dekoru na przygotowaną wcześniej warstwę winylu. W efekcie dostępna jest bardzo szeroka oferta produktów w różnych kolorach, odcieniach i wzorach. To naprawdę wspaniała cecha paneli, czyż nie? - a to dopiero początek długiej listy zalet posadzki z winylu.
Wpisując w wyszukiwarkę hasło "podłoga winylowa" lub "winylowe podłogi" dość szybko natrafiamy na określenie panele winylowe LVT. Skrót LVT pochodzi z języka angielskiego oznacza Luxury Vinyl Tiles, czyli luksusowe winylowe płytki. Rodzajów podłóg winylowych jest wiele, ale na naszym rynku największą popularność zyskały winylowe panele. Surowiec, z którego się je wykonuje, czyli winyl (precyzyjnie to polichlorek winylu) to materiał syntetyczny, stosowany do produkcji podłóg od wielu lat. Panele winylowe składają się z kilku warstw, które zabezpiecza przezroczysta warstwa poliuretanu. Pojedyncze panele mogą mieć różne wymiary, zwykle jednak dostępne są w formie prostokątnej, podobnie jak panele laminowane.
W tym artykule:
1. Panele winylowe są bardzo trwałe
2. Panele winylowe są wodoodporne i łatwe w czyszczeniu
3. Panele winylowe nadają się na wodne ogrzewanie podłogowe
4. Panele winylowe można zamontować samodzielnie
Zalety paneli winylowych
Panele winylowe można zamontować w każdym pomieszczeniu domu. Najczęściej wybieraną wersją paneli winylowych do salonu i sypialni jest ta, która imituje panele i deski drewniane. Na podłodze w kuchni, łazience i korytarzu znakomicie się sprawdzą podłogi winylowe imitujące terakotę, marmur czy posadzki betonowe.
1. Panele winylowe są bardzo trwałe
Ogromna trwałość podłóg ułożonych z paneli winylowych jest skutkiem niezwykłych właściwości podłogi winylowej. Produkty te są odporne na uszkodzenia, zarysowania, przebarwienia i blaknięcie. Przed zakupem warto sprawdzić, jaką klasę użyteczności mają kupowane panele — dzięki temu będziesz pewny, że kupowane produkty są trwałe i spełnią wszystkie wymagania, jakie im postawisz. Klasa użyteczności to parametr, który składa się z dwóch znaków (cyfr). Pierwszy znak wskazuje na to, do jakiego rodzaju pomieszczenia przeznaczone są panele. Oznaczenie 2 to pomieszczenia mieszkalne, 3 - użyteczności publicznej. Druga cyfra to z kolei przewidywana intensywność eksploatacji podłogi, gdzie 1 oznacza niską, 2 średnią, a 3 wysoką intensywność.
Przykładowo, jeśli wybrany przez nas panel ma oznaczenie 33, informuje nas o tym, że produkt nadaje się do intensywnie użytkowanych korytarzy w miejscach publicznych np. w urzędzie lub w muzeum.
2. Panele winylowe są wodoodporne i łatwe w czyszczeniu
Podłogi winylowe bez kłopotu i obawy, że ulegną zniszczeniu, zamontujemy w kuchni i łazience, czyli w pomieszczeniach, w których często zdarza się podłogę zachlapać wodą.
Podłoga winylowa nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy ją odkurzyć, a w razie potrzeby umyć wodą z delikatnym detergentem. Na pielęgnację paneli winylowych nie potrzeba zatem poświęcać dużo czasu, co z pewnością docenią rodziny z małymi dziećmi czy właściciele zwierząt domowych.
Co ciekawe, w przeciwieństwie do podłóg drewnianych, winylowe panele nie wymagają regularnego cyklinowania, malowania lub olejowania.
3. Panele winylowe nadają się na wodne ogrzewanie podłogowe
Powierzchnia podłogi pokryta panelami z winylu jest ciepła w dotyku, więc można chodzić po niej boso. Jeśli jednak oczekujemy jeszcze większego komfortu cieplnego, wystarczy zamontować wodne ogrzewanie podłogowe. Taki duet — podłogówka i panele winylowe — sprawdza się doskonale. Panele tego typu mają bowiem nieznaczną grubość, a ich opór cieplny jest mały, więc nagrzana podłoga będzie szybko oddawała ciepło do pomieszczenia.
4. Panele winylowe można zamontować samodzielnie
Montaż paneli winylowych nie jest trudny. Najczęściej montuje się je analogicznie jak panele laminowane, czyli jako podłogę pływającą, co oznacza, że nie wymaga ona przytwierdzenia do podłoża np. klejem. Zanim przystąpimy do montażu paneli, należy dokładnie przeczytać instrukcję, a w razie potrzeby obejrzeć także filmy instruktażowe, które znajdziemy na stronach producentów. Zgodnie z zaleceniami fachowców, układając panele winylowe, trzeba dokładnie odkurzyć podłoże oraz zastosować odpowiedni podkład. Ma on m.in. za zadanie chronić wrażliwe zamki podłóg winylowych przed wyłamaniem — dlatego najlepiej kupić specjalny podkład przeznaczony pod panele winylowe. Ponadto warstwa ta wyrównuje także drobne nierówności powierzchni podłogi.
Poszczególne panele podłogowe łączy się, wykorzystując system zatrzaskowy, a efektem prawidłowego połączenia jest charakterystyczny odgłos – tzw. klik. Dzięki temu prace przebiegają bardzo szybko i sprawnie. Tak ułożone podłogi można od razu użytkować.
Ponadto na rynku dostępne są panele winylowe samoprzylepne oraz montowane na klej. Te pierwsze mają 2-3 mm grubości, więc wymagają równego podłoża. W tej sytuacji najlepiej wykonać wylewkę samopoziomującą. Panele samoprzylepne mają pod spodem warstwę klejącą, która jest zabezpieczona folią ochronną. Wystarczy ją zdjąć i przykleić panel do podłoża. Z kolei panele montowane na klej wymagają starannego pokrycia klejem całego elementu i dociśnięcia go do podłoża. Szczególną uwagę należy zwrócić na ilość kleju. Nie może go być za mało, gdyż wtedy panel się odklei. Natomiast za gruba warstwa kleju może wypłynąć pod wpływem obciążenia.
Wady paneli laminowanych
Każdy produkt, nie tylko panele winylowe, ma swoje wady oraz swoje zalety. Ogrom zalet paneli winylowych potrafi naprawdę zachwycić, ale dobrze jest też przyjrzeć się wadom podłogi winylowej. Czy jest ich wiele? Na szczęście nie.
Z uwagi na to, że winyl to materiał sztuczny, położeniem winylowej podłogi mogą nie być zainteresowane osoby, które kochają naturalne materiały. Zniechęcająca może być też cena, która jest nieco wyższa niż w przypadku paneli laminowanych. Winylowe panele na rynku wykończeniowym dopiero niedawno miały swoje wielkie wejście na nowo, dlatego oferty z nimi związane wciąż mogą być niewystarczające dla niektórych. Wiele osób nie ufa też temu rozwiązaniu.
Nowoczesne panele winylowe to bezpieczne, trwałe i ciekawe wykończenie podłóg. Zdecydowanie warto je zakupić i ułożyć je na podłodze. Atrakcyjne wzory i wieloletnia trwałość to w końcu ogromne zalety tego produktu.
Zainspiruj się!
Panele na ogrzewanie podłogowe — co warto wiedzieć na ich temat