Podkład pod panele winylowe, podkład pod ogrzewanie podłogowe – co wybrać?

09.12.2020
Jaki podkład pod panele?

To bez wątpienia jedna z najważniejszych kwestii do rozważenia przed zaplanowaniem montażu paneli podłogowych. Podkład w ogromnej mierze wpływa zarówno na trwałość, jak i właściwe użytkowanie podłogi. Panele podłogowe powinno układać się na równym oraz prawidłowo dobranym podkładzie – który z nich będzie najlepszy i czym powinno kierować się podczas jego wyboru? Informacje na ten temat warto zgromadzić przed rozpoczęciem wszystkich prac, aby dzięki temu móc zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.

panele podłogowe - Merkury Market



Dlaczego podkład pod panele jest ważny?

Prawidłowo położona podłoga, która będzie trwała i wytrzymała musi zostać zamontowana na odpowiednim podkładzie. Do wyboru jest wiele rodzajów – gąbka z polietylenu, tektura falista, eko płyta, podkład polistyrenowy, czy też korek. Panele podłogowe nie mogą zostać ułożone bezpośrednio na podłożu – aby były odporne na wilgoć, zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz posiadały odpowiednią izolację termiczną, konieczne jest zamontowanie pod nimi podkładu. Oprócz funkcji ochronnej, miękka warstwa podkładowa jest doskonałym przejściem pomiędzy dwiema w pełni sztywnymi warstwami – podłożem i podłogą, w związku z czym zapobiega ona pękaniu paneli oraz w znaczny sposób podnosi ich odporność, amortyzując wszelkiego rodzaju naciski. Dodatkowo to także idealna metoda na wyciszenie ewentualnego skrzypienia. Panele i deski mają posłużyć przez wiele lat – zatem warto zainwestować w dobranie do nich odpowiedniego podkładu.

Montaż paneli – na co zwrócić uwagę?

Zanim przejdziemy do kwestii tego, co pod panele, warto zastanowić się na co, przede wszystkim zwrócić uwagę podczas montażu podłogi. Wybór odpowiedniego produktu nie należy do rzeczy prostych - wszak na rynku dostępnych jest wiele modeli oraz materiałów, z którego są one wykonane. Zupełnie inny rodzaj podłogi będzie współgrał z wystrojem sypialni, z kolei odmienne panele podłogowe sprawdzą się w kuchni, zwanej sercem domu. Możemy oczywiście postawić na jeden rodzaj paneli - nie jest to jednak bynajmniej ekonomiczne rozwiązanie. Na materiał cieńszej grubości można sobie pozwolić w rzadziej używanych pomieszczeniach; z kolei te najczęściej odwiedzane, w których znajdować się będzie najwięcej sprzętów codziennego użytku, powinny być znacznie solidniejsze.

Istotną kwestią przy wyborze paneli jest także wybór marki paneli oraz parametry produktów. Właściwe oznaczenia paneli oraz sprawdzony producent mogą okazać się dobrą wskazówką w odpowiedzi na pytanie, na jakie panele się zdecydować - tym bardziej, że na rynku wybór produktów jest naprawdę szeroki. Jeżeli decydujemy się na samodzielny montaż paneli, dobrze będzie się zaopatrzyć od razu we wszystkie potrzebne do tego materiały - aby później w pośpiechu nie przeszukiwać Google, gorączkowo wpisując hasło "podkład pod panele winylowe". Jeżeli stan naszych podłóg ma być w pełni zależny od nas, warto poważnie przygotować się do całego przedsięwzięcia.

Ważny jest także rodzaj podłoża, na jakim mają zostać umieszczone panele podłogowe oraz jego stan. Nierówna powierzchnia, czy też taka w kiepskim stanie, będzie potrzebować solidniejszego podkładu, niż ta niemająca żadnych usterek.

Gdzie zakupić panele podłogowe?

Jaki sklep wybrać? Zabrzmi banalnie, jednak przede wszystkim - sprawdzony. Jeżeli nie mamy możliwości przetransportowania wszystkich potrzebnych elementów, od paneli po podkłady i listwy podłogowe i akcesoria wykończeniowe, warto zorientować się także, czy w ofercie wybranej przez nas firmy jest dostawa. Informacje na ten temat najlepiej wyszukać przed rozpoczęciem planów zakupowych, na stronie internetowej sklepu. Dobrym rozwiązaniem jest także zapoznanie się ze specyfiką produktu, który mamy zamiar zakupić i użytkować przez lata - mało kto montuje podłogę na okres poniżej kilku, jeżeli nie kilkudziesięciu lat, gdyż jest to zwyczajnie nieopłacalne.

Podkład pod panele - ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. To opcja nie tylko korzystna dla zdrowia, ale i wpływająca pozytywnie na obniżenie rachunków za energię cieplną. Co więcej - dzięki podgrzewanej podłodze chodzenie w domu boso staje się przyjemnością. Jeżeli jednak instalacja taka ma pracować w sposób wydajny oraz prawidłowy - trzeba zamontować pod nią odpowiedni podkład, który powinien mieć właściwą grubość. Najbardziej polecane w przypadku ogrzewania podłogowego są podkłady, liczące sobie minimalnie 3 mm. 1, 5 mm zdecydowanie nie dostarczy odpowiedniej przepuszczalności ciepła, wskutek czego podłoga może nie nagrzewać się odpowiednio. Podkłady pod panele podłogowe z ogrzewaniem muszą mieć odpowiedni opór cieplny - ich grubość nie może być więc ani za wysoka, ani też zbyt niska.

Układanie paneli podłogowych – krok po kroku

Układanie paneli podłogowych jest jedną z prac wykończeniowych, które z powodzeniem można wykonać w pełni samodzielnie. I choć nie ma w tym nic trudnego, warto pamiętać o kilku zasadach, które gwarantują, iż misja zakończy się sukcesem. Wbrew pozorom montaż paneli jest... bardzo prosty. Każdy z paneli posiada zatrzask – zamek jednego panelu wkładamy w zamek drugiego pod kątem siedemdziesięciu stopni i prostujemy – wówczas powinno rozlegnąć się kliknięcie, które świadczy o tym, że połączenie paneli jest gotowe. Co ciekawe – panele podłogowe układa się bez kleju, dzięki czemu możliwe jest ich kurczenie się i rozszerzanie pod wpływem wilgoci – a posadzka w żaden sposób nie staje się przez to mniej trwała. Efekt ten nazywany jest podłogą pływającą.

Od czego rozpocząć układanie paneli?

Układanie paneli rozpoczynamy od sprawdzenia poziomu podłogi, co z łatwością można wykonać przy pomocy dwumetrowej poziomicy. Nierówności sięgające dwóch lub czterech milimetrów są dopuszczalne – jeśli jednak są one większe, proces rozpoczynamy od ich wyrównania przy pomocy wylewki samopoziomującej i odczekania do momentu, aż będzie ona całkowicie sucha. Następnym krokiem jest rozłożenie na podłożu folii paroizolacyjnej, mającej grubość 0,2 mm – na niej zaś tworzyć będziemy podkład, który będzie izolatorem termicznym a dodatkowo zadba o wygłuszenie kroków i wyeliminowanie ewentualnych nierówności.

Podkład pod panele – rodzaje:

Podkłady pod panele dzielą się na różne rodzaje. Do najpopularniejszych z nich zaliczają się :

  • podkłady poliuretanowo-mineralne (w skrócie PUM), które są produktami z najwyższej półki. Ich cena może wydawać się wysoka, jednak zdecydowanie warto w nie zainwestować, ponieważ są niesamowicie odporne na nacisk i z pewnością posłużą przez wiele lat. To najlepszy wybór do kuchni, czy też przedpokoju - miejsc, z których korzysta się najczęściej. Dodatkowo, ten rodzaj podkładów, wyróżnia się niskim oporem cieplnym, w związku z czym idealnie sprawdzi się pod ogrzewanie podłogowe. PUM gwarantują także bardzo dobre wyciszenie akustyczne,
  • podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XSP), które idealnie nadają się do wyrównania podłogi - mają do 6 mm grubości, w związku z czym przy wszelkiego rodzaju nierównościachsą najlepszym rozwiązaniem. W dodatku to bardzo dobry izolator - dobrze sprawdzi się więc w przypadku nieogrzewanych pomieszczeń. XSP są także odporne na wilgoć, w związku z czym to dobry wybór pod panele winylowe,
  • podkłady z polietylenu o dużej gęstości (PEHD) są bardzo wytrzymałe i nie pochłaniają wody - idealnie chronią więc przed możliwą wilgocią, w związku z czym to dobry wybór do często używanych pomieszczeń. To także dobra opcja pod panele winylowe i te z ogrzewaniem podłogowym, jako że charakteryzują się niskim oporem cieplnym,
  • podkłady tradycyjne (tektura falista lub korek) to opcja w pełni naturalna, idealna dla osób, dla których ważne jest ekologiczne podejście do życia. Choć jednak należą do najtańszych materiałów, są najmniej odporne i najniższej jakości. Tektura falista doskonale przewodzi ciepło, więc jest dobrym rozwiązaniem pod ogrzewanie podłogowe, ale za to w ogóle nie wycisza akustyki. Korek, z kolei, dobrze radzi sobie pod względem tłumienia dźwięków i może być obciążany przez długi czas, ale jest delikatny - nie będzie więc pasował do często używanych pomieszczeń. Choć odporne na pleśń i grzyby - nie sprawdzą się, niestety, przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ są kiepskie jako izolacja (ich opór cieplny jest zbyt mały).

Jaki rodzaj podkładu wybrać?

Wybór odpowiedniego podkładu nie zależy od osobistych preferencji i w żadnym wypadku nie może być także losowy. Najważniejszym wyznacznikiem dopasowania podkładu jest pomieszczenie, w jakim ma się ono znajdować i fakt, czy będzie ono obciążone i często używane. To, jaki podkład będzie odpowiedni, determinuje także istnienie ogrzewania podłogowego lub też jego brak. Szczegóły - to właśnie w nich tkwi sekret idealnego dobrania podkładu do podłogi - warto więc szczegółowo się im przyjrzeć przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Podkład pod panele winylowe, czym się charakteryzuje?

Panele podłogowe winylowe LVT na przestrzeni ostatnich lat znacznie zyskały na popularności. Są wytrzymałe, odporne na wodę i, przede wszystkim, cieszą oko - to jeden z najbardziej estetycznych materiałów podłogowych. Wśród nich można wyróżnić dwa rodzaje - lvt click i lvt dry back. Jakie szczegóły mają wpływ na to, iż te dwie opcje znacznie różnią się od siebie? LVT click montowane są w systemie podłogi pływającej, zaś lvt dry back są klejone.

LVT - co to znaczy?

Luxury Vinyl Tiles to jedna z najczęściej wybieranych opcji, jeżeli chodzi o wykończenie podłogi. Panele winylowe mogą mieć różne kształty i kolory, wyglądem zaś najczęściej przypominają drewno lub kamień.

Panele winylowe - zalety

Panele winylowe są w pełni odporne na wilgoć i wodę - większość z nich można także montować na ogrzewaniu podłogowym. Niektóre wzory, w zależności od tego, jaki model i wzór ma wybrany produkt, można ułożyć na wiele fantazyjnych sposobów - na przykład w jodełkę. LVT są w pełni odporne na ścieranie, łatwe w czyszczeniu oraz mają dobre parametry, jeżeli chodzi o wyciszanie odgłosów. Mogą być z powodzeniem zastosowane w często odwiedzanych pomieszczeniach - kuchni, przedpokoju, czy też biurze. W związku z tym, iż są wodoodporne - mogą być także ułożone w łazience - tu jednak warto się upewnić, pytając sklep o szczegóły dotyczące parametrów wybranego modelu.

Podkład pod panele winylowe - jaki wybrać?

Podkład pod panele winylowe jest bardzo ważny - zalicza się je, wszakże, do materiałów luksusowych, zachwalanych przez każdy sklep. Szkoda byłoby, gdyby ich potencjał nie został w całości wykorzystany jedynie przez nieodpowiedni montaż. Podkład bez wątpienia powinno się zaliczyć do kategorii : istotne szczegóły, w których to właśnie tkwi diabeł. W przypadku LVT najbardziej polecaną opcją jest podkład dedykowany LVT i rekomendowany przez Stowarzyszenie Producenta Podłóg Wielowarstwowych. Podkład pod panele winylowe musi być trwały, mieć niską przepuszczalność ciepła oraz mieć klasyfikację ogniową Bfl-S1. Dodatkowo wyróżniamy podkłady z antislip lub też bez antislip - ta powłoka to warstwa, dzięki której panel nie przesuwa się po podłożu. W przypadku paneli winylowych, właściwy podkład jest podstawą do odpowiedniej pracy podłogi przez wiele lat - choć podkład pod panele każdego rodzaju jest bardzo istotny - i nie może być kwestią pominiętą.

LVT - podłoga pływająca czy back dry

Panele winylowe w systemie pływającym, układa się podobnie jak panele laminowane. Łączy się je przy pomocy zamków, wydających charakterystyczny lvt click przy łączeniu. Montaż typu otwórz-zamknij zalicza się do bardzo nieskomplikowanych. Wyróżnia się zamki nowoczesne oraz tradycyjne. Panele winylowe w systemie back dry są natomiast klejone. Montuje się je na dwa sposoby - przy pomocy kleju lub za pomocą maty montażowej.

Rekomendacje dotyczące podkładów

Aby dobrać idealny dla swoich potrzeb podkład pod panele, warto zapoznać się z informacjami, które oferuje wybrany sklep. Produkty, oferowane przez różne firmy znacznie różnią się nie tylko ceną, ale i jakością. Odpowiednia izolacja, dobór preferowanych właściwości, opór cieplny - wszystkie te istotne szczegóły warto wziąć pod uwagę przed zdecydowaniem się na konkretny podkład. Podkład pod panele winylowe

Do najczęściej polecanych marek zalicza się marki Arbiton oraz Afirmax, oferujące idealny podkład pod panele winylowe, panele na podłogi z laminatu i drewniane. Dostawa produktów najlepszej jakości gwarantuje dobre zabezpieczenie podłogi oraz współpracę z położonymi na niej panelami.

Podkład ekologiczny z włókien drzewnych Fine floor 5.5mm

 

Mity związane z podkładami pod panele

Podkłady pod panele to produkt, jaki zakupuje się raczej rzadko - raz wykonana podłoga ma w końcu posłużyć domownikom przez wiele lat. Podkładu pod panele podłogowe poszukuje się średnio raz na kilkanaście lat a technologia wciąż się rozwija, w związku z czym wokół tematu podkładów rodzi się coraz więcej mitów. Do najczęściej powtarzanego zalicza się ten, iż pod każdą podłogę dobiera się niezależnie od potrzeb - w każdym przypadku taki sam - co jest sporym błędem. Panele podłogowe różnego rodzaju dedykowane są dla innych pomieszczeń - identycznie jest w przypadku podkładu, który musi się pod nimi znaleźć.

Drugi, często powielany mit, głosi, że podkład pod ogrzewanie podłogowe powinien mieć dziury - nic bardziej mylnego! Powietrze jest izolatorem, który nie przewodzi ciepła, dzięki czemu rachunki staną się o wiele wyższe. Dziury w podkładzie są także dużym zagrożeniem dla podłogi - wolne przestrzenie będą więc powodować uginanie się podłogi i krótszą żywotność. Podkład pod panele w żadnym razie nie może mieć otworów, czy ubytków, aby prawidłowo współpracował z położoną na nim nawierzchnią - niezależnie od tego, czy są to deski podłogowe, czy też panele LVT.

Podsumowanie, przed rozpoczęciem montażu podłogi

Jeżeli marzysz o idealnej podłodze i urządzeniu końcowym mieszkania w wyśniony sposób, nie możesz zapomnieć o wszystkich wyżej wymienionych czynnikach, które mają istotny wpływ nie tylko na walory wizualne paneli, ale i ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Choć każdy sklep oferuje rozliczne produkty w konkurencyjnych cenach, warto zdecydować się na te, sprawdzone i - przede wszystkim - odpowiadające wymaganiom danego pomieszczenia oraz osobistym preferencjom. W żadnym wypadku wyznacznikiem sukcesu nie jest tutaj cena - w końcu piękna podłoga ma cieszyć oko i być funkcjonalna przez wiele lat. Choć wykończeniem podłóg często zajmuje się firma lub też sklep, oferujące usługi wykończeniowe - największą satysfakcję (przy małym, w tym przypadku, nakładzie pracy) przynosi samodzielnie wybrany i zamontowany z powodzeniem produkt.

Powrót