Panele winylowe – montaż. Układanie paneli winylowych (instrukcja krok po kroku)

09.12.2020

 

Panele winylowe stanowią coraz częściej stosowaną alternatywę dla tradycyjnych pokryć podłóg i ścian, takich jak kafelki, drewno, czy też kamień. Do ich niewątpliwych zalet należy bardzo duża trwałość i odporność na urazy mechaniczne, a także wybitna termoplastyczność. Niebagatelne znaczenie ma też piękny wygląd powierzchni wykonanych z ich użyciem. Jak jednak układać panele winylowe ? Na szczęście są to produkty bardzo przyjazne pod względem montażu, nie wymagające posiadania specjalistycznej wiedzy technicznej. Trudu ułożenia z nich podłogi, podjąć się może nawet zwykły laik, przy czym, jak to wcześniej wspomniano, możliwy jest także montaż paneli winylowych na ścianie. Samo układanie paneli winylowych jest procesem, który podzielić można na ściśle określone etapy, które wdrażane być muszą krok po kroku, zaś pierwszym z nich jest...

 

 

Przygotowanie do montażu podłogi winylowej

 

Szczególnie ważne jest właściwe przygotowanie podłoża, które musi być równe, albowiem ma to zasadniczy wpływ na jakość wykonanej powierzchni oraz jej późniejszą pracę. To właśnie na nim montowane będą panele winylowe lvt. Układanie paneli winylowych możliwe jest w zasadzie na każdego rodzaju podłożu, a więc zarówno betonowym, kamiennym, drewnianym, jak też kaflowym, warunkiem jednak jest, by było ono w dobrym, nieuszkodzonym i równym stanie. Musi ono zostać uprzednio, jeśli jest to konieczne, dokładnie odpylone i wysuszone, a także stanowić powierzchnię całkowicie płaską, bez znaczących ubytków. Zasadą jest, że nierówności nie mogą one przekraczać wielkości 3 milimetrów grubości, rozciągających się na długości 2 metrów posadzki. Z powierzchni, na której układane mają być panele usunięte muszą zostać również wszelkie zatłuszczenia, czy ślady oleju. Ważna jest także odpowiednia wilgotność podłoża, której poziom nie może przekraczać 2%, w przeciwnym razie należy zastosować odpowiednią hydroizolację, a więc zamontować specjalną folię polietylenową (PE), której grubość nie może być mniejsza niż 0, 2 milimetra.

 

Rodzaje podłoży stosowanych pod panele winylowe

 

Proces układania paneli winylowych możliwy jest albo na powierzchni już istniejącej, którą należy doprowadzić uprzednio do wymaganego, opisanego wcześniej, stanu technicznego, bądź też na podłożu specjalnie w tym celu stworzonym, takim jak wylewka samopoziomująca (jastrych), czy też ułożone płyty MFP lub OSB. W zależności od rodzaju powierzchni należy podjąć odpowiednie działania, które umożliwią bezproblemowy i właściwy pod względem technologicznym montaż paneli winylowych na podłoże. W przypadku nowej wylewki, po jej wykonaniu, niezbędne będzie wyrównanie występujących nierówności poprzez użycie odpowiedniej masy szpachlowej, a następnie dokładne ich wyszlifowanie i usunięcie powstałego w ten sposób pyłu. Końcową czynnością będzie przeprowadzenie zagruntowania powstałej w ten sposób powierzchni, przy użyciu specjalnego preparatu gruntującego, w celu jej ujednolicenia, wyrównania chłonności, wzmocnienia oraz poprawienia przyczepności.

Jeżeli decydujemy się na ułożenie płyt MFP lub OSB na podłogę, a więc materiałów drewnopochodnych, składających się z wiórów drzewnych, sprasowanych i zespolonych żywicami, konieczne będzie, w celu stworzenia stabilnej nawierzchni, przykręcenie ich do podłoża (na przykład starej podłogi) wkrętami o odpowiedniej długości, bądź też przybicie gwoździami. Należy przy tym pamiętać, aby poszczególne płyty dzieliły ok. 2 mm przerwy dylatacyjnej. Po utworzeniu w ten sposób równej, twardej powierzchni, zastosować należy odpowiednie podkłady pod panele.

Montaż podłóg winylowych na istniejącej już wykładzinie wykonanej z polichlorku winylu (PVC) możliwy jest tylko i wyłącznie w przypadku, jeśli jest ona całkowicie stabilnie i na całej swojej powierzchni przytwierdzona do swojego podłoża, przy czym niezbędne jest jej uprzednie dokładne umycie i odtłuszczenie. Po takim przygotowaniu nawierzchni, konieczne jest także jej odpowiednie zagruntowanie.

Zamontować podłogę winylową na starej podłodze drewnianej można jedynie w przypadku, gdy składające się na nią deski są w stanie gwarantującym ich odpowiednią trwałość i sztywność, ułożone są w sposób równy i nie dzielą ich zbyt wielkie szczeliny. Także w przypadku podłoża wykonanego z płytek ceramicznych warunkiem jest ich odpowiednie wyrównanie, oczyszczenie i zagruntowanie.

Takie materiały, jak linoleum, wykładzina dywanowa, laminat, czy też kauczuk uniemożliwiają bezpośrednie układanie paneli winylowych. Konieczne jest w takim przypadku usunięcie takiego podłoża i wykonanie nowej platformy, stanowiącej podstawę do zamontowania podłogi winylowej.

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, nadchodzi czas na...

Panel podłogowy Dąb Porter 8mm AC4 Parquet Mercado 34029

 

Montaż paneli winylowych - krok po kroku

Co do zasady wyróżniamy dwie metody pozwalające zamontować podłogę winylową – z użyciem specjalnego kleju oraz bezklejową, noszącą nazwę "podłogi pływającej". Pierwsza z nich, bardziej tradycyjna i zapewniająca pewniejsze oraz odporniejsze na działanie sił zewnętrznych zespolenie paneli winylowych z podłożem, co ma znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach o większym stopniu wilgotności, czy w których stosuje się ogrzewanie podłogowe, polega na przyklejeniu ich do podłoża przy zastosowaniu kleju posiadającego cechy odpowiednie dla danego produktu, wiążącego na sucho bądź na mokro. Przed przystąpieniem do pracy, należy przeprowadzić dokładne pomiary pomieszczenia, w którym chcemy zamontować podłogę winylową i na tej podstawie wyliczyć ilość koniecznego do zakupienia materiału. Uchroni to nas przed niechcianymi "niespodziankami" w postaci konieczności udania się z pośpieszną wizytą do sklepu z materiałami budowlanymi po kolejną partię brakujących, jak się okazało, paneli winylowych czy kleju, bądź też mozolnymi próbami odsprzedania materiału, którego ilość okazała się zbyt duża.

Kolejnym krokiem montażu paneli winylowych powinno być pozostawienie zakupionych materiałów w pomieszczeniu, w którym mają zostać ułożone, przez przynajmniej 24 godziny w celu ich aklimatyzacji, co zapobiegnie ich ewentualnym wypaczeniom. Pamiętać też trzeba, że w przypadku tej metody, nierówności posadzki nie mogą być większe niż 3 mm/1mb. Następnym etapem montażu będzie staranne, przy użyciu kielni ząbkowanej, nałożenie na całej powierzchni poszczególnych paneli winylowych, odpowiedniej, wskazanej przez producenta, ilości kleju. Jest to bardzo ważne, albowiem za duża jego ilość, skutkować może zjawiskiem wgniatania kleju pod obciążeniem, zaś zbyt cienka warstwa, powodować odklejanie się paneli od podłoża.

 

Podłoga winylowa - jaki klej?

Jeżeli klej należy do rodzaju, który wiąże na mokro, niezbędne jest pozostawienie rozsmarowanej już warstwy na panelu winylowym przez kilka minut, tak, aby rozpoczął się już proces tężenia, jednakże samo układanie materiału na podłożu trzeba rozpocząć zanim jego powierzchnia się zetnie lub też całkowicie wyschnie. Następnie należy dokładnie i równo ułożyć panel winylowy na kleju, zachowując należytą staranność, aby nie spowodować jego wzdłużnego, bądź poprzecznego przesunięcia, pamiętając przy tym, aby zachować mniej więcej ok. 30-centymetrowe przesunięcie wzdłuż krawędzi poszczególnych paneli, co pozwoli na zachowanie jednolitego wzoru na całej powierzchni podłogi. Jeśli klej wiąże na sucho, niezbędne będzie jego pozostawienie, po rozsmarowaniu na panelu, przez czas, który zalecił producent, aż do momentu, kiedy nastąpi zmiana jego koloru. Po dotknięciu kleju, nie może on pozostawać na palcu. W przypadku tej metody, najważniejsze jest bardzo dokładne ustalenie miejsca, w którym nastąpi przyklejenie danego panela, albowiem jego ułożenie na suchym kleju, spowoduje, iż ewentualne przesunięcie będzie niezwykle trudne.

Następnym krok to usunięcie nadmiaru zastosowanego kleju, do czego najlepiej użyć wody z łagodnym detergentem, aby zapobiec jego zaschnięciu. Po upływie wskazanego przez producenta kleju czasu wiązania, praktyczne będzie przewalcowanie całej powierzchni podłogi winylowej specjalnym wałkiem dociskowym, którego waga powinna wynosić minimum 50 kilogramów. Spowoduje to dodatkowe wyrównanie paneli oraz ich lepsze przywarcie do podłoża.

Panel podłogowy Dąb Evoke Coast 8mm AC4 Parquet Mercado K5573

 

Metody bezklejowe

Montaż paneli, dokonywany bez użycia kleju, opiera się na wykorzystaniu tzw. systemu pływającego, który nie wymaga trwałego przymocowania poszczególnych elementów do podłoża. Polega on na łączeniu poszczególnych paneli winylowych przy pomocy zamków, na wcisk, wydających charakterystyczny dźwięk przy łączeniu. Oczywiście pierwsze kroki są identyczne, jak w przypadku poprzedniej metody, tj. konieczne jest wymierzenie pomieszczenia, w którym położona ma być podłoga winylowa oraz odpowiednia aklimatyzacja materiału. Układając panele i deski, stosować się trzeba do ogólnie przyjętej zasady, zgodnie z którą należy to czynić równolegle do źródła światła, zaś w długim i wąskim wnętrzu, montaż powinien następować w kierunku podłużnym, co zapewni większą stabilność podłogi.

Pierwszy krok to ułożenie specjalnej maty podkładowej, której zadaniem jest wyrównanie wszelkich różnic wysokości podłoża oraz zabezpieczenie przed wilgocią, a następnie warstwy wytłumiającej, która skuteczne zniweluje wszelkie nieprzyjemne odgłosy oraz przyczyni się do poprawy komfortu chodzenia.

Kolejny etap polega na odpowiednim rozplanowaniu szczelin dylatacyjnych w stosunku do wszystkich punktów mocowania, a więc ścian, ościeżnic drzwiowych, rur itp. Zastosowany odstęp powinien wynosić przynajmniej 5 milimetrów, przy czym nie można go niczym wypełniać.

 

Jak układać panele winylowe metodą bezklejową?

Montaż podłogi metodą bezklejową należy rozpoczynać zawsze od narożnika i od strony lewej do prawej, tak, aby ich powierzchnie zaopatrzone w pióro, skierowane zostały w kierunku ściany - nie zaś, na przykład, drzwi. Niezbędne jest najpierw ścisłe połączenie pióra oraz wpustu poszczególnych paneli na ich powierzchniach czołowych, a następnie mocne zatrzaśnięcie tych elementów, dokonane bądź ręcznie, bądź z użyciem specjalnego młotka gumowego. Kolejne rzędy paneli należy delikatnie wsuwać pod kątem około 30° w wyżłobienie dłuższego boku ułożonych już elementów, po czym powinno nastąpić lekkie ich dociśnięcie w dół. Przy układaniu ostatniego rzędu paneli, koniecznie jest zachowanie odpowiedniej dylatacji, to jest minimum 5-milimetrowego odstępu od ściany, przy użyciu na przykład klinów instalacyjnych, zaś sama szerokość rzędu powinna być równa połowie szerokości panela. Do docinania poszczególnych elementów, w celu ich odpowiedniego dopasowania do pomieszczenia, w których są układane, wybierz takie narzędzia jak nożyk techniczny bądź odpowiednią piłę.

Panel podłogowy Dąb Celtycki 10mm AC4 Progress 2594

 

Ostatnie kroki

Jeśli zakończono montaż podłogi, konieczne jest usunięcie użytych klinów instalacyjnych oraz zainstalowanie innych elementów takich jak akcesoria wykończeniowe drewniane, na przykład w postaci listw podłogowych. W przypadku montażu paneli winylowych na klej, nie powinno się myć ani pielęgnować podłogi przez następne 48 godzin, tak, aby całość się dobrze związała. Ostatnim krokiem jest zmycie resztek kurzu oraz pyłu z powierzchni podłogi za pomocą wilgotnego mopa, czy ściereczki. Dzięki temu podłogi winylowe będą wręcz dekoracyjnym elementem wystroju wnętrza, cieszącym oko przez okres wielu lat.

 

Powrót